Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бедствието разтърси световните фондови пазари

12 коментара
Бедствието разтърси световните фондови пазари

Природната каатастрофа в Япония разтърси световните фондови пазари във вторник. Основните европейски индекси се сринаха с 2.5-4.5%, далекоизточните - средно с 2.5%. Разтърсени бяха и стоковите борси, като петролът поевтиня с около 2.5%, въпреки сложната обстановка в Близкия изток.

Спадът на японските борси бе повече от драматичен, като за деня достигна 13% - рекорд за последните 24 години. Опасенията от ново изтичане на радиация от авариралите ядрени реактори зачеркнаха всички усилия за стабилизиране на икономическата ситуация в страната.

Сривът на японския фондов пазар продължи да набира сила. Във вторник водещият индекс на Япония Никей (Nikkei) 225 мина 9000 пункта, като спадът му стигна 13% - най-големият от 1987 година насам. Индексът на водещите компании на Токийската борса Топикс (Topix) спадна с 12% до 748.43 пункта, което съответства на равнището от март 2009 година и е най-големият дневен спад от 1987 г.

В края на търговията през деня Никей 225 сумарно загуби 10.6%, Топикс - 9.47%. Двудневният спад на Никей 225 е най-тежкият от 1970 г., а на индекса Топикс - от създаването му през 1969 г. Спрямо максимума на Никей на 21 фувруари загубата на индекса в днешния ден е 22%.

Не дадоха резултат извънредните мерки, предприети от Централната банка на Япония за успокояване на фондовия пазар. Банката изля на пазара 18 трилиона йени (220 млрд. долара), без да постигне какъвто и да било положителен ефект.

Във вторник регулаторът се опита да подобри ситуацията, като обяви, че отделя допълнителни 5 трилиона йени (61 милиарда долара). Изявлението на премиера Наото Кан, че заплахата за здравето на населението след новите експлозии в АЕЦ се повишава, зачеркна всички усилия на банката.

" Вероятността проблемите на Япония в сферата на атомната енергетика да доведат до катастрофа рязко се увеличиха днес", отбеляза брокер от IG Markets в Мелбърн, Австралия.

"На фондовия пазар в момента също има цунами", констатира експертът по стратегии на токийската компания Mito Securities Ютака Юсио.

"Не мисля, че мащабът на бедствието бе оценен правилно в началото", описва настроението на инвеститорите управляващият на компания Paradice Investment Management Pty Мат Риордан. "Хората се опитват да разберат по какъв начин тази катастрофа се отразява на отделните индустриални отрасли. Аварията на АЕЦ е допълнителен негативен фактор и реакцията на пазарите съответства на нея - паника и разпродажба на акции".

Акциите на японската банка "Муцубиши" (Mitsubishi UFJ) спаднаха с 8.8%, на "Хонда" - с 3.9%, на "Сузуки" - с 8.7%. "Хонда" затвори заводите си до 16 март, както и "Тойота", чиито акции поевтиняха със 7.4%. Ценните книжа на корпорация "Фуджицу", която вчера обяви, че спира дейността на десет от предприятията си заради липсата на ток и нанесените повреди вследствие на стихията, рухнаха наведнъж с 9.3%, на "Сони" - с 8.9%.

"Появяват се все повече съобщения за щетите, нанесени на предприятията на компаниите, затова последствията за приходите им неизбежно ще са негативни", признава анализаторът на Mizuho Investor Securities Такеро Инаидзуми.

Вълната от загуби се разпространи и на другите фондови пазари в света. Сборният индекс на Азиатския регион MSCI Asia Pacific рухна с 6.7%. Китайският CSI 300 затвори търговията на минус с 1.81%, хонконгският Hang Seng слезе с 2.86%, австралийският S&P/ASX 200 - с 2.11%, южнокорейският Kospi - с 2.4%.

Загубите на европейските борси не са по-малки - към 12 часа по Гринуич британският индекс FTSE 100 се понижи с 2.4%, френският CAC 40 - с 3.6%, германският DAX - с 4.55%.

Спад има и на стоковите борси. Майските фючърси на петрол тип WTI към 11 часа бяха 99.52 золара за барел, като понижението е 2.6%. Цената за барел петрол тип брент е 110.98 долара, което е понижение от 2.4%.

Почти една трета (29%) от нефтопреработвателните мощности на Япония са спрени, което понижи потреблението на петрол с 1.3 млн. барела. Досега третият в света вносител на суров петрол използваше около 4.52 млн. барела петрол в денонощие по данните на Японската петролна асоциация.

Световните цени на природния газ обаче растат заради опасенията за по-голямо търсене от страна на Япония. Във Великобритания газовите контракти с доставка следващата зима поскъпнаха със 7.4%. В Ню Йорк априлските доставки поскъпнаха с 3.8%.

"Увеличаващите се рискове, свързани с преустановяването на работата на атомните реактори, могат да доведат до промяна на трафика на танкерите с втечнен природен газ към Япония и това постепенно ще доведе до недостиг на втечнен газ", прогнозират анализаторите на Barclays Plc. Япония е най-големият потребител на втечнен газ в света. Според данните на BP Plc, на страната се пада около 35% от целия внос на газ в света за 2009 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #12
  2. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #11
  3. Доларов
    #10
  4. N
    #9
  5. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #8
  6. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #7
  7. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #6
  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #5
  9. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #4
  10. скоро
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.