Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белгия разгроми САЩ и ще играе срещу Испания на четвъртфиналите

3 коментара
Снимка: Getty Images

Белгия победи САЩ с 4:1 в осминафинален сблъсък от Световното първенство. В четвъртфиналите на 10 юли белгийците ще се изправят срещу еврошампиона Испания, а с отпадането на САЩ и трите съдомакина на Мондиал 2026 вече приключиха участието си.

Белгия си осигури класирането в топ 8 на първенството в Северна Америка, постигайки седми пореден успех при срещите си с отбора на САЩ, лишавайки съперника от първо участие на четвъртфинал от 2002 година насам.

На фона на разразилия се преди срещата скандал с отмененото наказание на американския национал Фоларин Балогун, Шарл Де Кетеларе реализира два гола за белгийския състав през първото полувреме - в 9-ата и 33-ата минути, Ханс Ванакен бе точен в 57-ата, а четвъртото попадение за победителите бе дело на Ромелу Лукаку в добавеното време.

За САЩ се разписа Малик Тилман в 31-ата минута, а Балогун бе титуляр и остана на терена чак до заключителните моменти на двубоя, предаде БТА.

Футболистите на Белгия, водени от селекционера Руди Гарсия, имаха превъзходство още в началото, а вратарят на домакините Мат Фрийз бе принуден да направи спасяване след само 45 секунди игра, когато Тимоти Кастан опита късмета си от разстояние, но ударът му беше избит в корнер.

Белгийците поведоха с 1:0 в деветата минута, възползвайки се от неубедителната американска защита. Николас Раскин проби при атака за Белгия, а Шарл Де Кетеларе прати топката във вратата на противника. „Червените дяволи“ обаче претърпяха удар малко по-късно, тъй като Амаду Онана трябваше да напусне принудително терена поради контузия на коляното.

Американците имаха нужда от известно време, за да върнат самообладанието си и в 31-ата минута Малик Тилман вкара за 1:1 от пряк свободен удар. Тимът на Белгия обаче възстанови преднината си две минути след това, когато Де Кетеларе реализира втория си гол в двубоя. Той се извиси над съперниковите защитници, засичайки центриране на Леандро Тросар и с глава отблизо отбеляза за 2:1.

Селекционерът на националния отбор на САЩ Маурисио Почетино направи някои промени преди второто полувреме и пусна Джовани Рейна на мястото на Сержиньо Дест. Този ход обаче не вдъхнови особено американския състав, а Белгия направи резултата 3:1 в 57-ата минута, когато Фрийз не успя да спре Де Кетеларе и допусна грешка, а Ханс Ванакен насочи топката в мрежата, разписвайки се сред голмайсторите.

Вече с преднина от два гола, белгийците контролираха играта в последния половин час от двубоя, използвайки опита си. Те дори добавиха четвърти гол чрез Ромелу Лукаку, който получи пас от Ванакен и оформи крайното 4:1 в третата минута на добавеното време.

Още два четвъртфинални сблъсъка на Мондиал 2026 вече са ясни: Франция - Мароко и Норвегия - Англия. Тази вечер предстои изиграването и на последните две осминафинални срещи - между световния шампион Аржентина и Египет, както Швейцария срещу Колумбия.

Ключови думи

подкрепете ни

Свободата има цена

Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.

Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #3

    Ма това е престъпление! Мен ако питате, трябваше Дания да ги млати.

  2. Гeн. Иван Колев
    #2

    Белгия победила САЩ? Хайде да не бързаме с изводите. Джани още не се е консултирал с бакалина, така че може да се окаже, че САЩ категорично са разгромили Белгия.

  3. ЪГЪЛ
    #1

    Къде е този тъпан реднек гд да направи спортно-политически коментар?

Препоръчано от редакцията