Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БДЖ е осъдена да плати 80 хил. лв. обезщетение на дете, ударено от волтова дъга

10 коментара
Снимка: БГНЕС

БДЖ трябва да плати на ударено от волтова дъга момче 80 хил. лв. обезщетение. Това е решил апелативният съд в София, след като и първата инстанция – градският съд е осъдил компанията, но за 60 хил. лв. Решението е окончателно. И двата съдебни състава приемат, че БДЖ има вина, тъй като не е положила достатъчно грижи за имуществото си.

Селфи или не?

Инцидентът става на 5 ноември 2016 г. в депото в столичния квартал "Надежда". Десетгодишният тогава А.Е. влиза заедно със свои приятели да си играе между вагоните. Той се покатерва на един от тях и е ударен от волтова дъга. Получава множество тежки изгаряния. Прекарва в болница един месец, а в следващите години са му направени редица пластични операции. Въпреки лекарските усилия, момчето остава обезобразено. Освен това става затворен, отказва да излиза от дома си, в първите дни след инцидента изобщо не иска да говори, а впоследствие се отказва от футбола, тъй като заради операциите движението на единия му крак остава затруднено.

След инцидента се повяват съобщения, че А.Е. се е опитал да си направи селфи и това е причината за инцидента. В следващите години има още няколко подобни. От железопътната компания всеки път заявяват, че вагоните са били ясно обозначени с табели за опасност от високо напрежение. Обещават и обучителна кампания сред децата, за да се намалят подобни случаи. За съда обаче това явно не е достатъчно.

"За разкош ще ви кажа, как се бори БДЖ с това вредно явление пострадалите. Гениално просто е – обявяват ги за виновни. Правят си селфита, дори десетгодишните, които не ползват социални мрежи? След Н-тия смъртен случай обявиха, че ще раздават брошури? А, и за да сме максимално екзактни, пуснаха съобщения на сайта си. Ограда, табели, спиране на тока? Не разбира се. Дори не им хрумва", написа в блога си Николай Хаджигенов, адвокат на пострадалото дете. По време на делото той твърди, че това е защитна версия в опит да се прикрие нехайството на БДЖ.

Кабелите не са наши

Пред съда железопътната компания отрича отговорност. Посочва, че контактната мрежа, по която тече електричество, не е нейна собственост. Всъщност тя е на друга държавна фирма – НКЖИ. Установява се обаче, че е дадена за ползване на БДЖ, която пък е възложила грижата отново на НКЖИ срещу заплащане.

Съдът намира, че собствеността в случая не е от значение, тъй като депото е собственост на БДЖ, мрежата се ползва от тях и те са възложили поддръжката ѝ. Няколко месеца преди инцидента в депо "Надежда", такъв се случва и е "Подуяне". Тогава се взема решение контактната мрежа, която не се ползва, да бъде демонтирана. Поставени са и предупредителните табели. Към ноември 2016 г. обаче по кабелите още тече ток.

"Следователно и с оглед зачестилите инциденти и при неизползване на контактната мрежа, не е имало никакви пречки, същата да бъде временно изключена, както е и станало непосредствено след инцидента на 05.11.2016 г. Изключването не е могло да бъде осъществено без съгласието на представител на вагонното депо. От горното може да се направи и единствения извод, че задължения на ответното дружество е да осъществява надежден и адекватен контрол на външните посетители, както и да поддържа и обезопасява контактната мрежа на територията на депото, включително и чрез възлагането на тези действия на трети лица", пише в решението на апелативния съд. В него се посочва още и че депото е било охранявано, но въпреки това охранителите са допуснали външни лица. Едва през 2018 г. били монтирани камери.

Съпричиняване

Пред съда БДЖ твърди, че има и съпричиняване от страна на пострадалия и семейството му. Посочва, че майка му го е оставила без надзор през целия ден, след като по закон няма право на това.

Съдът се съгласява, че има съпричиняване. Затова на първа инстанция вместо исканите 100 хил. лв. за неимуществени вреди, присъжда 60 хил. лв. На втора обаче обезщетението е увеличено с още 20 хил. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stan4o
    #10

    Az predlagam BDV da go woenizirat, zagravdat tezi depa prez izwestno wreme da obikalja ohrana s kalashnici i koito mine pyrwo streljat posle pitat. Samo togawa shte se nauchat shte tyj u chuvd imot ne se wliza.

  2. Джелсомино
    #9
    Отговор на коментар #8

    Ами те кабелите не са достъпни, на 6 метра височина са, вагоните дават възможност да бъдат стигнати. У нас има вагони от цяла Европа, въпросът става европейски, господа съдии, на коя държава е бил вагонът. Жалко за детето, но не можем да спрем ЖП транспорта.

  3. Име1234
    #8
    Отговор на коментар #6

    Да оставиш достъпни кабели с 20000 волта си е доста голяма вина. Когато си собственик на мрежа с високо напрежение, си длъжен да я обезопасиш така, че деца да не могат да достигнат до проводниците.

  4. Владимир Павлов
    #7

    Еваллла на тези съдии. Дават чудесна идея на етноса, който си учи чаветата да се мятат пред автомобилите (за обезщетения). Сега ще ги накарат да се катерят по вагоните. Сигурна държавна пара. С този прецедент е установена и тарифата от 80 000 български левчета.

  5. Boris Kamov
    #6

    Жалко за детето! Но ми е трудно да разбера вината на БДЖ в случая. Родителите не се грижат за децата си и очакват БДЖ (в случая) да инсталира пазачи по покривите на вагоните?!

  6. Име1234
    #5

    Ей, хора, не така! Това е дете. Който няма деца, не знае какво означава "да го научиш да не бърка в контакта". Децата по природа са любопитни. За тях света е едно приятелско, непознато място, което трябва да бъде открито. В случая не виждам вина в детето. Еднакво виновни са родителите и БДЖ. Родителите вече плащат за вината - детето им е пред очите всеки ден и те трябва да се грижат за него. Редно е и БДЖ да поеме своят дял от вината.

  7. Нато Натов
    #4
    Отговор на коментар #2

    Учителите трябва да научат децата да четат, пишат и смятат. Родителите трябва да ги научат да не бъркат с пирон в контакта.

  8. Д-р Емил Стоянов
    #3

    Все пак,това е едно дете на 10г.Прекалено строго го съдите.Вина имат всички-БДЖ,родителите,у-щето.Но главният виновник сме ние с нашето безхаберие и капсулираност на прогресивно намаляващото ни общество.

  9. Джелсомино
    #2

    Можем ли да изключим цялата контактна мрежа и да минем на дизелови локомотиви за да няма жертви? Или постоянно да превключваме където се ползва нередовно? Учителите трябва да осведомяват децата, не БДЖ. Ами утре ако някой циг...ром го трясне тока в трафопост, и на него ли трябва да плащаме.

  10. someone
    #1

    От къде на къде БДЖ и данъкоплатците ще плащаме обезщетения, за това, че малката мангуста е влязла нерегламентирано някъде и се е катерила по вагоните на своя отговорност, защото няма мозък?! Ако някой е решил да се трепе, да се трепе, но не може обществото да се обвинява, че някой е решил да се трепе против закона и после като не се е доутрепал качествено, лакомите му роднини, които са най-виновни, са решили да папкат обществени пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.