Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бързайки с "Южен поток", Русия е готова на отстъпки за България с иска за "Белене" и газовите цени

Притисната от времето и липса на алтернативно трасе, Москва няма много лостове за натиск върху София

53 коментара
Бързайки с "Южен поток", Русия е готова на отстъпки за България с иска за "Белене" и газовите цени

Притисната от липса на време и алтернативни маршрути за "Южен поток", Москва разполага с много малко лостове за натиск върху България при договаряне на проекта. Ако Русия иска да спази графика за завършване на един от ключовите си инфраструктурни проекти за газови доставки на европейския пазар, тя ще трябва да предложи ограничени отстъпки на България, се посочва в анализ на американската анализаторска агенция "Стратфор" (Stratfor).

Агенцията смята, че София ще получи отстъпка по темата за АЕЦ "Белене", както и намалени цени на природния газ, които ще получаваме от "Газпром" по новите договори.

В анализа се отбелязва напрежението между България и Русия по повод решението на българското правителство да спре проекта АЕЦ "Белене". В отговор руската компания "Атомстройекспорт" (АСЕ) предяви иск за над 1.3 млрд. долара срещу София. Искът е прекомерно висок за България, чийто годишен бюджет е под 20 млрд. долара годишно.

През септември българският министър-председател Бойко Борисов съобщи, че руският президент Владимир Путин ще посети България на 9 ноември за финализиране на договора по "Южен поток". По време на визитата, каза Борисов, Путин ще трябва да даде обяснение за иска на АСЕ. Малко след това Кремъл съобщи, че в графика на Путин няма посещение в България, което накара Борисов да заплаши на 12 октомври, че той няма да преговаря за "Южен поток", ако Путин не дойде, припомня "Стратфор".

"Южен поток" е важен за плановете на Кремъл да осигури стабилни доставки на природен газ за Централна и Южна Европа, заобикаляйки Украйна, през чиято територия в момента минава по-голямата част от руския газ за Европа. България е ключова транзитна страна в проекта, тъй като се предвижда на нейна територия да излезе тръбата, която минава по дъното на Черно море. Поради географски и технически причини, единственият алтернативен на България сухопътен маршрут е през Румъния. През 2010 г., когато България искаше преосмисляне на условията по проекта, Москва заплаши да отклони трасето през Румъния.

Румъния обаче традиционно стои зад подкрепяния от ЕС конкурентен проект "Набуко" и като цяло е ориентирана към Брюксел, което създава значителни пречки за развитието на руския проект. Освен това Русия и Румъния са в постоянни противоречия по въпроса за Молдова. На всичкото отгоре от август насам румънското правителство е в ефективна парализа, която ще продължи до изборите през декември, което изключва възможността Москва да бързо да постигне финална договореност по "Южен поток" преди края на 2012 година.

Русия обаче е притисната от времето. Решена е да приключи с всички договори през ноември и да започне строителството преди 2013 г., тъй като през март следващата година влиза в сила Третият енергиен пакет на ЕС. Неговите разпоредби ще принудят Москва да включи споразумение за споделяне на транзитните права върху газопровода с други износители на газ в Европа.

Вероятно Русия в крайна сметка ще търси освобождаване от някои европейски регулации за "Южен поток", така както направи с газопровода "Северен поток", но съдебните процедури са дълги и трудни. Ако обаче "Южен поток" е построен – или поне започнат - преди влизането в сила на Третия енергиен пакет, някои наблюдатели смятат, че така за Русия ще е много по-лесно да си гарантира освобождаване от клаузите му. Москва не може да си позволи забавяне и търси различни начини да накара България да подпише колкото е възможно по-бързо.

По-нататък "Стратфор" припомня, че през август "Газпром" се съгласи да направи ценова отстъпка от 11% за внасяния в България газ, която да действа със задна дата от април, ако страната се ангажира да подпише за "Южен поток". Но отстъпката е приложима само до 15 ноември, когато трябва да се предоговорят дългосрочните споразумения за внос на руски газ в България. Досега Русия не е давала никакви индикации, че би понижила цените и за бъдещите договори, което предизвика съмнения у българското правителство към ангажимента на Москва за отстъпка.

България е сравнително малък потребител на природен газ (2.1 млрд. куб. м годишно), но е напълно зависима от руския внос. С обещаната отстъпка от 11% страната ще спести по 66 долара за хиляда кубически метра (от 600 долара на 534 долара), което прави обща икономия на около 50 млн. долара от април до края на годината. Тази сума бледнее в сравнение със заведения съдебен иск за 1.3 млрд. долара, които "Атомстройекспорт" иска заради отказа на България от АЕЦ "Белене".

Макар в Кремъл да има значителни разногласия за това как да се справят с предизвикателството, Москва търси различни начини да накара България да ускори окончателния си ангажимент по "Южен поток". Кризата в Букурещ би означавала забавяне, ако Русия избере Румъния като алтернативен маршрут, а традиционната примамка, предлагана от Москва – отстъпки в цената на природния газ, очевидно не е достатъчна за България.

Ако Русия пропусне март 2013 г. като краен срок за започване на строителството на газопровода, рискува да се окаже в нарушение на директивите на Третия енергиен пакет и да задълбочи допълнително споровете си с ЕС. Москва ще има възможност да преговаря за освобождаване на "Южен поток" от регулациите по подобен начин, както и "Северен поток", но процедурата е изключително дълга и – като се има предвид сегашното напрежение между Русия и Европейската комисия – одобрението далеч не е сигурно.

Затова "Стратфор" очаква Русия да предложи отстъпки на София по темата за АЕЦ "Белене", както и намаление на цените на природния газ в новите споразумения, които трябва да бъдат предоговорени до края на 2012 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #53

    Какъв иск,нали нямаха основание за него?!Вместо да ги "нашамаросаме",клекнахме пред руснаците!Кой ще ни спасява от продажната политика на ГЕРБ,след края на мандата им?!

  2. Анонимен
    #52

    До До43
    Както едно време Аласка ли?Сега е далеч по-кофти от едно време Аласка.Панимайш?Опитай се да обясниш защо.С удаволствием ще бъдеш изчетен.После съответно и допълнен.
    А,а,а,а да не забрава една важна работа дето се запознах наскоро с нея.Понеже не бех много запознат със събитията в южната наша съседка през перьода преди шестдесетина години,та влезах във википедията за черпене на знания.И на какво се натъквам там,когато гръцките партизани искат помощ от съседните северни(вече комунистичски)

  3. Анонимен
    #51

    До 43 - "Русия вече продаде част от Сибир /както едно време Аляска/ на Китай и в момента са в преговори за втора част от Сибир". Някой чел ли е по-голямя глупост от тази във форумите

  4. Анонимен
    #50

    Преди да се договори цената с отстъпка от 11% дългосрочно и преди да се види решението на арбитража-има ли дълг БГ към Русия ,поради отказа от "Белене" не трябва да се подпише за "Южен поток!!!Макар,че сме били свидетели,как Газпром е в състояние едностранно да вдигне договорената цена.

  5. Анонимен
    #49

    "...нека си припомним резултатите от Чепнобил /защото централата е от същия тип/" - НИМА? @47 чукча не читатель, чукча писатель

  6. Анонимен
    #48

    Попитайте Стилян Петров ще гласува ли на референдума и как? chudesa.net/стилиян-петров-чернобил/

  7. Анонимен
    #47

    Преди да си построим Чернобил в Белене, нека си припомним резултатите от Чепнобил /защото централата е от същия тип/ - chudesa.net/чернобил-2/

  8. Анонимен
    #46

    Блаженни сме - факт!

  9. Анонимен
    #45

    Блаженни са вярващите.

  10. Анонимен
    #44

    Със Костов, или без него - аз ще гласувам за ДСБ, защото се единствената национално отговорна политическа формация!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.