Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ББР най-сетне с нови шефове, старите взимали до 60 000 лв. месечно

Банката вече има "зелена светлина" да дава кредити на малки и средни фирми до 5 млн. лв.

13 коментара
ББР най-сетне с нови шефове, старите взимали до 60 000 лв. месечно

Българската банка за развитие (ББР) най-сетне е с нови мениджъри в управителния и надзорния си съвет. Промените вече са отразени в Търговския регистър. Скандалите около банката обаче продължават след като в сряда стана ясно, че част от предишните ѝ шефове са си докарвали заплата до 60 000 лева в определени месеци. Новината съобщи икономическият министър Кирил Петков, като посочи, че това са "открития" на новия Надзорен съвет на банката.

"Част от заплатите и компенсациите в ББР са с размери, които дори и мен ме накараха да ахна (…) 60 000 на месец за една банка, финансирана с нашите данъци като капитал, е безумно. (…) Който иска да работи за тези пари – да ходи в частния сектор, не с нашите данъци", каза министър Петков.

Заплатите по-високи от тези в БНБ

"Откритието" наистина е рекорд за възнаграждения в държавна банка. За сравнение управителят на БНБ Димитър Радев, според имотната му декларация, взима около 24 хиляди лева на месец с всички добавки към основното възнаграждение. Подуправителите на БНБ получават приблизително същата сума, защото участват бордове на държавни фирми като печатницата на БНБ.

Предишният шеф на ББР Стоян Мавродиев бе смятан за най-скъпоплатения служител на държавна фирма и получаваше 40 000 лева на месец.

Кредитите вече с таван до 5 млн. лв.

Реално вписването на новите мениджъри дава "зелена светлина" да заработи таванът до 5 млн. лв. за отпускани от банката кредити на малки и средни фирми, въведен от служебното правителство.

Още в първите дни на мандата си Петков обяви, че 8 големи фирми са получили заеми за близо 1 млрд. лв. от ББР, която по закон би трябвало да подкрепя не приближени до властта "бизнесмени", а малки и средни фирми. По данни на министъра над половин милиард лева са получени от 4 фирми, които според журналистически разследвания са свързани индиректно с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски. Останалите пет компании, взели едри кредити, също не са случайни.

"Първите 8 кредита към 8-те големи клиента са за 946 милиона. Над 118 милиона е получил всеки от тях. Огромни държавни средства са дадени само на 8 компании. С тези пари може да се финансират 946 фирми. 4 от тези 8 - има и журналистически разследвания за тях, които показват, че вероятно има индиректна връзка с Пеевски. Над 500 милиона са дадени на тези фирми", каза тогава служебният министър Кирил Петков.

Сред големите кредитополучатели са "Слънчев ден", "Благоевград БТ", "Роудуей кънстръкшън", "Техномаркет", "Интернешънъл инвестмънт", "Транспект" и "Инса ойл". Част от тях се свързват с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, други с Румен Гайтански – Вълка и Параходство "Български морски флот" на братя Домусчиеви.

Промените в ръководството

Министърът припомни, че промените в надзора и управителния съвет на банката са станали възможни след заплахата му, че министерството ще заведе съдебен иск срещу старите надзорници. "Въобще не целя да се занимаваме с глупости и да хабим средствата на данъкоплатеца с такива искове, но, ако бяха обжалвали трети път, нямаше да имам избор", каза Петков.

В надзорния съвет на банката вече са Васил Щонов, който беше служебен министър на икономиката и енергетиката през 2014 г. в кабинета на Георги Близнашки, и Валентин Михов, който има опит в банки в Централна и Източна Европа, а сега се занимава с мениджмънт консултации във финансовия сектор.

В управителния съвет и като изпълнителни директори са вписани Владимир Георгиев и Цанко Арабаджиев. Крум Георгиев също е нов член на съвета.

Бонус помощ за малките фирми

Министърът обяви, че ще има допълнителна подкрепа за малките предприятия с над 500 000 лв. оборот. Целият бюджет за директна грантова помощ ще е общо над 182 млн. лв. - с над 100 млн. повече. 3694 предприятия ще бъдат подкрепени - те са кандидатствали, одобрени и нямаше средства за тях. Допълнителните средства идват от фонда React.EU

Той посочи, че в подкрепата за бизнеса влизат и дългово и дялово финансиране, които са по-подходящи инструменти за иновативни предприятия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #13

    В понеделник Учиндол Пикчърс кани някои българи на прожекцията на най-новата си продукция "Има Такъвпрост Народ". ;)

  2. kompetenten
    #12
    Отговор на коментар #6

    Лицето, на което раздават незаконни кредити, е добавяло по някой лев към заплатите им, можеш да си сигурен!

  3. kompetenten
    #11

    Явно трябва да се заложи таван на възнагражденията на държавните служители и на такива в търговски дружества държавна собственост или с държавно участие. Да им сложат сумарно 20 000 независимо в колко борда и каква роля играе.

  4. Solar Power
    #10

    Забравих да допълня,че обикновенно хората от Хардвард не се връщат тук .... поне такава е практиката .... а този защо е тук все още не е ясно или по скоро е неопределено като електрона :)

  5. Solar Power
    #9

    Ще видим сега дали изобщо някой ще стигне до тези кредити или ще си стоят парите на топло и ще олекват с инфлацията също както нашите пенсийки :)

  6. Светлоносец
    #8
    Отговор на коментар #7

    Най-харесвам "-". Заплатата на гражданите заемащи длъжността член на УС на ББР са над 200000 лв., като от ББР вземат по 60000 лв, а останалите пари ги получават от още 5 дъщерни дружества на ББР по близса до тази сума. Данъците и осигуровките в България са 31-32% да заплата до 3000 лв., при заплата от 100000 лв. данъчната тежест е 10,15%, т.е. мишките плащат, милионерите да харчят.

  7. Банки, ЕРП-та, застрахователи, концесионер на софийска вода-взимат толкова или повече! И все от нашия джоб! Облагане-10% до 5 000лв. и НУЛА (0)% над 5 000лв! Това е вашата система, затова съм ПРОТИВ нея! ОО красен станчев бе основен лобист за НУЛЕВИ данъци над 5 000 лв!

  8. eagle_eye
    #6

    Иначе, 60 000 заплата дори са малко, ако по длъжностна характеристика се иска от вас да раздадете на няколко "граждани" средства в пъти надвишаващи наличността в държавната хазна... Това си е чиста експлоатация. Благодаря - не си струва. Не бих пипнал подобна заплата дори да умирам от глад.

  9. eagle_eye
    #5

    Това, че отделните политически субекти ще се изпокарат един ден, е повече от сигурно. Дано да го направят след като вече окончатлено сме се оттървали от геберщината. Безобразията от послендите 10-12 години са достатъчен мотив за консенсус по основните въпроси на реформата. След това ще влезем в период на едни по-нормални (надявам се) и не толкова радикализирани но също толкова важни полиически битки. И това ще е в реда на нещата. Но Нека първо нормализираме страната.... Който от лидерите се изкуши да направи байпас към бъдещето преди окончателното изчегъркване на бухалкаджиите, волю или неволю ще заиграе в полза на Шайката. Наблюдавайте ги изкъсо.

  10. Светлоносец
    #4

    Това което казва за заплати министър Петков, не е вярно. Това е информация за заплатите на УС на ББР. В случая ББР има още 4-5 дъщерни зружества, управителите на дъщерните дружества са членовете на УС на ББР, т.е. 60000 лв е 1/5 от заплатата, - 10000 лв.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.