ЕС, който в началото на станалия традиционен първоянуарски газов спор между Москва и Киев, по всякакъв начин отказваше да се намесва в него и твърдеше, че е търговски, бе принуден да се заеме с активно посредничество, след като близо 18 страни членки бяха засегнати от прекъсването на газовите доставки посред зима.
В кратки срокове ЕС изпрати свои наблюдатели на газовите станции по границата на двете спорещи страни, тъй като това бе условие на Москва да пусне газ за Европа. Газът обаче не тръгна и се наложи в края на миналата седмица също толкова спешно европейски енергийни фирми да сформират консорциум, който да осигури възобновяване на доставките.
След изявление на ЕС, че ще преразгледа отношенията си с двете страни и може да има санкции, ако транзитът не тръгне до началото на тая седмица, премиерите на Русия и Украйна се разбраха на среща през уикенда по всички спорни въпроси. Обявиха също така, че вече нямат нужда нито от евромониторинга, нито от консорциума.
Въпреки че газовата война между двете страни приключи и газът към Европа потече, ефектът ще трае по-дълго. Надеждността на Русия като енергиен източник и на Украйна като транзитна страна са под въпрос и Европа възнамерява да диверисфицира доставките, за да не става отново заложник на местни конфликти.
Този двустранен спор навреди на доверието към двете страни, се посочва в изявление на чешкото председателство на ЕС.
Председателят на ЕК Барозу заяви, че се обсъждат съдебни искове.
"Бях силно разочарован да видя как ръководствата на тези страни преговарят. Участвал съм в и съм водил много преговори, но за пръв път в моя живот видях постигнати споразумения, които не се прилагат. Не мога да забравя това. Казвам го тук, мога да го кажа с още по-силни думи на Русия и на Украйна. Какво доверие може да има в партньори, които постигат споразумения и не ги прилагат?", заяви Барозу.
Той повтори, че кризата от последните три седмици ще се отрази върху отношенията на ЕС с Киев и Москва.
Според него трябва да се направят необходимите заключения от тази криза, за да има ЕС готовност да посрещне евентуално нейно повторение.
“Диверсифицирайте“
"Обръщам се към всички страни членки в ЕС - диверсифицирайте източниците и доставчиците на енергия", призова Барозу като подчерта, че енергийната диверсфикация не е насочена конкретно срещу никоя държава, включително срещу Русия, но не трябва да се допуска пак европейски граждани да страдат безпричинно.
Руският външен министър Сергей Лавров пък заяви, че Русия "винаги е подкрепяла енергийната сигурност, основана на юридически документи и никога не е нарушавала договорните си задълженията", предаде ИТАР-ТАСС. По думите му още преди конфликта с Украйна, Москва не веднъж е предлагала на ЕС да се създаде механизъм за ранно предупреждение за възможни нарушения на доставките на газ най-вече при транзитните страни. Брюксел обаче отговорил хладно и допринесъл за възникването на кризисната ситуация.
Руският президент Дмитрий Медведев заяви, че кризата дава на Москва нов повод да иска преразглеждане на Енергийната харта и в новия документ да се разпише механизъм, който да гарантира правата не само на потребителите, но и на продавачите. Русия отдавна отказва да ратифицира сегашната Енергийна харта и иска редакцията ѝ.
Еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс също бе сдържан в изявленията си за кризата след срещата си украинския премиер Юлия Тимошенко във вторник.
“Да се търсят победители и победени в газовия конфликт между Украйна и Русия не си струва“, каза той. По думите му ЕК не разполага с данни Украйна да е отклонявала руски газ за свои нужди, каквито обвинения отправи “Газпром“.
Украинският премиер Юлия Тимошенко хвърли повече светлина върху подписаните в понеделник договори за доставки и за транзит на руски газ до 2019 г. Тя посочи, че съгласно парафираните контракти през 2009 г. средногодишната цена на газа за Украйна на границата ще е 228.8 долара за 1000 куб. м. Реалната стойност обаче ще е по-висока като към нея се добавят митническите ставки и други данъци.
Средната цена за Киев през 2009 г. под 250 долара, за Европа - 280
Шефът на “Газпром“ Алексей Милер каза, че за първото тримесечие цената за Украйна, образувана след приспадането на 20-процентната отстъпка, ще е 360 долара за 1000 куб. м. Ако Украйна отново не си плаща за доставките, от април ще трябва да погасява предварително заявените количества, каза Милер, цитиран от изданието Нюз.ру.
По стария дълг споровете са урегулирани и окончателно ще се уредят в близко време, съобщиха от "Газпром". Претенциите на компанията за загуби в размер от 1.1-1.2 млрд. долара за времето на кризата обаче ще бъдат предявени.
Тимошенко заяви, че държавата ще сведе до минимум закупуването на руски газ до края на март, а ще ползва запасите си до падането на цената.
Тъй като новите тарифи ще отчитат спада на петрола, то средногодишната цена на газа за 2009 г. ще е под 250 долара за 1000 куб. , каза Милер. Европейските потребители ще плащат около 280 долара, допълни той.
През следващата година обаче отстъпката в цената за Украйна няма да действа, няма да се запази и преференциалната транзитна такса за Русия. От сегашните около 1.7 долара за 1000 куб м на сто километра преносът ще поскъпне до 2.4-2.6 долара през 2010 г., каза зам.-шефът на “Газпром“ Александър Медведев.
Нова фирма на “Газпром“ се уреди с бизнес в Украйна
От изявленията на Милер стана ясно, че за сметка на отстраняването на посредника в доставките “РосУкрЕнерго“ дъщерната фирма на “Газпром“ - “ГазпромСбитУкрайна“, ще получи гарантирано право да обслужва 25.5 процента от промишлените потребители в Украйна.
В същото време има индикации за задълбочаване на сблъсъка между бившите съюзници Юлия Тимошенко и Виктор Юшченко, който е президент на Украйна. Съветници на Юшченко обвиниха Тимошенко, че е подписаното от нея споразумение с Москва е удар за украинската икономика.
Зам.-шефът на кабинета на президента Олександър Шлапак заяви, че държавният глава няма юридически правомощия да анулира сделката. Самият Юшченко каза: "Ние ще направим всичко възможно да подкрепим правителствената позиция", предаде Ройтерс.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Войната за енергия започна.А който има постоянна енергия има и производство, което е равно на добър живот и доходи.У нас трябва да се съдят вредителите от НДСВ и Костов които направиха всичко възможно да ямаме собствена независима Атомна енергетика.НДСВ още вредителстват.
Мястото ти е в Сибир.Номерата ти минават само във Факултето и Позитано 10.Смърт на кумунягите, свобода за народа.
Втората стъпка е да се уточни, кой точно постави България в това положение, защото няма инвестиции за девирсификация на доставките, а само проекти свързани с Русия са "на дневен ред". Сергейчо и Руменчо да осигурят компенсации за частния бизнес - този удар беше по тежък от глобалната криза и показа, че когато БСП все още не се е ориентирала за характера и динамиката на промените на новия век - лежат си момченцата "на кълката", че Русия ще ни помага винаги и че една малка тяхна върхушка ще обира каймака.
да си представя, че между газопреносните системи на Словакия и Чехия няма никаква връзка. Но при чешкото председателство ЕС мислеше как по-добре да унижи България и да риве срещу Русия, вместо да направи нещо разумно. Сега виждате ли какви боклуци управляват ЕС.
Я да видим сега кои са руските агенти с две заплати една от руснака и другата от БГ-данъкоплатеца.
...
Я обясни, как така Костов е допринесъл да нямаме ядрена енергетика ?
европейска мярка по посока на енергийната сигурност е да се огледат съществуващите газопроводни връзки между европейските страни и страните при нужда да си помагат взаимно, по примера на България и Гърция. Кой е виновен, ако такива връзки не са изградени.
energetika, koqto ni pravi zavisimi ot dostavchici na uran, neka izgradim VEZove i vqtyrni generatori. No ne 3 pyti poveche, otkolkoto imame nuzhda, a tochno kolkoto ni trqbvat. Izobshto ne e qsno zashto ni e qdrena energetika, ako ot neq pechelqt samo Kovachki, NEK i pr. (chrez poddryzhka, iznos i t.n.). Qdrenata energetika ne e samocel, dori sega, v usloviqta na gazova kriza, dokato vsichki se otoplqvaha mnogo na tok, nqmashe nedostig na elektroenergiq. Qvno nqmame nuzhda ot hilqdi dopylnitelni kilovati, koito se finansirat ot dyrzhavata, a se iznasqt v polza na chastni firmi.
НАЙ-СЕТНЕ ПРОУМЯХА, ЧЕ Е НЕОБХОДИМА ЕДИННА ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА НА ЕС! И ЧЕ САМО ПО ТОЗИ НАЧИН МОЖЕ ДА СЕ ПРОТИВОСТОИ НА РЕКЕТА И АГРЕСИЯТА НА КРЕМЛ.