Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковите сметки влизат в общ регистър

Горанов защити кампанията с" Булгартабак" срещу контрабандата и прикани и други фирми да инвестират в такива инициативи

7 коментара
Банковите сметки влизат в общ регистър

Информацията кои български граждани имат банкови сметки, в кои банки са и колко на брой да бъде събрана в единен регистър подобен на този за кредитите. Такова предложение за промяна в законодателството анонсира от парламентарната трибуна министърът на финансите Владислав Горанов в петък.

Според него регистърът трябва да се поддържа от БНБ, а целта е властите да получават по-бързо информация при разследвания за пране на пари или данъчни измами.

Горанов обясни, че за целите на базата данни няма да се събира информация за това колко са парите по сметките в банките. Според последно обявените от БНБ статистически данни депозитите на фирми и домакинства са почти 12 млн. Събирането им в единен регистър щяло да покаже кой човек колко сметки има и в кои банки. Така нямало да се налага властите да искат тази информация от всяка финансова институция поотделно, както е сега.

Проверката в регистър щяла да спести време, тъй като в момента събирането на данните отнемало месеци, а през това време те вече можело да не са нужни или да са се променили.

900 000 лв. постъпления от сметки на българи в Швейцария

Горанов обясни идеята си в отговор на депутатски въпрос за това каква информация са получили българските данъчни за сметки на българи в швейцарски банки. През 2010 г. тогавашният шеф на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов обяви, че очаква подобни данни от Германия, която купи диск с информация за сметки в Швейцария. В петък Горанов заяви, че уговорката от преди почти 5 години е била германските власти да уведомят българските си колеги, ако в хода на своите разследвания, се натъкнат на български граждани в списъците, които притежават. "Такава информация досега не е постъпвала", каза финансовият министър.

"Към настоящия момент информация за български граждани, притежаващи банкови сметки в Швейцария, се получава от НАП по силата на споразумение между Европейската общност и Швейцария", обясни Горанов и добави, че то е в сила за България от 2007 г. Според него ако българите с швейцарски сметки не искат самоличността им да бъде разкривана, те плащат данък върху лихвите от депозитите си според швейцарските закони. След това данъчните в Швейцария превеждат сумите на българските си колеги. За 2013 г. по тази процедура по сметката на НАП са преведени около 900 000 лв. "Информация за 2014 г. ще получим през 2016 г.", обясни Горанов.

Той добави, че българските данъчни получават информация за хората със сметки в Швейцария само ако те са се съгласили самоличността им да бъде разкрита, за да не им бъде удържан данък в Швейцария.

Финансовият министър припомни още, че от 1 януари действа нова спогодба за избягване на двойното данъчно облагане между България и Швейцария. Тя дава възможност на данъчните да искат информация за това дали българи имат сметки в Швейцария, но при положение, че срещу тях се водят разследвания за укриване на данъци. "Досега България не е отправяла запитвания за банкова информация до Швейцария на основание посочената клауза, тъй като тя се прилага за данъчни производства, стартирани не по-рано от 1 януари 2014 г.", обясни Горанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kalina
    #7

    Поредното безобразие!

  2. coffee davidov
    #6

    А правите ли сметка - че банковата тайна отива на кино. Нямало да има суми - това е просто още една графа, ще има и сумите на хората. Какво следва тогава - хората в БНБ (а знаем как действаха срещу КТБ) , ще могат да подадат инфо на тъмни субекти, които ще почнат да натискат хора, да им вземат бизнеси, да ги изнудват, да ги отвличат (срещу откупи). Може да настане лов на вещици и на хора. По-богати и почтени люде ще се изнесат с парите си извън България, където банковата тайна е строга. Представте си - натиснаха и фалираха банка, разграбват се активите и, какво остава за обикновения човек - само да му видят сметките и ще го разкостят.

  3. Kalina
    #5

    Мисля, че е крайно време европейските закони за банковото дело да станат реалност и в България!Мисля, че е крайно време мафиотските лихварски институции да бъдат озаптени и да влязат в европейските норми, а не да издевателстват над обикновените българи!Стига с тези гаври, нормализирайте страната, за да я има!

  4. Anna
    #4

    За луди ли ни вземате? Представяте ли си т.нар. Влади Горанов, back to back Пеевски, да разследва същия и сметките му? Всичко е формално и НИКОГА големите риби /тлъсти акули/ няма да бъдат на светло. Кого плаши Влади? Братята Велчеви, негови лични приятели, или онези, които фалираха КТБ, за да ограбят активите? - Ехе, Искров да декларира сметките си? Ще се окаже, че има наследствен апартамент...

  5. Sin
    #3

    Да не говорим колко отношения се провалят от тези лъжливи банки и то не само бизнес такива.
    Преди няколко месеца преведох една сума на роднини, които после ми я върнаха, както се бяхме разбрали в моята сметка. Нашата банка просто отрази това движение, докато българската преди това е взела % от сумата ! Естествено, роднините, за да не стане гаф, премълчали този факт, който аз едва сега научавам по косвени пътища съсем случайно. Така че те са били ощетени, без банкатра да има и най-малък принос в тези

  6. Sin
    #2

    Идиотските български банки с това предложения ще станат очевидно още по-идиотски. Сега например, когато човек плаща или поръчва някаква стока от чужбина, продавачът, а съответно и купувачът изобщо не знаят колко пари в евро да се преведат, защото банката не само ползва някакъв никуму неизвестен курс, а и не е ясно какви такси взема. И защо изобщо взема такси ? Това толкова много вреди на българската икономика, че е сравнимо само с лъжовните банкомати в България. Те издват касови бележки, без в тях

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.