Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Башар Асад беше преизбран за четвърти мандат като президент на Сирия

17 коментара
Башар Асад беше преизбран за четвърти мандат като президент на Сирия

Башар Асад беше преизбран без изненада за четвърти мандат като президент на Сирия след избори, произведени в регионите под контрола на правителството, в страна, изпаднала в пълен икономически колапс и опустошена от десетилетие на война, предава Франс прес.

На пресконференция снощи председателят на парламента Хамуда Сабаг обяви, че Асад е бил преизбран с 95,1 на сто от гласовете.

Според Сабаг в изборите са участвали 14,2 милиона души от общо 18,1 милиона, които теоретично са призовани да гласуват, което се равнява на избирателна активност от 76,64 на сто.

Две личности, смятани за играещи "поддържащи роли" - бившият министър и депутат Абдула Салум и член на толерираната от властта опозиция, Махмуд Мараи, спечелиха съответно 1,5 и 3,3 на сто от гласовете.

Получил властта през 2000 г., наследявайки баща си Хафез Асад, починал след 30 години управление без съперници, Асад порица в сряда Запада, който смятат, че изборите не са били свободни.

През 2014 г. той получи над 88 на сто от гласовете според официалните резултати.

Атмосфера на ликуване

Хиляди поддръжници на Башар Асад се събраха в Дамаск на площада на Омаядите, размахвайки сирийски знамена и портрети на президента, скандирайки лозунги в негова прослава, докато някои танцуваха, биейки барабани.

"С нашите души, с нашата кръв, ние се жертваме за теб, Башар", скандираха те.

В средата на площада беше издигнат голям подиум, а в околността, както на съседните улици, се издигаха гигантски портрети на президента Асад.

Вечерта премина в ритъма на патриотични песни, светлинни шоута и фойерверки.

Още преди обявяването на официалните резултати, докато приключваше преброяването на гласовете, десетки хиляди сирийци се събраха в няколко градове на страната.

В пристанищния град Тартус (в западната част на страната), събралите се развяваха знамена и портрети на Башар Асад, докато някои танцуваха, биейки барабани, според кадри, излъчени от сирийската телевизия.

Хиляди се събраха и в крайбрежния град Латакия, в Суейда, град в южната част на страната, както и в Алепо (в северната част).

Титанични нужди

Това са вторите президентски избори по време на започналата през 2011 г. опустошителна война, в която се включиха множество воюващи страни и чужди сили. Започнал с репресиите на продемократични протести, този конфликт доведе до смъртта на над 388 000 души. Днес интензивността на боевете е намаляла забележимо.

В една страна, чиято инфраструктура е в руини, Башар Асад се представя като кандидата на възстановяването, след като от 2015 г. трупа военни победи с подкрепата на своите съюзници Русия и Иран, връщайки си две трети от територията.

Автономните кюрдски райони в североизточната част не участваха в изборите. Нито последният голям бастион на джихадистите и бунтовниците в Идлиб (северозападната част на страната), който има около 3 милиона жители.

Фигурите от много отслабената опозиция в изгнание на практика бяха изключени от участие в изборите, тъй като избирателният закон изисква кандидатите да са живели в Сирия през последните 10 години.

Вашингтон и няколко европейски сили бяха заклеймили предварително изборите, които "няма да бъдат нито свободни, нито честни". Опозицията ги нарече "маскарад".

"Вашите мнения не струват нищо", подчерта в сряда Асад.

Изборите се състояха на фона на пълен икономически колапс, с историческо обезценяване на националната валута, галопираща инфлация и население, над 80 на сто от което живее в бедност по данни на ООН.

Сирия, както и самият Асад, е обект на международни санкции. А нуждите на възстановяването са титанични.

В неотдавнашен доклад на неправителствената организация "Уърлд вижън" оцени икономическата цена на войната на над 1,2 трилиона долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Путин
    #17

    Ако Ви е по силиците да поразсъждаваме драги ми не0либерасти от всички 31 джендъра (по НюЙорския катехизис ;) / пилотен проект )
    върху някои цифри, срамежливо пропуснати от медиапулските манипулатори

    избирателната активност на президентските избори в Сирия е 76.64 %
    сега ми посочете два "демократични" не0либерални режима с тази и над нея избирателна активност
    А, ДА
    да не забравяме ,че има около 25-28 % територии в Сирия , които са били възпрепятствани от участие в изборите:
    -териториите на които

  2. ivancho ivanov
    #16

    Асад един ден, ако доживее, ще бъде обесен с краката нагоре както Мусолини - Хителр се опита да го спаси, не успя; този Путин ще се опита няма да успее, защото къде е днес Хитлвр!

  3. Илиев Пешо
    #15
    Отговор на коментар #14

    не, точно каквото съм написал. Убийци пишеш - я да видим - САЩ са помагали на същите талибани, които сега водят убийци и терористи. И те са си такива, само че за САЩ преди не толкова отдавна терористите са били "борци за свобода" и това не само в Афганиста. В същата Сирия с помоща на САЩ ислямистите са успели да си направят ИД (че дори да си сменят името няколко пъти). А все пак можеш ли да кажеш, щом се правиш на знаещ - кой бог е споменавал полския евреин? Или изобщо не знаеш за какво става дума?

  4. .text
    #14
    Отговор на коментар #13

    Искаш да кажеш "съветска" държава... Ръководел се е от убийци.

  5. Илиев Пешо
    #13
    Отговор на коментар #12

    Може да прочетеш малко - до "братската" помощ на САЩ за моджахедините и после талибаните Афганистан е бил доста светкса и горе-долу нормална държава, поне в градовете. Никой не е казвал на ислямистите "онова е ваша земя, ще си я вземете, защото пътя ви е правилен и бог е на ваша страна" (така и не разбрах, полски евреин на мюсюлмани за кой бог говори)

  6. rusonefil
    #12
    Отговор на коментар #5

    Също като с Афганистан преди СССР да вкара войските си, нали?

  7. rusonefil
    #11
    Отговор на коментар #4

    А руските бази в Сирия, военни инструктори, оръжие и пр. "братска" помощ, те от къде се появиха? Пак чичо Сам? Или те не играят никаква роля в конфликта?

  8. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #7

    Путин се погрижи да му останат повече от две седмици. Въпросът е кой печели от това. Сирийският народ със сигурност не.

  9. .text
    #9

    Едно време Хитлер на "референдума" за аншлуса на Австрия печели 99.73% в Австрия и "само" 99.08% в Германия. И тука нещо такова...

  10. .text
    #8

    "спечели" Такива отрепки са позор за цивилизацията

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.