Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Беларуският референдум - предизвестената победа на Лукашенко

0 коментара

Президентът на Беларус Александър Лукашенко не поема никакви рискове с предстоящото гласуване, което ще му осигури безпрецедентен трети мандат - въпреки конституцията, която забранява подобно нещо.

Ако резултатът от референдума на 17 октомври е положителен, той ще позволи на Лукашенко да продължи да управлява като диктатор бившата съветска република. Вторият мандат на бившия председател на кооперативно стопанство, максимално позволеният от конституцията на страната, изтича следващата година.

Международни организации, сред които Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Хелзинкският комитет, осъдиха процедурата като недемократична заради инструктирането на избиратели как да попълват бюлетините, което предопределя резултата от референдума.

Заедно с референдума ще има и избори за бюрократичния парламент на страната, който от идването на власт на Лукашенко през 1994 г. все пак успя да отхвърли един закон, предложен от президента. По-рано този месец американският Конгрес прие резолюция, с която определя цялото гласуване като фарс.

Миналата седмица Лукашенко предизвикателно нарече американския документ подарък за кампанията си, тъй като ще му позволи по-лесно да се представи за защитник на Беларус срещу чуждестранните критици.

"Всеки гражданин на Беларус трябва да подкрепи референдума. Това ще бъде глас за сигурността в страната, за живота и здравето на вашите деца и внуци", обяви той по телевизионния канал Бел-1. Заплатите в Беларус ще достигнат 200 долара през следващите три месеца и 250 долара в края на 2005 г., обеща още Лукашенко.

Правителствените критици биха могли да му отговорят, че подобно увеличение е малко вероятно, тъй като в момента средната заплата в Беларус е около 40 долара и икономиката на страната е неконкурентноспособна, но подобни хора не се допускат до държавната телевизия Бел-1, а частни канали няма.

Надпреварата за беларуския парламент е отворена за всички граждани. Общо 692-ма кандидати ще се състезават за 110 места. Въпреки това отношението на властите към няколкото претенденти, които не подкрепят политиката на Лукашенко, трудно може да се нарече безпристрастно.

Опозиционният кандидат Андрей Сумар бе отстранен от надпреварата в западния град Брест, защото името му било идентично с това на високопоставен служител в градската администрация, който също носел фамилията Сумар. Според местната избирателна комисия съвпадението на имената би могло да заблуди гласоподавателите и те (смятайки, че гласуват за местния ръководител) да подкрепят опозиционния кандидат, а не посочения от Лукашенко. Така Светлана Хил, която е привърженик на Лукашенко, остана без опонент в Брест.

На кандидата на опозицията в централната Витебска област Владимир Игнатюк му бе конфискувано цяло издание с предизборни памфлети, тъй като използвали символа на Беларус, критикували правителството и така подкопавали моралните устои на държавата, съобщи избирателната комисия в областта.

Миналата седмица Юри Шапчиц, кандидат на антиправителствената Обединена гражданска партия в северния град Браслав, бе посрещнат пред дома си от въоръжени цивилни полицаи със заповед за обиск на гаража му заради поредица кражби на коли в същия квартал.

Полицията не открити доказателства за крадени автомобили, но конфискува преса за отпечатване на вестника Неделя на Шапчицс, тъй като открила вестниците в гаража, а Шапчиц нямал право да съхранява медийни материали в помещение, предназначено за кола.

Други действия срещу опозиционни лидери през последните седмици, които съвсем не могат да бъдат окачествени като почтени, включват изключването от надпреварата на двама кандидати, които си позволили да критикуват правителството по радиото във Витебск, и затварянето на пет вестника, които съобщили за предполагаеми нарушения срещу кандидати на опозицията.

Трудно може да се каже какво е мнението на населението за всичко това, тъй като в Беларус почти не се правят социологически проучвания, а в редките случаи на допитвания анкетираните трябва да се замислят дали отговорите им няма да им създадат неприятности с КГБ.

Няколко откровени членове на опозицията твърдят, че Лукашенко трябва да прибегне до огромна измама, за да спечели референдума.

"Като кандидат всеки ден посещавам хората в домовете им и мога да ви кажа, че мнозинството от тях са против референдума", заяви лидерът на опозиционната Обединена партия на гражданите Анатоли Лебедко.

Но когато се стигне до гласуване, много беларуси са склонни да подкрепят опита на Лукашенко да остане последният диктатор в Европа.

"Надявам се, че с подкрепата на Лукашенко нещата в Беларус няма да се влошат и страната ще бъде по-стабилна от други бивши съветски републики", посочва Андрей. Мнозинството от сънародниците споделят мнението му. "Най-важното е, че ако подкрепим Лукашенко, няма да има война", добавя Виктория. И двамата отказаха да се представят с целите си имена, тъй като се страхуват от репресии.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.