Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Барелът стигна цена от 135 долара

7 коментара
Барелът стигна цена от 135 долара

До 135 долара за барел скочиха цените на петрола в четвъртък, реализирайки ръст от 4 долара за около денонощие, след като в търговията ден по-рано бе постигнат рекорд от над 132 долара, предадоха световните агенции.

Само за 14 работни дни цената на нефта десет пъти постави рекорд, хвърляйки в паника както пазара, така и потребителите.

Цената сега е над два пъти по-висока от тази преди година, когато е била около 65 долара за барел, посочва ББС.

"В момента е абсолютно невъзможно да се прогнозира как ще се развива пазарът", коментира Татсуо Кагеяма. "Всичко, което мога да каже, е, че цените ще растат", допълва той.

Според анализатори е възможно цената на петрола да достигне 200 долара през следващите 18 месеца.

Последното повишение се дължи на информацията, че запасите от суров петрол на САЩ са намалели с 5.4 милиона барели, както и заради продължаващото и в четвъртък отслабване на долара.

Немалка роля за скока на цената на нефта обаче играят и инвеститорите, които в последно време наливат капиталите си от нефтения отрасъл, коментират брокери..

"Нефтът по старому се явява по-добро вложение от ценните книжа и активите в други отрасли, коментира консултантът от петролния отрасъл в Сингапур Виктор Шум. “Има голямо количество капитали, които търсят по-добрата възвращаемост, която предлага петрола”, допълва той.

По-високите цени на петрола се отразяват и на цените на горивото, домашните сметки за енергия и храната, отбелязва ББС.

От “Еър Франс” съобщиха, че цената на петрола ще направи годината “предизвикателна”, а по-рано през месеца британската газова компания "Центрика" сигнализира, че сметките могат да скочат отново, тъй като нейните печалби се свиват от по-високите цени на енергийните ресурси.

Продължаващата слабост на долара е друг фактор, който поддържа цените на петрола. Според анализатор на енергийната консултингова фирма Purvin and Gertz в Сингапур, Виктор Шум инвестирането в петрол има по-голяма възвращаемост от ценните книжа и облигациите. .

Премиерът на Великобритания Гордън Браун заедно с международни партньори се опитва да убеди картела на страните-износителки на петрол ОПЕК да увеличи добива. Говорителка на Браун каза, че той ще повдигне въпросът на предстоящите срещи на Европейския съюз и Г 8.

Според анализатор обаче усилията на премиера Браун вероятно ще са напразни, политическия натиск върху производителите трябвало да бъде в посока да инвестират повече в дългосрочни решения.

Петролната организация обвинява борсовите спекуланти за покачването на цените, заявявайки, че няма недостиг от петрол.

Само три от страните-членки на ОПЕК не предоставят максималните си възможни количество петрол за ден. Натискът срещу Саудитска Арабия, Кувейт и Обединените арабски емирства, които все още имат още свободен капацитет, се е увеличил, отбелязва ББС.

Според Франциско Бланч, началник на отдела за глобални проучвания на суровини в "Мерил Линч", излишъкът, който се генерира от петролната индустрия, трябва да бъде инвестиран в рефинерии, нефтопроводи и нефтени кладенци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Змей
    #8

    Които вярват, че големият ни "брат" ще направи нещо добро за света и за нас...Поздрави от чичко Путкин, който краде пропорционално на нашата комунистическа гмеж. Правят социалистическо съревнование, тъй като знаят, че простотията в България е точно еднаква с тази в Русия.

  2. ХАРИ
    #7

    ЗАЩО ВСИЧКИ МЪЛЧАТ ЗА РОЛЯТА НА ПУТИН В ПОВИШАВАНЕТО НА ЦЕНИТЕ НА ПЕТРОЛА. ЗАДКУЛИСНО ТОЙ КАТО ИЗПЕЧЕН КАГЕБЕЕЦ ПОДКЛАЖДА РАЗМИРИЦИ В ТЕЗИ ВЗРИВООПАСНИ РЕГИОНИ И ТАКА СЪЗДАВА ЕДНА НАПЕЧЕНА АТМОСФЕРА КЪДЕТО ВСЕКИ МОМЕНТ МОГАТ ДА ИЗБУХНАТ КОНФЛИКТИ. ОТ ПОВИШАВАНЕТО НА ЦЕНИТЕ ТОЙ СПЕЧЕЛИ НАЙ МНОГО.

  3. Крум
    #6

    е Лукойл. И бързат с най-голяма радост да обявят за поскъпването на нефта, за да дигнат цените на дизела.Но 135 долара е цената на тексаския нефт. Цената на руския била 2 пъти по-ниска. Е и!?

  4. 800
    #5

    Ivan Kostov e vinoven,a Negovo velichestvo shte svali cenata do 800 godini

  5. Karalichev
    #4

    Vurvyal si vednuj Nastradin hodja po putya i gleda na edno myasto, che mnogo hora se bili nasubrali. Kato gi nablijil, te sami huknali kum nego i zapochnali da mu se molyat: - Hodja, pomogni nam da izteglim eto tova! Nie ot dva chasa se muchim i hich nishto ne stava. Poglednal hodjata i shto da vidi - na edin kodja golyam kantar slojeno edno otvoreno choveshko oko, a ot drugata strana sipvat horata s torbi zlato, ama tasa s okoto sedi nay-dolu, pochti do zemyata. Stotitsi kila zlato veche bili

  6. Кирчо
    #2

    Защо всички мълчат за ролята на САЩ в понижаването на цените на петрола в началото на 80-те години, което бе един от основните фактори за разпада на СССР? Каквото почукало, това се обадило.

  7. Гост
    #1

    Защото в случая имаме, при това не отскоро, петролен съюз между Булия дом и Кремъл

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.