Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в САЩ съхраниха политическото статукво и показаха дълбокото разслоение в обществото

Победата на Обама – нетипична за Америка

125 коментара
Изборите в САЩ съхраниха политическото статукво и показаха дълбокото разслоение в обществото

Силно разделена Америка даде на президента Барак Обама втори мандат: необичаен резултат, като се има предвид икономическата ситуация, при която той трябваше да е обречен, според обичайните правила на изборната гравитация. След милиарди долари, похарчени в предизборната кампания, хиляди реклами, изпълнени със злостни атаки и безпрецедентна намеса на външни групи с "дълбоки джобове", балансът на силите изглежда забележително същия както преди, пише в коментара за изборите в САЩ онлайн изданието на сп. "Икономист" в сряда.

Победата на Обама е резултат на уникалната коалиция, която той създаде преди четири години – коалиция, отразяваща променящото се естество на американския електорат с намаляващо влияние на белите американци и нарастващо влияние на латиносите, отбелязва "Уолстрийт джърнал". Със спечелен втори мандат Обама отново се изправя пред разделен Конгрес – демократите запазват мнозинството си в Сената, а републиканците в Камарата на представителите. След приключването на изборите във вторник вечерта, Вашингтон остава същия като във вторник сутринта, независимо от шестте милиарда долара, пръснати за кампанията и 1.2 милиона политически реклами по време на президентската надпревара.

Обама каза на поддръжниците си в Чикаго, че е чул призива на избирателите за преодоляване на партийния блокаж във Вашингтон. Той е готов да търси диалог с републиканците.

Какъв прочит на загубата ще дадат републиканците

Въпросите, пред които сега са изправени републиканците, едва ли са големи. Като удобна интерпретация на тяхната загуби може да се посочи, че техният кандидат Мит Ромни показва добро представяне в популярния вот, в който изостава от Обама едва с един или два процента. Може да се твърди, че тези почти изравнени позиции показват, че милиони американци са разочаровани от президента и са били готови да прегърнат републиканската алтернатива, пише "Икономист".

Този прочит на изборите би хвърлил вината върху Ромни и висшите му съветници за грешки в стратегията на кампанията, като провала им да атакуват ефективно кампанията на Обама през лятото, представяща претендента на републиканците като безсърдечен плутократ. Би могло да се посочи и това, че Обама успя да стигне до повече индивидуални избиратели, чрез внимателно, базирано на предварителни данни микротаргетиране на избиратели, с помощта на широка мрежа от сътрудници по места и доброволци, като по този начин успя да "изстиска" и последния възможен глас в колебаещите се щати.

Републиканците несъмнено ще кажат, че тяхната партия грешно е избрала умерен кандидат и е платила цената за това. Дясното крило на партията никога не повярва напълно на Ромни, който е повече бизнесмен и човек на сделките, отколкото идеолог.

Демографските знаци

Републиканците обаче не могат да избегнат сметки, свързани с демографските знаци на тези избори. Белите гласоподаватели са били едва 72% от електората през 2012, според данни от екзит пола на СиЕнЕн. Ромни спечели тази група (най-вече белите мъже), както и възрастните, със солидна преднина. Но това бе недостатъчно, за да се пребори с коалицията на Обама, състояща се от млади хора, жени (по-специално неомъжени и с дипломи от колеж), чернокожи и преди всичко – латиносите.

Кампанията на Обама успя да мобилизира най-надеждната му основа: малцинства, младежи и жени, посочва в анализа си в "Уолстрийт джърнал" Колин Маккейн Нелсън.

Съдейки по данни от екзит пола, Обама е бил подкрепен от 93% от чернокожите избиратели и от 69% от испаноезичните.

Победата на Обама – нетипична за САЩ

Победата на Обама е нетипична за САЩ: Нито един действащ президент след Франклин Делано Рузвел през 1940 г. не е бил преизбиран при толкова високи нива на безработицата (7.9% в момента).

С похарчени общо 6 млрд. долара, изборната кампания през 2012 г. се оказа и най-скъпата в историята на САЩ въобще. При това, отбелязва и "Уолстрийт джърнал", изборите потвърдиха статуквото. Обама запази президентския пост, Конгресът остава разделен.

Факт е обаче, че изборните резултати показват одобрението към политиката на Обама. Много избиратели дават положителна оценка на администрацията му, но мнозинството се изказа за отмяна на закона на Обама за здравеопазването. Над половината избиратели казаха, че правителството се наема с прекалено много функции, които е по-добре да бъдат прехвърлени на физически лица и частния бизнес – позиция, която бе един от лайтмотивите в кампанията на Мит Ромни. Около 50 на сто от избирателите смятат, че политиката на Ромни е в полза на богатите.

Разслоена Америка

"Ню Йорк таймс" също отбелязва, че изборната победа на Обама не означава, че разединената американска нация вече се е сплотила. Изданието посочва енергичното одобрение на икономическия курс на президента, който залага на увеличение на работните места, реформа в здравеопазването, повишение на данъците и балансирано съкращаване на дефицита, също така умерена политика в областта на имиграцията, абортите и еднополовите бракове.

В същото време гласуването разкри разривът в обществото – състоятелните подкрепиха Ромни, по-бедните – предимно Обама. Ясно се вижда и разслоението на обществото по възраст, пол, раса и вероизповедание.

Фактът, че изборните резултати бяха предопределени от относително неголям брой избиратели в относително неголям брой щати, не е най-добрата характеристика за националния изборен модел.

Резултатът от изборите е: "Възрастните и белите срещу младите и смуглите", пише в заглавие "Дейли Бийст".

На изборите през 2008 г. поколенческите и расовите предпочитания бяха най-контрастни в сравнение в предходни избори. Тогава за Обама гласуваха 95% чернокожи и 66% латиноси. На сегашните избори тази тенденция се съхрани и задълбочи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

125 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #125

    Kotaraka, po-rano beshe drugo, ama ezikat ti e sashtiat i misleneto i podcenyavash uchastnicite vav foruma. Az sasto kato 102 sledya otdavna pisaniata na generala: nikakva parva popravka ne go zastitava, toi obizhda i vsyava omraza. Kam vsichki uchastnici vav foruma WARNING: kakto ste usetili vav foruma ima hora s neyasni celi, koito ne sa vlezii prosto da izkazvat mnenie.Dokolkoto ne e yasno kakvi sa celite im, informacia za bulgari li sabirat, provokirat li, badete predupredeni i vnimavaite!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #124
  3. Анонимен
    #123

    Q&A Не се разбра за какво точно ривеш, смееш се и плачеш. Противопоставяния винаги е имало и има разни, цветни, безцветни, расови, човешки, нечовешки, разумни или не съвсем. Целият свят гласува в тези избори чрез влияние, вкл. държави като Китай, Русия... Азиатски, Арабски, Африкански, Латиноамерикански, Европейски и т.н. Защо ривеш... со.пол и смех? 121 Ама как смугли- това са афроамериканци!Никакви смугли, негри, чернилки! И накрая какво се оказа, че противопоставянето е по цвят на кожата. В държавата, дето диктува кое е демократично и кое не в цял свят! Мноого смешно и нахално даже.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #122
  5. Анонимен
    #121

    Ама как смугли- това са афроамериканци!Никакви смугли, негри, чернилки!И накрая какво се оказа, че противопоставянето е по цвят на кожата. В държавата, дето диктува кое е демократично и кое не в цял свят! Мноого смешно и нахално даже.

  6. Анонимен
    #120

    ЛГБТПЗ - лезбийки, гейове, би-транссексуални, педофили и зоофили, заедно с наркоманията и толерастията разслоиха обществото, обратно ориентираха обществото към задния изход от здравия разсъдък.

  7. Анонимен
    #119

    Я, че то било също като у нас бе: Умирающи червени, цигани и турци срещу емигрирали бели млади!

  8. Анонимен
    #118

    И Обама и Буш са обили обречени от страшната грешка на Бил Клинтън да се разпореди да дава заеми на жилища на хора без доходи. Това предизика кризата от 2007 и никакъв президент не може да я поправи с нищо. Сравнимо е (макар и далеч не буквално) с кризата в България през 1996-1997. Атаката на идиgaudотите на бин ладен през 2001 пък принуди САЩ да водят войни. Дано САЩ се оправи, че без тях светът ще стане страшно място за оцеляване.

  9. Анонимен
    #117

    WWW

    Моше блудно, най-после и ти да кажеш нещо верно.

    Остава неясно каква е файдата за теб или за Америка,
    че републиканската партия загубила изборите.

    Ако е за измами... няма как да са еднопартиен грях --
    при двупартийна система.

    Еднопартийни измами търси в Еднопартийни държави.

    Да ти е честит беловласият приказливец бай Байдън
    в качеството на вицепрезидент -- вместо солидния млад Рон Пол.

    Да ти е честит световния социалистичен мулти културалистичен президент Обама -- първият в Историята

  10. Анонимен
    #116

    Нито Ромни нито Обама са представители на средната класа и не защитават интересите й. За Обама е ясно кои и защо го поддръжат. Лошото е че и Ромни беше ясен - той беше "човека", избран от богатата надслойка в Америка, която става все по-богата и губи връзка с реалността в страната, да защитава интересите й. Намаляващата средна класа е дойната крава от която бозаят и бедните (и мързеливите, и тарикатите и пр.) и богатите. Лошото е че тази крава вече плете крака и май скоро ще падне...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.