Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковият превод в Европа поевтинява с поне 30 лв.

5 коментара
Банковият превод в Европа поевтинява с поне 30 лв.

От 2019 г. българските граждани и фирми, изпращащи банкови преводи в страни от Евросъюза, драстично ще намалят разходите си за тези транзакции. Това става възможно, след като в понеделник Комисията по икономически и парични въпроси на Европарламента прие предложението на българския евродепутат Ева Майдел (ЕНПБ/ГЕРБ).

Така, ако в момента българските банки вземат между 30 и 50 лв. за превод на 10 евро в чужда финансова институция, вече ще могат да налагат такса от само 2-3 лв., с които се приближават до сегашната най-висока такса за междубанкови преводи в България от 2.50 лв. 

"Всеки българин, който превежда пари от или в друга държава на ЕС, ще спестява поне по 30 лева на превод. Основната ми цел, когато бях избрана за докладчик по регламента, който приехме днес, беше да премахнем бързо един истински двоен стандарт в Европа – този за банковите преводи. Банките в България поддържат най-високите такси в ЕС за получен превод в евро – между 30 и 50 лева за превод от 10 евро, докато гражданите от Еврозоната превеждат евро срещу минимални или нулеви такси“, коментира Майдел след гласуването в прессъобщение до медиите.

"Целим да намалим таксите за презграничните преводи до нивата на таксите за вътрешни преводи в националната валута на една държава. Това е втората малка революция в ЕС след тази с намаляването на роуминга", допълни тя.

По думите ѝ промяната ще спести на гражданите и фирмите извън еврозоната 3-4 млрд лева годишно, тъй като вече ще са равнопоставени на страните, използващи еврото. За малкия бизнес това ще е глътка въздух, защото за онези от тях, които работят с чужди партньори тези такси са сериозен разход, посочва Майдел.

В регламента се предвижда и засилване на прозрачността при плащане с карта или теглене на пари от банкомат в чужбина. Потребителите ще имат повече информация при какъв курс се обменят парите им и ще имат право на избор, ако има различни възможности за превалутиране, предлагани от различни доставчици на платежни услуги. Предстоят преговори между Европейския парламент и Съвета на ЕС, състоящ се от държавите-членки, за достигане на обща позиция.

Очаква се регламентът да влезе в сила в началото на 2019 г. и да облекчи финансово 150 млн. европейци извън еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. deni123
    #5

    ей, много са мръсни от ЕЦБ.....Сега остава госпожата да обясни какъв ще е стимулът за използване на българския лев и как ще се поддържа Валутния борд(ако няма търсене за лева при търговията с България). Надявам се, че другите източноевропейска страни няма да допуснат подобна диверсия срещу собствените си финанси.

  2. Entdecken
    #4

    SWIFT-таксата е минимум 6 евро когато получаваш дори стотина евро от чужбина от някой. Е това ако не е подиграмка след като в страните от еврозоната услугата за изпращача е 25 евроцента. Дори след като Харпарцумян го пенсионирата харпарцумянщината трудно ще се изкорени защото банковата престъпна група се изхранва в голяма степен от подобни неща включително огромния лихвен марж поддържан дори при нулеви лихви по депозитите тук и отрицателни в ЕЦБ. Смешна държава окупирана от разбойници заради неграмотни гласоподаватели от разни малцинства и не само...

  3. lubo
    #3
    Отговор на коментар #1

    малко наизуст се изказваш. Когато ти трябва спешно да направиш превод, и не го правиш често, нямаш време да проучваш пазара и банката те прецаква. Хайде един експеримент: опитай за 3 дни да преведеш 60 000 евро в чужбина да видиш как ще те направят на маймуна. Ще си платиш като поп.

  4. Евролюб
    #2

    Моля, не бъдете толкова наивни. Това, че 1 парламентарна комисия е гласувала, пък било и по предложение на български евродепутат, не означава, че въпросът е решен. След тази комисия има гласуване в пленарна зала и после преговори със страните членки. Няма смисъл да подвеждате читателите, че ще стане след по-малко от 2 месеца. Олеквате

  5. Преслав
    #1

    То и досега само напълно финансово неграмотни хора плащаха тези такси. От доста години има начини и модерни банкови стартъп-и, които позволяват преводи от България към ЕС с нулева такса и минимални такси към почти цял свят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.