България и Румъния са изпълнили критериите за членство в "Шенген” и мисля, че ще е справедливо да им бъде дадена тази възможност колкото може по-скоро. Това каза в събота пред БНР председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
В ефира на националното радио той напомни и, че принципът на свободно движение е основополагащ за Европейския съюз и не трябва да бъде поставян под въпрос. "За да имаме такъв пазар ни трябват двупосочните връзки в Европа. Затова и част от усилията, които полагаме, са за създаването на общ енергиен пазар, изграждането на мрежи, които да свържат всички страни от Евросъюза, за да нямаме такива енергийни острови”, каза той.
По думите му липсата на единен пазар би направил страните по-зависими от доставчици на енергия.
Барозу смята още, че трябва да се работи за задълбочаване на икономическия и валутен съюз, защото страните, които споделят обща валута, трябва да имат повече механизми за координация помежду си.
"В същото време не трябва да създаваме първа и втора класа европейско членство. Европейската комисия е на страната на тези, които искат силна, обединена и отворена Европа и ще направим всичко, за да няма различен статут на отделните страни. Призовавам всяка от тях да направи също усилия в тази посока. Вярвам в единството на Европа и вярвам, че сме по-силни, когато сме единни", заяви Барозу.
Председателят на Еврокомисията даде и съвет за насоките на развитие за България. "Сега няма да спекулирам какво е бъдещето на мониторинговия механизъм, но моят много приятелски съвет към вас е да се съсредоточите върху необходимите реформи, и върху всички мерки, които трябва да се предприемат, за да може България да напредне в областите, които са критично важни - най-вече за нейните собствени граждани, за да могат те да живеят в стабилно и свободно общество и в държава, която съответства изцяло на принципа за върховенство на закона", подчерта Барозу.
Той обаче беше категоричен, че приемането на България в ЕС не е грешка: "Мисля, че това не беше грешка, а правилно решение и за България, и за Европейския съюз като цяло. Според мен присъединяването на България ѝ помогна да ускори някои реформи, които са много важни.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
12 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Стига сте глупословили, цялата работа е заради бежанците. Номера е да не искаме нищо от ес. И стига тия щуротии с герб, проблемът тук е регионален. Но да ви успокоя - няма да стане!
Това ще означава 400,000 русски мафиоти и военни инсталирани по Българското Черноморие, да получат непосредствен достъп до Европа...
ЦИТАТНИК
7
М.Н.
С каквото и да си чешем езиците тук, Европа, за да е силна трябва да е обединена, а не разединена, каквато продължава да е в момента! Тя трябва да заприлича на Съединените Щати, в които човек може вкъщи да си говори езика, с който е роден и отгледан, но навсякъде наоколо има общ език, важат общи закони и правила, и няма никакво ограничение за пътуване из страната. Всеки е свободен да си търси работа, която го удовлетворява в който щат си я намери, а като се пенсионира, може да се …
премести, където му харесва и да си получава там пенсията. Няма щатски хора, които да са на "две скорости". Има по-бедни и по-богати щати, по-бедни и по-богати хора, но никой не разглежда жителите на по-бедните щати като втора категория и не им забранява да си сменят щата. А общите правила и закони в края на краищата водят до добро.
А такива, като отцепниците-англичани, като не искат, прав им път, да напускат общността и да са си щастливи отделно и без да пречат, а когато и те узреят, да заповядат като член на Обединена Европа.
Ченген Ц, ц, ц. Ние ги фащаме, а Европа ги пуска. "Барозу: България и Румъния са готови за Шенген"
Ласкаят ни,за да приемем бежанците,които са заплаха за националната ни сигурност!Про гласуването винаги някой казва-НЕ!?Как може най-бедната и най-корумпираната страна в ЕС,по техните думи,да приема толкова много бежанци,без финансова помощ!?Питаме ЕС!?Сърбия прие поток от бежанци по времето на конфликта в б.Югославия,но те бяха сърби,които са били колонизатори на несръбски етнически територии,а БГ е заплашена да пренасели рязко страната с мюсюлманско население,при все,че е страната в ЕС,с най-многобройно …
такова!За съжаление,тези,които остават в БГ се занимават с разпространение на радикален ислям!А останалите настояват за скъпа издръжка,която е мечта за много работещи дори българи и бърз статут на бегълци с произхождащите им права!?
М.Н.
С каквото и да си чешем езиците тук, Европа, за да е силна трябва да е обединена, а не разединена, каквато продължава да е в момента! Тя трябва да заприлича на Съединените Щати, в които човек може вкъщи да си говори езика, с който е роден и отгледан, но навсякъде наоколо има общ език, важат общи закони и правила, и няма никакво ограничение за пътуване из страната. Всеки е свободен да си търси работа, която го удовлетворява в който щат си я намери, а като се пенсионира, може да се премести, където …
му харесва и да си получава там пенсията. Няма щатски хора, които да са на "две скорости". Има по-бедни и по-богати щати, по-бедни и по-богати хора, но никой не разглежда жителите на по-бедните щати като втора категория и не им забранява да си сменят щата. А общите правила и закони в края на краищата водят до добро. А такива, като отцепниците-англичани, като не искат, прав им път, да напускат общността и да са си щастливи отделно и без да пречат, а когато и те узреят, да заповядат като член на Обединена Европа.
Хубави, но празни приказки на един от най-скъпоплатените евро-цървули. Повечето му твърдения са приятни за ухото на домакините, но и двете страни са наясно, че са далеч от истината. Но това оправдава софрите....
Стига,бе!
Откакто политическият им партньор в Европейската народна партия сдаде властта, станахме готови за Шенген. Къде е коментарът на Борисов или Цветанов?
Готови за Шенген... Ама друг път. :)