Барселона спечели Шампионската лига

Барселона спечели Шампионската лига за сезон 2008/09 след победа с 2:0 над тима на Манчестър Юнайтед във финала, игран на стадион "Олимпико" в Рим.

Попаденията за каталунците реализираха Самуел Ето'о в 10-ата минута и Лионел Меси в 70-ата. Капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов влезе като резерва през второто половреме, но не успя да помогне на "червените дяволи" да повторят успеха си от миналата година.

Това е втори загубен финал на турнира за Бербатов, след като през 2002 година с тогавашният си тим Байер (Леверкузен) загуби на финала от другия испански гранд Реал Мадрид.

Срещата на стадион "Олимпико" започна с натиск на Манчестър Юнайтед, който имаше възможност на няколко пъти да поведе в резултата. Първата по-сериозна атака на Барселона дойде едва в 10-ата минута. Андрес Иниеста напредна през центъра на терена и подаде на навлизащия отдясно на наказателното поле Самуел Ето'о, който успя да открие резултата.

След гола каталунците успяха да вземат инициативата. Атаките на Манчестър Юнайтед пък завършваха предимно с неточни удари на Кристиано Роналдо.

След почивката мениджърът на англичаните сър Алекс Фъргюсън вкара в игра аржентинския нападател Карлос Тевес, който влезе на мястото Андерсон. Тевес обаче не успя да помогне на Ман. Юнайтед и само за 8 минути Барса имаше три чисти положения за гол.

В 66-ата минута в игра се появи българинът Димитър Бербатов, който замени Джи-Сунг Парк. Малко по-късно след бърза атака започната от капитана на каталунците Карлес Пуйол Шави центрира към оставения непокрит Лионел Меси, който с глава прати топката в обратния ъгъл на Ван дер Сар и направи резултата 2:0.

Веднага след гола Юнайтед можеше да върне едно попадение. Бербатов започна атака, при която топката достигна до Роналдо, който от малък ъгъл не успя да преодолее Валдес.

При последвалия корнер Бербатов отправи шут по посока на вратата, но топката мина над гредата.

До края на срещата Манчестър Юнайтед опита да върне поне един гол, но не успя и срещата завърши с победа за Барселона.

Манчестър Юнайтед загуби за първи път в историята си подобен финал, като в предишните си три опита англичаните винаги триумфираха.

С победата си в Рим Барселона пък стана петият тим в историята, който записва требъл за една година - Шампинска лига, шампион на страната, купа на страната.

Играчите на Хосеп Гуардиола се наредиха до тези на Йохан Кройф от 1992 г. и Франк Рийкард от 2006 г., които са носили титлата в Каталуния. Наставникът на испанците пък стана шестият човек печелил най-престижния европейски клубен турнир и като треньор, и като играч, отбелязва sportal. bg.

Испания от своя страна излезе еднолично начело в класацията по държави в турнира и вече има 12 - с една повече от Англия и Италия. Сър Алекс Фъргюсън пък пропусна да спечели трета ШЛ в кариерата си и да се нареди до легендата на Ливърпул Боб Пейсли.