Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

База на САЩ в България - след пълноправното ни членство в НАТО

0 коментара

Въпросът за разполагането на американска военна база в България ще бъде обсъждан конкретно едва след като България стане пълноправен член на НАТО, тоест след следващата среща на най-високо равнище на Алианса през май 2004 г. Това прогнозира днес посланикът ни в САЩ Елена Поптодорова.

Вчера, при заминаването си за САЩ министърът на външните работи Соломон Паси заяви, че българското правителство не е спряло да поставя въпроса за привличането на американски военни бази у нас. Поводът за визитата му е предстоящата утре ратификация от американския Сенат на поканите за членство в Алианса на седемте страни - кандидатки, сред които е и България.

Според Паси, присъствието на постоянна американска военна база на българска територия щяла да бъде плодотворна за страната - икономически и от гледна точка на сигурността. Външният министър направи уговорката, че на територията на Бургаска област имало по-подходящи места от базата в Сарафово, където бяха дислоцирани самолетите - цистерни по време на войната в Ирак.

"Моята лична прогноза е, че преди следващата среща на най-високо равнище на НАТО през май 2004 г., въпросът за постоянно присъствието на американски бази у нас няма да се обсъжда така конкретно, както, може би, на нас би ни се искало", заяви днес Елена Поптодорова в предаването "Тази сутрин" на bTV. "Засега въпросът за стратегическо изместване на силите на НАТО на изток е само в рамките на неправителствените организации", допълни тя. Според нея въпросът няма да бъде обсъждан детайлно на утрешната среща във Вашингтон на американския президент Джордж Буш с външните министри на седемте кандидатки. Поптодорова допълни, че седмината ще участват заедно и в пакет във всички разговори, които ще се водят там.

В днешния си брой в. "Файненшъл таймс" цитира новия командващ американските сили в Европа, ген.Джеймс Джоунс, който смята да препоръча прехвърлянето на част от американските войници в Германия на изток. Вестникът се спира специално и на думите на американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд, който смята, че в Германия има прекалено много американски войници.

Генерал Джоунс, пише "Файненшъл таймс", споделя виждането на своя предшественик генерал Ралфстън, че разполагането на войски в България и Румъния ще даде на САЩ по-лесен достъп до района на Кавказ и Персийския залив. България и Румъния са ентусиазирани от тази възможност и ген.Джоунс предлага в тези страни да бъдат изградени бази, отбелязва "Файненшъл таймс".

В статията, озаглавена "Глобалната промяна кара САЩ да преосмислят военната следа, която оставят", е поместена карта, на която са показани страните, в които има американски войници - Германия, Саудитска Арабия, Кувейт, Катар, Южна Корея и Япония, както и Румъния и България. С оглед на новите реалности след 11 септември и войната в Ирак, пише вестникът, САЩ започват да преосмислят преразпределянето на своите войски в чужбина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.