Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банята в Банкя се дава на концесия за 200 000 лв. годишно

Инвестициите за възстановяването й са 7.5 млн. лв., гратисния период е 15 години

0 коментара
Банята в Банкя се дава на концесия за 200 000 лв. годишно

От трети опит Столичният общински съвет одобри условията по концесията за Централната минерална баня в Банкя. Решението беше подкрепено от всички политически сили без БСП, която настоя за провеждането на местен референдум по въпроса.

Стогодишната баня в Банкя, която е затворена от 2001 г., се дава на концесия за 35 години. Заради инвестицията от 7.5 млн. лв. за възстановяване на архитектурния шедьовър, изграден по поръчка на цар Фердинанд, бъдещият концесионер е освободен от плащането на концесионна такса през първите 15 години. В следващите 20 години обаче концесионерът се задължава да плаща не по-малко от 200 000 лева годишно такса на общината.

Бъдещият концесионер ще бъде избран с конкурс. В комисията, освен представителите на общината и тримата съветници, ще бъдат включени и жители на Банкя. Те ще са поне колкото е броят на общинските съветници в комисията, а може и повече, обеща районният кмет Рангел Марков.

"Време е Банкя да си върне славата на балнеоложки център. Това е и една от основните цели на концесията", коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова, която внесе предложението. Тя припомни, че одобряването на концесионната процедура е отнело две години и половина, заради лошата слава на думата "концесия", натрупана от негативния опит в публично-частното партньорство между Столична община и фирми в миналото.

Сега целта е максимално бързо да се задвижи процедурата и до края на годината поне да приключи набирането на офертите, каза кметът на Банкя Рангел Марков. За целта предстои условията по конкурса за концесията на минералната баня в Банкя да бъдат популяризирани у нас и в чужбина. "Притеснението ми е дали ще се намери инвеститор. Дано това стане, ще направим всичко възможно да популяризираме процедурата", каза Фандъкова.

Баня, балнео хотел и летен театър в добавка

Срещу задължението да върне блясъка и старата слава на минералната баня бъдещият инвеститор ще има право да изгради и балнеоложки хотел близо до парка на Банкя, който ще има топла връзка с банята. Разгърната застроена площ на хотела ще е около 7000 кв.м. Проблемното е, че теренът е в свлачищна зона, чието укрепване ще е за сметка на инвеститора, което може да оскъпи проекта.

Заложено е балнео хотелът да предоставя лечебни услуги по линия на Здравната каса и НОИ, което ще позволи да бъде ползван от повече хора.

Дава се право на инвеститора да направи и открити и закрити басейни, които ще се пълнят с минерална вода от близкия каптаж. Те ще имат и соларна зона.

Инвеститорът ще трябва да построи и летен театър с най-малко 200 седящи места. Всяка година концесионерът трябва да осигурява безплатното му ползване от район Банкя в продължение на 30 дни за културни, развлекателни и образователни прояви.

Ще бъде изграден и подземен паркинг за 100 автомобила

Разчетите показват, че за възстановяването на банята и изграждането на новите съоръжения ще са необходими около четири години.

Концесионното плащане с най-голяма тежест за избора на концесионер

Бъдещият концесионер ще бъде избран с комплексна оценка, в която най-голяма тежест ще имат концесионните плащания.

Минималното годишно концесионно възнаграждение след изтичането на гратисния период ще има 35% тежест в оценката. То обаче не може да бъде по-малко от 200 000 лв. на година.

Гратисният период за плащане на концесионна такса ще има 20%  тежест в комплексната оценка. Той обаче не може да бъде по-голям от 15 години.

С 10% тежест ще е размерът на годишното концесионното плащане за срока на концесишята след изтичане на гратисния период. Концесионното плащане не може да бъде по-малко от 3% от годишните приходи от експлоатацията на обекта.

С по 5% тежест в комплексната оценка са техническото предложение, инвестиционната програма, гаранцията за плащане на концесионната такса, гаранцията за изпълнение на задължението, срокът на концесията и размерът на отстъпката за ползване на банята и летния театър от ученици и пенсионери.

Широка разгласа в търсене на инвеститори

Сега започва максималното рекламиране на концесионната процедура в търсенето на инвеститор. Първото ѝ представяне в чужбина ще бъде в Йордания от министъра на туризма Николина Ангелкова, каза районният кмет на Банкя.

Премиерът Бойко Борисов, който живее в Банкя, през март 2012 г. рекламира банята при визитата си в Катар, а след това проектът беше представен и на арабски бизнесмени при посещението им в България.

Към момента интерес са заявили български бизнесмени, както и инвеститори от Чехия и Германия, каза Рангел Марков.

Ползите

Най-голямата полза от концесията е, че ще бъде възстановена банята и тя отново ще заработи след като беше затворена през 2001 г. Освен това ще се задоволят нуждите на жителите на Банкя и гостите на курортния град от балнео и здравни услуги, посочи столичният кмет Йорданка Фандъкова.

Изграденият летен театър ще стане форум на културни прояви и не на последно място в общинския бюджет ще влязат най-малко 4 млн. лв., изтъкват от Столичната община.

Стара слава

Дали концесионната процедура ще бъде успешна и банята ще си върне старата слава, предстои да видим.  Столичният кмет Йорданка Фандъкова не скри притесненията си дали ще бъде избран инвеститор след неуспешния опит за такъв на Западния парк.

Минералната баня в Банкя е паметник на културата. Тя е откриването през 1911 г. и за времето си е била най-голямата на Балканите. Разгърната ѝ застроена площ е 5000 кв.м, като в строителството ѝ са били вложени над 1 милион златни лева.

Проектирана е в стил "барок" от немския архитект Карл Хохедер, а ръководител на строежа е бил арх. Нено Нешев. Най-луксозна е била "царската баня", която се е ползвала от цар Борис ІІІ. В нея има запазени санитария и изработени от месинг батерии с медни тръби.

След промените през 1989 г. славата на банята, чиято вода лекува основно сърдечносъдови и неврологични заболявания, постепенно залязва, за да бъде затворена през 2001 г. Същата година собствеността на имота е прехвърлена от Министерството на здравеопазването на Столичната община с решение на правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.