Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бденията след атаките върнаха френската гордост, но сега какво

1 коментар
Бденията след атаките върнаха френската гордост, но сега какво

Франция никога няма да бъде същата след ислямистките нападения от миналата седмица, предрече премиерът Манюел Валс. Но както се питаше на един плакат от неделното масово бдение в Париж в памет на жертвите : "А сега какво?"

В израз на обществена емоция и солидарност, невиждани от освобождението на френската столица от нацистка Германия през 1944 г., 1,5 милиона французи се стекоха по улиците в Париж да скърбят за 17-те убити при нападенията срещу сатиричния седмичник "Шарли ебдо", срещу еврейски супермаркет и срещу патрулна полицайка.

"Горд съм, че съм французин" бе рефренът на безброй туитове на хората на митингите, които събраха най-малко 3,7 милиона души в страната от всички политически, етнически и религиозни групи във френското общество.

Президентът Франсоа Оланд нарече това "най-добрата страна" на Франция. Сега обаче следва по-тежката задача да се канализира набраната инерция за справяне с проблеми в областта на сигурността, правосъдието, социалната политика и икономиката, посочени като фактор, стоящ зад все още жива заплаха.

"Това чувство за единство е, разбира се, много крехко", предупреди католическият вестник "Кроа". "Няма да отнеме много време на обикновените препирни и язвителност да го задушат. Можем само да се надяваме".

Пропуквания в това единство се появиха още вчера, когато французите гледаха обичайните сутрешни интервюта. Правителството твърдо отказа да си прави изводи от факта, че братята Куаши са с алжирски корени или от африканския произход на убиеца от магазина за хранителни стоки Амеди Кулибали. Но критиците на кабинета виждат връзка между етническия произход на убийците и това, което смятат за закъснял дебат за имиграцията.

"Имиграцията не е свързана с тероризма, но усложнява проблема", каза за радио Ер Те Ел експрезидентът Никола Саркози, който като лидер на консервативната опозиция, вървя плътно зад президента Франсоа Оланд в неделя. "Когато интеграцията не работи, това създава проблем на наша територия", допълни той.

Саркози не предложи решения. Но темата съвпада с призива му за имигрантите да "се оженят" за френския език и култура - част от целта му да спечели отново избирателите от набиращата сила крайнодясна партия "Национален фронт" навреме за президентските избори през 2017 г.

Такова говорене се подхранва в несигурен контекст, в който бе съобщено за нападения срещу мюсюлмански обекти в дните след убийствата в редакцията на "Шарли ебдо", а дебатът за идентичността е подхранван от книги като нов роман, в който се разказва за френски президент мюсюлманин през 2022 г.

Социалистическото правителство на Оланд твърди, че равните възможности са ключови за междурасовата хармония, но, подобно на минали правителства, тепърва предстои да се справя с чувството за отчуждение, усещано години наред в зоните около големите градове, където живеят много имигранти.

"Тези ужасни престъпления бяха извършени от младежи, израснали в нашата страна, която понякога не е способна да им помогне да изградят бъдеще за себе си", каза в понеделник пред репортери министърът на икономиката Еманюел Макрон.

Под натиск от партньорите от ЕС да съкрати държавните заеми, правителството на Оланд надали скоро ще може да финансира голям "план Маршал" за облагородяване на предградията, каквото минали правителства обещаха, но не направиха. Също толкова трудно е и справянето с усещането за слабост в наказателните и разузнавателните структури на Франция, с което Валс обеща вчера спешно да се заеме.

"Имаме да вършим работа по затворите, това е основен приоритет", каза той за френска телевизия относно риска за радикализация в затворите, много от които са пренаселени, като този, където убиецът от "Шарли ебдо" Шериф Куаши за пръв път се е срещнал с Кулибали.

Събитията от миналата седмица бяха сметнати от мнозина за "френския 11 септември". Увеличиха се призивите за приемането на закон, подобен на "Пейтриът акт", въведен в САЩ след атентатите от септември 2001 г., за засилване на сигурността с широкомащабно следене и извънредни правомощия за арести. Такова нещо за момента се изключва. Но Валс призна пропуските в следенето на убийците и каза, че са необходими повече ресурси и преразглеждане на правните ограничения върху следенето.

Макар една от най-ярките картини от неделното шествие бе как Оланд върви ръка за ръка с Ангела Меркел и други лидери от ЕС, Франция трябва да получи конкретна подкрепа от европартньорите си, за да засили антитерористичната борба. Вътрешният министър Бернар Казньов призова в неделя за повече трансгранично сътрудничество, тъй като според него правилата на ЕС не са адекватни за справяне с тази заплаха. Призова за създаването на съвместна база данни на пътници на самолети - инициатива, блокирана в Европейския парламент поради безпокойство, че може да има злоупотреба с личните данни.

Може да изглежда иронично, че в същия ден, когато се състоя митинг, който за мнозина беше в подкрепа за свободата на словото, Казньов призова Европа да се бори срещу недобросъвестното използване на интернет за набиране на млади хора да извършват насилие и да говорят на езика на омразата.

Прокуратурата започна в понеделник разследване за възхвала на тероризма срещу хумориста Диодоне, защото написа в профила си във Фейсбук, че се чувствал "Шарли Кулибали" - заигравка с лозунга от бдението "Аз съм Шарли".

"Трябва да работим в по-тясно сътрудничество с интернет компаниите, за да гарантираме, че ще се докладва и ако е възможно, ще се премахва всяко съдържание, съдържащо възхвала на тероризъм или призиви за насилие и омраза", каза Казньов преди случая с Диодоне.

През следващите месеци светлината на прожекторите може да падне върху това дали Франция ще запази военната си роля в мюсюлмански страни като Ирак и Мали - интервенции, цитирани в посмъртното видео от мъж, идентифициран като Кулибали, който мотивира атаката си.

На челна страница, в която обобщава колективния преход, който Франция и нейните лидери трябва да извървят от изпитанията през изминалите дни до бъдещите такива, в. "Фигаро" постави заглавие: "След емоцията, кураж".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    Никаква алабалистика и игра на думи няма да решат проблемите на Франция, а и не само там, докато не спре войната "поддържана" от ФА.Щ в Близкия изток и не се решат проблемите на палестинците...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.