Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковото разплащане за сделки с имоти на път да стане задължително

14 коментара
Банковото разплащане за сделки с имоти на път да стане задължително

Разплащанията по сделки с недвижими имоти ще стават само по банков път. Това предвиждат промени в Закона за нотариусите и нотариалната дейност, които минаха на първо четене в парламента в сряда.

Промените бяха подготвени в последните месеци на миналата година и се очакваше да влязат в сила от началото на тази година, което предизвика активизиране на сделките с имоти в навечерието на Нова година заради притеснения от усложнения с разплащането след влизане в сила на промените.

Според приетите в сряда промени, при извършване на възмездни сделки, с които се учредяват, прехвърлят, изменят или прекратяват вещни права върху недвижими имоти, страните представят декларация, че сумата, посочена в акта, е действително уговорената цена по сделката.

Предвидено е пред нотариуса да се представя заверен препис от платежните документи, когато между страните са извършени плащания преди съставянето на нотариалния акт. Когато в акта са уговорени последващи плащания, страните посочват в декларацията и сметката, по която ще се извършват плащанията.

Предлагат се два варианта за извършване на плащания между страните по сделката - те могат да се извършват по специална банкова сметка на нотариуса или по банкова сметка в избрана от страните банка.

Според вносителя на промените – Министерския съвет - промените "ще допринесат за предотвратяване укриването на истинската цена на сделката при облагането с данък, както и за изясняване произхода на средствата по сделката и за противодействие на изпирането на пари".

Таза промяна няма да изсветли пазара, смята Атанас Гаров, изпълнителнен директор на консултантската компания в областта на недвижимите имоти "Колиърс интернешънъл". В сряда той заяви още, че по банков път ще се изплаща декларираната сума, но това не означава, че отделно на ръка няма да се доплаща.

За да се изсветлят сивите сектори, един от които е имотният, са необходими редица мерки, сред които данъчни и за проследяване на парични потоци. 

По време на обсъждането в парламента в сряда Янаки Стоилов от левицата поиска да бъдат предвидени мерки за защита на интересите на фирмите и гражданите от едностранно налаганите от банките условия. В случая законодателството допринася да се увеличи финансовият ресурс, с който оперират банките, а таксите понякога са по-големи от стойността на превода, който се налага да бъде направен.

Колегата му Любен Корнезов смята, че промените няма да доведат до търсените резултати, тъй като е предложена само декларация и не се дава никаква друга гаранция, че в нея няма да се вписва сума, по-ниска от реалната цена на сделката. Корнезов допълни, че тази декларация трябва да се свърже с някакви санкции в случай на неточна или невярна информация в документа. Павел Шопов от "Атака" заяви, че при подписване на декларация се носи наказателна отговорност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. da da
    #15

    ама не ви ли е малко множко да ни взимате 75% от доходите и да ги разходвате за комплексите си?

  2. Знайко
    #14

    90 % остават под водата

  3. дарина
    #13

    кой ще разбере, коя е действителната стойност по сделката, ако страните посочат за цена данъчната оценка и внесат тази сума по банкова сметка , а остатъка от договорената си я броят на рака.

  4. адвокат
    #12

    Последното изменение на чл.25 ЗННД(ДВ,бр.82/2009 г.в сила от 01.01.2010 г.)допуска при извършване на подлежащи на вписване актове, по искане на страните, сумата, дължима на продавача или заменителя,да се депозира в банконата сметка на нотариуса.Пак ли ново изменение на закона да очакваме ? Що за законодателство е това ?

  5. TNT
    #11

    Знаете ли, че ако си купите офис на фирма вместо на частно лице за София ще плащате 12промила такса смет. Това за едно малко помещение около 40 квадрата по реална стойност на сделката би означавало над 1000 лв годишно. Съберете всички неща и ще получите защо никой не обявява на реална стойност. От самата сделка си спестявате примерно 1000 лв, годишно си спестявате 500 лв и т.н. и т.н. По-реално е да се помисли върху това отколкото върху някакво безсмислено правило за банково плащане.

  6. От Драгалевци
    #10

    който да се правят сделките, направо се връщаме в ерата на другаря Тодор Живков. Щото иначе няма как да рабереш дали се доплаща на ръка или не

  7. tim
    #9

    "при извършване на възмездни сделки, с които се учредяват, .............права върху недвижими имоти, страните представят декларация, че сумата, посочена в акта, е действително уговорената цена по сделката"Изключителна глупост. С подписването на акта, страните фактически потвърждават това което пише вътре. Само напълно малоумно законодателство може да изисква декларация, че това което подписваш е вярно.ИЗЛАГАЦИЯ!!!

  8. Подозиращ
    #8

    няма лабаво

  9. TNT
    #7

    Това е посто за отбиване на номера. Какъв е пролема част от сделката да е кеш без да се обявява. Досега да приемем, че цялата сума е била кеш. Част от нея се обявява а друга - не. Сега ще се обявява само сумата по банковото разплащане а другата... няма. Не виждам разликата.

  10. TNT
    #6

    сигурно около 80% от сделките се сключват на занижена цена. Една от причините е, че се спестяват такси а другата е, че не се налага да се доказва откъде имате цялата стойност а само част от нея. Дори банките отпускат кредит фиктивно разделен на две - за самото жилище и за довършителни работи. Довършителните работи са всъщност остатъка до крайната сума на сделката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.