Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Беларус подкрепи Русия срещу САЩ за противоракетната отбрана

94 коментара
Беларус подкрепи Русия срещу САЩ за противоракетната отбрана

Ръководството на Беларус заяви, че е "готово да изиграе ролята си" на руски съюзник, ако САЩ пренебрегнат съпротивата на Русия и изградят система за противоракетна отбрана (ПРО) в Европа, предаде ББС. Русия заяви, че може да разположи ракети в Беларус, за да се противопостави на плановете на САЩ за изграждане на бази в Полша и Чешката република.

По време на посещението на руския президент Владимир Путин в Минск неговият домакин Александър Лукашенко даде висока оценка за връзките между двете страни. Президентът на Беларус обаче отхвърли спекулациите, че страната му може да създаде формален съюз с Русия – сценарий, според който се твърдеше, че Путин ще остане президент и след изтичането на втория му мандат през март догодина. На теория, Путин може да стане лидер на нова държава, създадена от подобен съюз.

Междувременно обаче посоченият от Путин фаворит за негов приемник на президентския пост Дмитрий Медведев предложи Путин да стане министър-председател, след като изтече президентският му мандат.

Изненадан съм, че вашата визита предизвика бурни реакции на Запада, каза Лукашенко на Путин. Тук няма подтекст - нашите държави са близки и  приятелски, добави той.

Лукашенко приветства Путин по време на тържествена церемония в Минск.

Беларус е готова да изиграе ролята си по въпроса за разполагането на американската система в Европа, каза той, но не конкретизира каква ще бъде тази роля.

Миналия месец висопокоставен руски генерал заяви, че страната му ще разположи ракети в Беларус, за да се противопостави на плановете на САЩ. Вашингтон смята да изгради бази в Чешката република и Полша, които да помогнат за прихващане на ракети, изстреляни от страни като Иран или Северна Корея. Русия обаче отхвърли възможността за заплаха от страна на Иран и обяви системата за заплаха за националната си сигурност. Москва изрази безпокойство по повод разширяването на НАТО в източна посока.

Беларус се смята за най-близкият съюзник на Москва, но връзките между двете страни бяха обтегнати от решението на Русия да повиши цените на горивата, които доставя.

По време на посещението на Путин в Минск бе подписан меморандум, с който Русия предоставя на Беларус стабилизационен кредит от половин милиард долара.

В меморандума също така се говори за важността на изпълнение на договора за доставка на газ между “Газпром” и "Белтрансгаз" от 31 декември 2006 г.

Необходимостта от предоставяне на стабилизационен кредит на Беларус руското министерство на финансите обясни с ръста на разходите на държавния бюджет за енергодоставки, предизвикан от повишените цени на руския газ.

На пресконференция в Минск Путин съобщи, че цената на руския газ за Беларус повече няма да се повишава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

94 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ким Чен Ир
    #95

    Да здравствуеть Ось Москва Минск Пхенян

  2. ктн
    #94

    ..

  3. Вишински
    #93

    Не разбирам добре нито значението, което САЩ отдват на ПРО в Европа, нито реакцията на Русия.САЩ би следвало да разбират добре, че никакво ПРО не би им помогнало в Европа. А Русия би следвало също да разбира това и следователно да не отдава значение на изграждането му.За да се уверим в това, трябва да си припомним руската концепция за стратегическа офанзива. Как според Русия би следвало да стане това?Стратегическата офанзива се разделя на няколко фази, всяка една неразделна от предхождащите и следващите;

  4. шлюхин
    #92

    що е идиот, все от изток иде...

  5. Вишински
    #91

    Четвъртата фаза е с продължителност между 10 и 20 дена. По същество това са отедлните настъпателни операции на всеки един от разгърнатите фронтове. Разстила се ядрен килим пред настъпващите танкови армии, влизащи в състава на фронтовете, които се вклиняват далеч напред, а общовойсковите армии завземат обширни територии...И така нататък. Затова не разбирам какво ПРО би могло да спре всичко това. Стигне ли се до война, нищо не би помогнало на никого, това следва да е ясно. Номерът е да се прави така, че Русия да бъде победена без война.

  6. Slavqnin
    #90

    e estestveno za nqkoi, a za drugi naj-loshata!

  7. Бронштейн
    #89

    Издавате концепцията на тов. Сталин за осъществяване на Всемирната революция? Не нада так. Кулаком напрямик нада !

  8. Карина
    #88

    какво настъпление бълнуваш, като в Чернобил ли после ще ги изнасят. Много е заразна тая комунистическа простотия, едни я написали, другите я повтарят кат папагали.

  9. Вишински
    #87

    Не е така, Карина. Стратегическите настъпателни операции се развиват в дълбочина именно СЛЕД ядрени удари. Впрочем, много сходни са и американските планове, не може и да бъде иначе.Най-странното е, че и до 1990 година БНА имаше АНАЛОГИЧНИ концепции. С очите си съм виждал плановете за настъпателни операции в полосата на 3-та българска армия. Зловеща работа е, можеш да ми вярваш.

  10. Slavqnin
    #86

    do putin

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.