Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Баварските съюзници на Меркел вероятно ще изгубят абсолютното си мнозинство

1 коментар
Премиерът на Бавария Маркус Зьодер

Десетилетия наред консервативният Християнсоциален съюз (ХСС) управлява провинция Бавария - известна с (луксозните коли) Бе Ем Ве, с бирените фестивали и с мюнхенския футболен клуб "Байерн" - така, както намери за добре, игнорирайки присъщите особености на германската национална политика.

Това може да се промени следващия месец, когато предстоят избори, които може да съборят партията по начин, който да има тежки последствия за правителството на канцлерката Ангела Меркел в Берлин, в което ХСС е важен съюзник.

Бедната някога Бавария отбеляза забележителна следвоенна икономическа модернизация при управлението на ХСС, запазвайки в същото време регионалната си идентичност, по формулата "лаптопи и ледерхозен" (традиционните баварски къси кожени панталони ), която позволи на тази регионална партия да спечели уникална роля като мощна консервативна сила в националната политика.

Сега обаче тази изключителност е под заплаха.

На изборите в провинцията, насрочени за 14 октомври, ХСС вероятно ще изгуби абсолютното си мнозинство, с което управляваше Бавария през почти целия следвоенен период и което позволяваше на партията да удря тежко по масата като партньор на поредица от германски правителства.

Главната причина за електоралния ѝ спад е възходът на антиимигрантската "Алтернатива за Германия" (АзГ), която разцепва електората и заплашва баварската изключителност, с която десетилетия наред ХСС неизменно се асоциираше.

Реагирайки, лидерите на ХСС се опитват да съживят чувството, че тяхната партия въплъщава същността на Бавария: ясна идентичност, подкрепена от икономически успех, довел до най-ниската безработица (2,9 на сто) от всички германски провинции.

"Германия преуспява заради нас, баварците!", провикна се в понеделник провинциалният премиер, 51-годишният Маркус Зьодер, пред препълнен бирен палатков павилион в Абенсберг - безгрижно градче северно от Мюнхен, което излиза от летаргията си веднъж годишно за традиционния фестивал "Гиламос", датиращ от около 1313 г.

Дърпайки всички възможни струни на регионалната идентичност, Зьодер пристигна там облечен в традиционен баварски елек под звуците на духов оркестър, свирещ "Баварския марш", популярна песен от 19 век, смятана за неофициален химн на Бавария.

"Нуждаем се от политическа котва, от политически компас. А в Бавария това е ХСС - кой друг?", каза той пред 4000 празнуващи в павилиона.

"Светът се променя, но Бавария си остава Бавария благодарение на ХСС", продължи той под бурните аплодисменти.

Извън бирената палатка обаче, това послание не резонира така добре. Подкрепата за ХСС е спаднала до 36 процента вместо онези 47,7 на сто, които тя регистрира на последните баварски избори през 2013 г.

Един толкова нисък резултат идния месец би белязал драматичен срив от върховото постижение на ХСС по времето на Франц-Йозеф Щраус, който изведе партията до победа през 1974 г. с 62,1 процента подкрепа. Доста по-скоро - през 2003 г., тя все още се радваше на подкрепа от 60,7 на сто.

"Само защото сме толкова силни в Бавария, ние можем да действаме с необходимата увереност на федерално равнище", каза депутатът от ХСС Михаел Фрийзер. "Баварецът е различен, той се самоопределя чрез своята независимост," допълни той.

Залезът на високомерието

Подобно високомерие накара Бавария да предпочете да не подписва договора, с който бе основана Федерална Република Германия през 1949 г., смятайки, че той не дава достатъчно пълномощия на провинциите. Въпреки това тя реши да се присъедини към републиката.

В по-близко време икономическата мощ на Бавария позволяваше на ХСС да упражнява влияние, несъответстващо на "размера" ѝ в съюзния тандем с Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел, който не издига собствени кандидатури в Бавария. Въпреки падащите рейтинги на ХСС обаче Меркел подкрепи издигнатата от ХСС кандидатура на Манфред Вебер за наследник на Жан-Клод Юнкер като председател на Европейската комисия.

Но съпартийците на канцлерката от ХДС изпитват силно разочарование от враждебно настроеното според тях и разцепено ръководство на ХСС, което при това не изглежда обезпокоено от падащата си подкрепа в Бавария. Ръководни фигури в ХДС се опасяват, че един слаб изборен резултат на ХСС може да засили търканията с южногерманския им съюзник.

Това лято лидерите на ХСС доведоха съюза си с ХДС до ръба на разрива с искането си за по-твърда линия по въпроса за имиграцията - завой надясно в отговор на възхода на АзГ - преди смяна на курса и опит за връщане на позициите в политическия център.

Зьодер отправи центристкото си послание в Абенсберг, като обвини АзГ, че се е наредила "рамо до рамо" с крайнодесните хулигани в Кемниц - източногерманския град, където се стигна до прераснали в насилие улични протести след ареста на двама мигранти за убийство с нож на германец.

Това политическо измятане разделя традиционната електорална база на ХСС. Някои по-умерени елементи, недоволни от партийния завой надясно по проблемите на имиграцията, търсят убежище при екологичните Зелени, които вече събират подкрепа от 15 процента. Хардлайнерите пък се ориентират към АзГ, която в момента събира подкрепа от около 14 на сто в анкетите.

В Абенсберг 61-годишният активист на АзГ Михаел Рутковски каза, че много избиратели се безпокоят за бъдещето на своите деца, въпреки че Бавария сега просперира. Провинцията е дом на многонационални компании като Сименс, БМВ, Ауди, Адидас и Алианц, както и домакин на високотехнологични стартъп фирми.

Решението на Меркел през 2015 г. да отвори границите на Германия за 1 млн. бежанци беше "безотговорно", каза Рутковски, като добави: "Хората вече не се чувстват в безопасност и не вярват на старите политици."

ХСС винаги е успявал да възкръсне

Хардлайнерският курс на лидерите на ХСС по имиграцията е мотивиран от мантрата от времето на Щраус, че ХСС не трябва да допуска надясно от себе си друга демократична, легитимна партия. При Щраус, който бе начело на ХСС от 1961 до 1988 г., партията набираше силна подкрепа от широк политически спектър и разви чувство за регионална независимост, произтичащо от историята на Бавария като (самостоятелно) кралство.

"Това, което става сега е, че ХСС разделя Бавария", каза Манфред Гюлнер - шеф на социологическата агенция "Форса". Доста грубият подход на ХСС спрямо Меркел относно имиграцията само засили АзГ и отблъсна доста избиратели от ХСС, добави той.

Нареждането на Зьодер към всички правителствени сгради (в провинцията) да сложат на видно място християнски кръстове също не привлече обратно консервативен електорат. Според неотдавнашно проучване на "Форза" в Бавария, отбеляза Гюлнер, една трета от избирателите казаха, че биха гласували по-скоро за ХДС, отколкото за ХСС, ако имат тази възможност. Тиражният вестник "Билд" изтъква, че един "анти-ХСС съюз" може да застраши партията.

"Фактът, че може изобщо да се помисли за такава възможност, е катастрофа за ХСС", каза Гюлнер.

Това няма да бъде нещо ново за ХСС. През 1954 г. ХСС загуби от коалиция, ръководена от левоцентристката Социалдемократическа партия (ГСДП), но се върна на власт през 1957 г. През 2008 г. ХСС загуби абсолютното си мнозинство, но си го върна през 2013 г.

Не всичко ще бъде загубено след изборите през октомври, твърди Матиас Дилинг, експерт по християндемократическите партии в университета в Оксфорд. По думите му ХСС е минал през много трудни времена в историята си.

За всяко "възкръсване" от ключово значение е била добре организираната партийна структура по низините. В Абенсберг местният ХСС шеф, 63-годишният Мартин Ноймайер се обръща към избирателите с девиза "Ние ви слушаме".

"ХСС трябва да се бори. Няма нито минута, нито ден за губене", казва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #1

    Ами като напълниха Мюнхен с муслим и черни много ясно, че ще започнат да губят. Не се ли осъзнаят овреме ще продължава да губят! Бежанци,бежанци, евтина раборна ръка, евтина работна ръка, ама са много прости и диваци ... ще им бутнат социализъма дето са докарали :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.