Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ББР не е засегната от санкциите по закона "Магнитски"

Нито една държавна компания под шапката на икономическото министерство "не свети в червено"

4 коментара
ББР не е засегната от санкциите по закона "Магнитски"

Българската банка за развитие (ББР) не е засегната от санкциите, наложени по закона "Магнитски" на укриващия се в Дубай хазартен бос Васил Божков, бившия депутат от ДПС Делян Пеевски и заместник-председателя на Комисията по СРС Илко Желязков и свързаните с тях 64 компании. Това каза министърът на икономиката Кирил Петков пред Mediapool.

ББР има отпуснати кредити на "Благоевград БТ" (над 140 млн. лв.) и на "Маркет инвестмънтс" ("Техномаркет" - над 115 млн. лв.), в които депутатът Делян Пеевски имаше миноритарни дялове, но ги продаде.

Кирил Петков уточни, че нито една от държавните фирми, които са под шапката на Министерството на икономиката, засега "не свети в червено".

В момента Националната агенция по приходите (НАП) проверява дали държавни фирми могат да бъдат засегнати от санкциите по закона "Магнитски", заради взаимоотношения с фирмите на Пеевски и Божков.

Министърът на икономиката каза още, че очаква в четвъртък Българската народна банка да излезе с решение дали предложените от него Васил Щонов и Валентин Михов могат да бъдат назначени в Надзорния съвет на ББР. Двамата са завършили престижни западни университети и са работили за големи търговски банки в чужбина. Щонов беше и служебен министър на икономиката и енергетиката в правителството на Георги Близнашки.

Кирил Петков предлага двамата да заменят в Надзорния съвет на ББР Митко Симеонов и Велина Бурска. Те бяха назначени от бившия министър на икономиката Емил Караниколов, който бе техен началник преди това в Агенцията по приватизация. Емил Караниколов беше сменен от премиера Бойко Борисов заради подозрения, че е обвързан с депутата от ДПС Делян Пеевски.

Министърът на икономиката каза още, че Управителният съвет на ББР все още не предоставя кредитните досиета по отпуснатите заеми на назначения от него одитен комитет за проверка работата на банката.

Осем компании са получили кредити за близо 1 млрд. лева от ББР. Петков поиска публични срещи с тях, но те отказаха. Фирмите декларираха , че обслужват редовно заемите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #4

    Това заглавие противоречи на вашите твърдения, че Д. Пеевски не е свързан с ББР. ;)

  2. dabedabe
    #3

    Не е лоша идея да се закрие. Преди да са я фалирали. То май все едно.

  3. обикновен
    #2

    Дори само поведението на управителните органи на ББР и саботирането на Правителството, в комбинация с безумно раздаваните кредити, са крещяща индикация, че тази държавна банка за т.нар. "развитие", трябва да се закрие!

  4. eagle_eye
    #1

    ББР може да не е засегната еиднствено защото, ако бъде засегната, то тогава държавата трябва да бъде санкционирана като цяло. Ако това беше частна институция, щеше да е първата ударена по закона Магнитски, а акционерите биха линчували мениджмънта публично.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.