Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковият индекс Libor отпада за повечето валути от 31 декември 2021 г.

Причината са множеството скандали за манипулации на показателя

0 коментара
Банковият индекс Libor отпада за повечето валути от 31 декември 2021 г.

Междубанковият лихвен индекс Либор (Libor) - глобален референтен показател, който стана оспорван след множество скандали - вече няма да бъде използваем за повечето валути от 31 декември тази година, обяви в петък британският регулатор на пазарите, цитиран от Франс прес.

Либор, или "Лондонски междубанков лихвен процент", отдавна е референтен междубанков лихвен процент във финансовия свят, засягащ огромна маса финансови продукти, някои от които са заеми за домакинствата и бизнеса. В България той се ползва предимно за кредитите в щатски долари, които са много малък дял от пазара.

Службата за финансово поведение (СФП - FCA) на Великобритания е изчислила в края на януари, че договорите, използващи Либор като референтен процент, все още възлизат на 260 трилиона долара.

"Банк ъв Ингланд (Bank of England) и СФП ясно установиха през последните години, че липсата на активен пазар е направила невъзможно поддържането на Либор, който е станал неадекватен", се отбелязва в изявлението на регулатора.

От 31 декември ставките на Либор вече няма да се актуализират за лирата, еврото, швейцарския франк и йената, както и за някои американски лихви. Най-новите доларови лихвени проценти ще бъдат удължени до 30 юни 2023 година.

"Оставащото време е ограничено, посланието ми към бизнеса е ясно: действайте сега, за да завършите прехода си преди края на годината", предупреди в изявление британският централен банкер Андрю Бейли.

Либор се изчислява от големите световни банки, които обявяват от Лондон лихвения процент, по който според тях могат да вземат назаем "разумна" сума от други банки за срокове, вариращи от един ден до една година, припомня АФП.

През 2012 година обаче няколко от банките, участващи в изчисляването на лихвения индекс, бяха обвинени, че са изкривили механизма в своя полза. Дойче банк (Deutsche Bank), Ю Би Ес (UBS), Ар Би Ес (RBS), Сосиете женерал (Societe Generale) и Рабобанк (Rabobank) платиха глоби за милиарди долари. Бившият трейдър на Ю Би Ес и и Ситигруп (Citigroup) Том Хейс неотдавна бе освободен от затвора, след като излежа половината от единайсетгодишна присъда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.