Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Барак Обама подкрепи палестинското искане за граници от 1967 г.

33 коментара
Барак Обама подкрепи палестинското искане за граници от 1967 г.

Позицията на американския президент Барак Обама че "границите на Израел и

Палестина трябва да се основават на линиите от 1967 г. с взаимно договорени размени на участъци", го вкарва отново в най-заплетения спор в Близкия изток в момент, когато условията за постигане на споразумение изглеждат особено трудни, коментира вестник "Ню Йорк таймс".

В четвъртък вечерта българско време Обама представи визията си за политиката на САЩ в Близкия изток и Северна Африка.

Той заяви, че САЩ подкрепят искането на палестинците бъдещата им държава да бъда в границите отпреди 1967 година, което представлява промяна на досегашната американска позиция, че палестинското искане за държава в тези граници при размяна на територии трябва да бъде съобразено след преговори с израелското настояване за сигурност на Израел.

Барак Обама призова израелците и палестинците да продължат мирния процес, но призна, че преговорите ще бъдат затруднени от предстоящото участие в палестинското правителство на радикалната групировка Хамас.

Израел очаквано реагира остро на изказването му, като премиерът Бенямин Нетаняху преди заминаването си на планирана по-рано визита във Вашингтон заяви, че "жизнеността на (бъдещата) палестинска държава не може да се осъществи за сметка на съществуването на Израел" и Тел Авив очаква от САЩ да подкрепят запазването на основните израелски селища при всякакво мирно споразумение с палестинците.

Формулираната от Обама позиция излиза извън принципите, очертани от предшественика му Джордж У. Буш, който по време на своето управление настояваше, че е "нереалистично да се очаква" Израел да се изтегли до границите от 1967 г. Според Обама преговорите за границите би трябвало да доведат в крайна сметка до "жизнена Палестина и сигурен Израел", отбелязва "Вашингтон пост".

Служители, цитирани от в. "Ню Йорк таймс", казаха, че израелският министър-председател е провел напрегнат телефонен разговор с държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън преди речта на Обама и е настоял частта от словото, в която се споменава за границите от 1967 г., да бъде махната.

По думите им израелски представители продължили да лобират пред американското правителство до самото произнасяне на речта, но Обама не променил нищо под израелски натиск, само направил някои корекции в текста, което забавило явяването му за произнасянето на речта с 35 минути.

Речта едва ли ще съживи мира в Близкия изток

Ройтерс, цитирана от БТА, коментира, че президентът Барак Обама е поставил най-ясните маркери досега за компромисите, които трябва да направят Израел и палестинците, за да постигнат мир. Неговата позиция обаче едва ли скоро ще доведе до сериозни преговори.

В коментара му за продължаващия от десетилетия израелско-палестински конфликт имаше по нещо, което и двете страни да харесат, а също и да презрат. Той беше направен като част от размисъл за това как САЩ подхождат към народните

вълнения, заливащи арабския свят. Изказването на Обама: "ние смятаме, че границите на Израел и Палестина трябва да се основават на линиите от 1967 г. с взаимно договорени размени на участъци", беше победа за палестинците.

Обама отправи и послания, които палестинците трудно ще преглътнат - той предположи, че усилията им да постигнат членство за палестинска държава в ООН са обречени и че трябва да дадат доста обяснения за споразумението за помирение с движението Хамас, смятано от САЩ за терористична група.

Според анализатори резултатът е, че САЩ са внесли повече яснота по това как виждат окончателното мирно споразумение, особено по въпросите за територията и сигурността, но не са дали истински тласък за нови преговори, които биха могли да доведат до споразумение.

"Той се опитва да нагласи копчето за рестартиране на преговорите, а това ни връща в начална позиция", каза директорът на центъра "Брукингс" в Доха Салман Шейх.

Решително изпитание през септември

"Колкото и важен да е този маркер за един вашингтонски анализатор на близкоизточната политика, ключовото мерило е дали това ще раздвижи лидерите", каза експертът по сигурността в изследователския Център за американски напредък Браян Катулис.

Обама ясно вижда, че през септември се задава решително изпитание, но не мисля, че той е разкрил нещо, което да доведе до предотвратяване на това решително изпитание", добави Катулис, имайки предвид плана на палестинците да поискат да бъдат приети като пълноправен член на ООН, когато Общото събрание на световната организация се събере през септември.

От практическа гледна точка начинанието на Абас почти със сигурност ще се провали - за да станат пълноправен член на ООН, палестинците първо ще трябва да си осигурят благословията на Съвета за сигурност на ООН, в който САЩ имат право на вето.

Но Абас може би се надява, че ако Общото събрание на ООН гласува със съкрушително мнозинство в подкрепа на създаване на палестинска държава, това може да донесе символична победа и да засили натиска върху Израел да направи отстъпки, макар да не променя нищо на практика.

Обама откровено се опита да предупреди палестинците да не правят това.

"Усилията за делегитимиране на Израел ще завършат с провал", заяви той.

"Символичните действия за изолиране на Израел в ООН през септември няма да създадат независима държава", каза Обама.

Той добави, че бъдещата палестинска държава трябва да "не бъде милитаризирана" и че клаузите за сигурността в евентуално мирно споразумение трябва да бъдат "достатъчно строги, за да предотвратят възобновяване на тероризма, да спрат проникването на оръжия и да осигурят ефективна сигурност на границите".

Бившият посланик на САЩ в Израел и Сирия Едуард Джереджян каза, че според него съсредоточаването на президента върху територията и сигурността е знак за решимостта му. "По мое мнение това е ясен сигнал, че той иска да види как израелците и палестинците започват сериозни преки преговори лице в лице", заяви Джереджян.

Няма начин да се излезе от безизходицата

Започването на преговори за територията и сигурността все пак оставя нерешени въпросите за съдбата на палестинските бежанци и за бъдещето на Ерусалим, които Обама определи като "мъчителни".

Той призна, че е трудно да се възобновят преговорите, особено като се имат предвид израелските въпроси за помирението между оглавяваното от Абас движение Фатах, което управлява Западния бряг, и ислямистката групировка Хамас, която пое контрола в ивицата Газа през 2007 г.

"Как може да преговаряш с някой, който показва, че не желае да признае правото ти да съществуваш", попита Обама.

"В идните седмици и месеци палестинските лидери ще трябва да дадат правдоподобен отговор на този въпрос", каза той.

През трите години, откакто е президент, Обама почти няма с какво да се похвали в усилията да съживи преките преговори, освен с кратката интерлюдия миналата есен, когато те бяха възобновени, но после изпаднаха в застой.

Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви в интервю за телевизия Си Би Ес Нюз, че не е честно да се изказват предположения, че правителството на Обама не прави достатъчно, за да съдейства за мира, но призна, че това е огромно предизвикателство.

"Това, което каза днес президентът е, че искаме да видим преговори, но ние не можем да направим така, че тези преговори да се осъществят", каза Клинтън в изявление на Държавния департамент.

"Ние обаче знаем, че без преговори няма да се сложи край на конфликта, няма да спрат претенциите и няма да има решение с две държави", заяви тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 0000
    #33
  2. Jack Daniels
    #32
  3. Gen. Augusto Pinochet
    #31
  4. Справедливост
    #30
  5. boomadafaka
    #29
  6. Crusader
    #28
  7. обама-мама
    #27
  8. Q&A
    #26
  9. DANIEL BOJCKOV
    #25
  10. 1967 г.
    #24

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.