Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковият надзор ще се преструктурира и подсили

Кризата с КТБ разкри неадекватен модел на контрола от БНБ, недобра координация с други институции и още 4 проблемни сфери

3 коментара
Банковият надзор ще се преструктурира и подсили

До края на годината трябва да стане факт реорганизацията на работата на Банковия надзор, осъществяван от Българската народна банка над системата, за да започнат да се анализират по-добре рисковете пред участниците на финансовия ни пазар и Централната банка да може да се намесва на ранен етап от възникване на проблемите в банките. Това предвижда План за реформиране и развитие на Банковия надзор, подготвен според оценките на МВФ, Световната банка и Сметната палата, и одобрен от Управителния съвет на БНБ в понеделник..

Документът откроява шест проблемни сфери в Банковия надзор почти година след фалита четвъртата по големина българска банка - КТБ, заради което и бяха повдигнати обвинения срещу подуправителя на БНБ Цветан Гунев за престъпление по служба. Управленският модел за упражняване на надзорните функции на БНБ е бил неадекватен, във вътрешната организация на управление "Банков надзор“ са открити редица слабости, има непълноти в нормативните актове, вътрешните правила и наръчниците, регламентиращи банковия надзор, установява извършен вътрешен анализ и оценка на процедурите и практиките на управление "Банков надзор“.

Сред другите констатации е липса на институционална рамка за управление на кризи и преструктуриране на банки, недобра информационнотехнологична и комуникационна осигуреност на надзорната дейност, както и недостатъчна координация и обмен на информация с други институции с отношение към надзорната дейност.

Един от изводите потвърждава, че подуправителят, отговарящ за банковия надзор, има изключително широк кръг от права и отговорности, а останалите членове на управителния съвет на БНБ нямат достатъчно надеждни канали за информация и механизми за контрол върху него. Това капсулира процеса на вземане на решения в надзорната дейност и я прави силно уязвима на външен натиск и влияние, констатира сегашното ръководство на БНБ.

За да се преодолеят слабостите на Банковия надзор се предвижда създаване на нова дирекция "Дистанционен надзор“ в управлението и така надзорът да се отдели от инспекциите на място. Целта е по-добър взаимен вътрешен контрол на качеството, съкращаване на времето за извършване на надзорни инспекции, по-чести проверки и по-честа ротация на екипите за проверка на различни банки.

Предвижда се създаване на вътрешен консултативен съвет към подуправителя, отговарящ за управление "Банков надзор“, който се изготвя и прилага надзорни мерки. Така ще се създадат условия за по-пълно взаимодействие и използване на капацитета на различните звена в управлението и по-голяма предвидимост, прозрачност и устойчивост на политиките за надзорно въздействие, аргументира се управата на Централната банка.

Броят на инспекционните екипи ще се увеличи до шест, с което ще се подобрят както честотата на надзорните инспекции, така и възможностите за ротация на екипите.

Нов отдел "Анализ на рисковете, свързани с пазарното поведение“ в дирекция "Специален надзор“ се предвижда да поеме всички задачи, които не са пряко свързани с надзорната функция на БНБ, но носят правни и репутационни рискове. Този отдел ще бъде ангажиран с наблюдение и анализ на бизнес практики в потребителското и ипотечното кредитиране, предлагането на депозитни и други банкови продукти, анализ на клиентски оплаквания, поддържане на регистър на банковите сметки (след приемане на планираните законодателни решения).

През 2016 г. пък се предвижда са се приемат законодателни промени, които ще разширят правомощията на БНБ по осъществяването на контрола над банките и ще се разработят правила и процедури за предприемане на мерки за ранна намеса при констатирани проблеми в банките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #3

    написано в коментар на дневник- за промените в банковия надзор-премахват се тримесечните очтети на търговските банки!

  2. StefanK
    #2

    Защо все още няма наказани и осъдени за голямата дупка в бюджета чрез аферата КТБ?Очевидно,защото ние,гражданите,нищо не можем друго да направим,освен да се възмущаване и ядосваме.Защото сме разединени и превърнати в поданици.

  3. marij
    #1

    След като с месеци се таяха в кабинетите си, когата цялата страна посочваше на управителния съвет на БНБ, че банката се източва, сега БНБ си измива ръцете с някакви си констатации...Къде спи Цацаров или и той получи дял от окраденото...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.