Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковите тайни на магистратите да се разкриват по-лесно, реши НС

Предложението мина на първо четене без особени дебати

0 коментара
Банковите тайни на магистратите да се разкриват по-лесно, реши НС

Парламентът прие без особени дебати в четвъртък предложението за промяна на Закона за съдебната власт (ЗСВ), с която се дава право на Инспектората към ВСС да има достъп до банковите тайни на магистратите при изрично заявено от тях съгласие.

Идеята на правосъдното министерство включва и хипотезата – при отказ инспекторите да сезират съответния районен съд и той да се произнася по искането. Предложението бе подкрепено на първо четене от 96-има депутати, едва двама гласуваха "против", а 41 се въздържаха.

Тодор Байчев от БСП заяви преди вота, че левицата няма да подкрепи промяната в ЗСВ, въпреки че си давала сметка, че целта е да се оптимизира законовата уредба, след като са възникнали някои въпроси в практиката по приложението на закона.

Той обаче постави въпроса дали с облекчаването на процедурата по разкриване на банковата тайна на магистратите не се изземвали функциите на районния съдия, който безпристрастно да реши.

Председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов декларира, че съпартийците му от ГЕРБ подкрепят законопроекта, изготвен от правосъдното министерство след продължителна и прецизна работа заедно с върховните съдилища, прокуратурата и ВСС.

"Природата, произхода на предлаганите промени е от магистратурата и целта е да се отстранят спънки по прилагането на закона", обясни Кирилов, добавяйки, че с приемането на поправката щяла да се подобри дейността на съдебната власт.

Той припомни, че възнамерява между двете четения на законопроекта да предложи и друга промяна в ЗСВ – председателят на Върховния административен съд да може да командирова и съдии от общите районни и окръжни съдилища.

Инспекторатът към ВСС призова за приемане на по-лесен механизъм за разкриване на банковата тайна на магистратите още през септември м.г. Целта е инспекторите да получават от БНБ информация за паричните задължения на магистратите и техните близки, за номерата на банковите сметки, техните титуляри и упълномощените да се разпореждат със сметките лица, както и данни за наетите сейфове в банки и техните пълномощници.

Отделно от това, с промяната се въвежда двойно увеличение на срока за проверка на имуществените декларации – от три на шест месеца. Проверките включват разкриването на банкова и застрахователна тайна. Те се разпростират и към съпрузите (или хората във фактическо съжителство) и непълнолетните деца на магистратите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.