Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Барозу настоява пред Меркел за подпомагане на Гърция

20 коментара
Барозу настоява пред Меркел за подпомагане на Гърция
Председателят на Европейската комисия призова германския канцлер Ангела Меркел да надмогне вътрешната политика и да приеме създаването на финансов механизъм за подпомагане на Гърция, което пък ще помогне за съхраняването на Европейския валутен съюз.

Гръцкият вицепремиер от своя страна обвини Берлин, че позволява на банките си да участват в "пагубната игра" на спекулации с гръцки облигации, като в същото време германски износители печелят от по-слабото евро, благодарение на бюджетните проблеми на Атина.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви пред германски вестник, чена срещата си в четвъртък и петък лидерите на ЕС трябва да решат какъв механизъм да приемат за подпомагане на Гърция, защото в противен случай рискуват да застрашат тяхната обща валута. Барозу отбеляза, че стабилността на еврото е в интерес и на Германия.

Ние се нуждаем от решение на тази среща на върха какво да правим с Гърция, защото иначе несигурността ще се повишава повече и повече, заяви Барозу пред "Ханделсблат".

Не можем да продължаваме по същия начин, защото така е заплашена стабилността на еврото и се насърчават спекулациите, добавя той.

Говорител на германския канцлер обаче посочи, че темата за помощ на Гърция не е в дневния ред на форума. Говорител на Барозу отвърна, че председателят на ЕК е в постоянна връзка с канцлера. "Той не е разочарован. Той се надява, че ...може да бъде постигнато споразумение", каза говорителят.

Междувременно еврото продължи да върви надолу, като в понеделник стигна най-ниските си равнища спрямо долара за триседмичен период. Причина за това е, че инвеститорите не са наясно какви са перспективите ЕС да окаже финансова помощ на Атина.

Рисковите премии по гръцкия дълг скочиха, достигайки до най-високите си нива от 1 март насам, а цената по застраховката на гръцкия дълг срещу фалит също се повиши.

Гръцкият вицепремиер Теодорос Пангалос заяви в Атина, че ако решение не се вземе скоро, "тогава еврото няма да има никакъв смисъл" и десетилетията на европейска интеграция ще отидат на вятъра.

Той посочи, че докато Южна Европа е под огън и еврото се клати и пада, Германия се възползва от условия, при които нейните износители могат да реализират значителни печалби от износ в останалия свят.

Това е поредното враждебно изказване на гръцкия социалист по адрес на Германия, след като миналия месец каза, че Берлин не е изплатил в пълна степен компенсациите, които дължи на Гърция за нацистката окупация през Втората световна война.

Националната банка на Гърция съобщи, че бюджетният дефицит на страната през 2009 г. е ударил 12.9 процента. Това е по-висока стойност в сравнение с данните, съобщени през октомври, когато новото гръцко правителство на социалистите пое властта. Тогава бе обявено, че дефицитът е 12.7%.

Националната банка на Гърция посочи, че БВП се е свил с 2% тази година, след подобен спад през миналата година, и единственият изход е "драматично редуциране на дефицита и дълга".

Ангела Меркел среща яростна съпротива за какъвто и да е спасителен план за Гърция, особено преди регионалните избори през май, чиито изход може да постави под въпрос мнозинството на нейната дясно-центристка коалиция в горната камара на парламента.

В неделя Меркел повтори, че Гърция, която въведе драконовски мерки за съкращаване на разходите, засега не се нуждае от пари и това е било потвърдено пред нея от гръцкия министър-председател Георгиус Папандреу в телефонен разговор.

Меркел настоя да не се провокират турбуленции на пазарите, като се насърчават изкуствени очаквания от срещата на ЕС в четвъртък.

Социологическо проучване показва, че 62% от германците не са съгласни тяхното правителство да помага на Гърция да се справи с бюджетния си дефицит, а 20% подкрепят това.

Една трета от хората в Германия смятат, че Гърция трябва да бъде поканена да напусне еврозоната, а 40% вярват, че за Германия ще е по-добре, ако излезе от единната валута.

Мнозинството от испанците подкрепят европейска помощ за Гърция, показва още проучването на "Файненшъл таймс". Разделени са мненията на гражданите в Италия и Франция, чиито правителства силно защитават европейска помощ за Гърция.

Каквато и да е финансова подкрепя за Атина най-вероятно би била оспорена от Конституционния съд на Германия, който при одобрението на Европейския валутен съюз е поставил стриктни условия, недопускащи трансфери към други страни от еврозоната.

При всички тези политически и правни проблеми, съветници на Меркел смятат, че Гърция може да се обърне за помощ към Международния валутен фонд, а не към еврозоната.

Говорител на Меркел намекна за възможен съвместен механизъм между МВФ и еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. посредника
    #21

    Гърците нагушили Барозу с доста мангизи и той сега им сервилничи и се изявява като техен застъпник.

  2. Моше
    #20

    http://www.heliopol.com/protocoli.html

  3. Tochen
    #19

    vse taia, marzelivi i nagli. Vse pak gartzite darjat parvoto mjasto.

  4. А сега де!
    #18

    Мошеничествата на гърците създали условия за изгоди на германските износители, затова Германия трябва да плаща на Гърция. Освен това, прадядовците на сегашните немци били фашисти и затова сега пак трябва да се плаща. Тези хора са генетично увредени. Преди години една заместник министърка на външните работи на Гърция (коята претендираше, че била основателка на Амнести интернашнл) ми каза, че съм твърде млад и не помня, но хърватите били фашисти. Именно за това Гърция подкрепила Сърбия в юго-конфликтите. За Гърция има едно решение - МВФ и дисциплина наложена от МВФ. Всичко друго ще е нагла кражба.

  5. поп Грую
    #17

    германски пари ,колкото "фашистката" Меркел се навие да им даде.И пак ще викат ,че малко са им дали ,защото те заслужават вечно да им дават от благодарност.Защото им осигуряват прекрасна гледка към камъните от времето на Пелопонеските войни ,топла морска вода ,олио и бяло домашно вино рецина.Дето мирише на мухъл. Така както правеха дълги години ,докато бяха само две маймуни на евроклона :Гърция и Португалия.Е да ,ама сега станахме със 16 повече,в това число и ние. Да се научат да си затягат коланите ,както всички страни с мижава икономика.

  6. бате Ники
    #16

    ако не се предприемат драстични съкращения /поне 40%-50%/ на администрацията и прекратяване на порочната практика с 13-та заплата и др. бонуси.

  7. Андро
    #15

    И без друго не се славят като много работни.Или да положат усилия да си реформират крадливата, корумпирана държава, или да се откажат от надежди че ще бъдат крепени над водата защото страхът за еврото е по-голям.Не, ако Гърция бъде оставена да се оправя сама, това ще бъде само от полза за европейската валута!

  8. поп Грую
    #14

    и затова трябва да им плащат !Ебати наглеците.Това му викат на уличен език рекет.

  9. Петър
    #13

    Проблемът на Гърция е, че управлението й е много ляво. А това означава - прахосническо. Целият този дефицит е държавен. Не е на частните фирми, които работят добре. Не искам да коментирам темата за "мързела на гърците", но ще напомня, че техният БВП е три пъти по-висок от нашия. Затова да погледнем истината - не може да те управляват леви и икономиката да просперира.

  10. поп Грую
    #12

    апарати в такситата и да не реват,че трябвало да им дават по три допълнителни заплати ,от парите дето им ги дават от ЕС за развитите на инфраструктурата . в Германия ,дето трябва да ги спасява ,работещите вземат по една 13 -та заплата.Не само държавните сружители ,а във всички фирми ,където има пари.Ако няма пари ,никой не реве ,че няма 13 -та заплата .На никой не му е кеф ,но пък и немците разбират ситуацията .Аз съм бил свидетел ,как на събрание в един от най-голямите заводи на един от международните

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.