Белгия се добра до четвъртфинал с Бразилия след драматичен обрат срещу Япония

"Селесао" преодоля без напрежение Мексико с 2:0

Белгия постигна сензационен обрат от 0:2 до 3:2 в последната минута на добавеното време в осминафиналния си мач срещу Япония и се добра до четвъртфинален сблъсък с Бразилия, която по-рано отстрани Мексико без проблеми с 2:0.

Късният мач в понеделник предостави истинско зрелище с 5 гола през второто полувреме, след като азиатците поведоха с две безответни попадения до 52-ата минута, въпреки, че белгийците владееха инициативата през първата част.

Въпреки че европейският отбор бе направил рекордните за турнира 26 докосвания на топката в наказателното поле на противника за едно полувреме, това така и не доведе до предимство в резултата.

Противно на лгиката в мача три минути след подновяването на играта Япония поведе. Инуи задържа добре в центъра, след което продължи към Шибасаки, който изведе Харагучи зад отбраната. Вертонген можеше да пресече, но не го направи, а след това и не попречи на халфа, който стреля точно в далечния ъгъл за 0:1.

Белгийците можеха да отговорят веднага. В 50-ата минута Мертенс проби отдясно и пусна към Азар, който стреля мигновено, но изстрелът му срещна гредата. Вместо това Япония стигна до втори гол, който падна само четири минути след първия.

Отбраната на "червените дяволи" не се справи с едно постепенно нападение на азиатците. Кагава се пребори за топката и пусна към Инуи, който нанесе страхотен изстрел от 25 метра, пращайки топката извън обсега на Куртоа за 0:2.

В 62-рата минута Лукаку пропусна страхотна възможност да намали. Моние центрира отдясно, а нападателят бе оставен сам пред малкото наказателно поле, но ударът му с глава премина встрани.

Седем минути след това Белгия все пак намали, като този гол падна с голяма доза късмет. Бранителите на Япония не успяха дълго време да изчистят топката след едно центриране от корнер. В крайна сметка тя стигна до Вертонген, който от 16-17  метра вляво от вратата опита да продължи към далечната греда с глава. Вместо пас, се получи параболичен удар, който прехвърли Кавашима и влезе в далечния горен ъгъл.

Пет минути след него белгийцитете изравниха резултата. Де Бройне намери Азар по левия фланг, а звездата на Челси центрира в наказателното поле, където резервата Фелайни засече с глава.

В добавеното време пък Куртоа изби добре изпълнен от Хонда пряк свободен удар. Центрирането от последвалия корнер бе уловено от вратаря на Белгия, който даде началото на светкавична контраатака. Куртоа хвърли с ръка към Де Бройне, който премина половината терен с топка в крака, след което намери Моние по десния фланг. Последният подаде по земя в наказателното поле, а Лукаку пропусна топката, която стигна до Шадли, който я прати във вратата в 94-тата минута за крайното 2:3.

По-рано през деня Бразилия постигна сравнително лесен успех срещу Мексико с 2:0. "Селесао" започна срещата прибрано, оставяйки инициативата на съперника, но постепенно започна да пресира и създаде серия от опасни положения след първите 20 минути, но до попадение така и не се стигна.

През второто полувреме звездата на бразилците Неймар обаче показа по-голяма ефективност и осигури победата на тима си с гол и асистенция.

След силен натиск още от началото на втората част, в 51-ата минута Вилиан намери с прострелно центриране нахлуващия в наказателното поле на мексиканците Неймар, който отблизо откри резултата. Това бе негов втори гол в турнира и рекордно 227-мо попадение за Бразилия на Мондиал, с което южноамериканската страна задмина Германия, която остана с 226 гола. В 89-ата минута резервата Роберто Фирмино посрещна отбита от мексиканския вратар Очоа топка и отблизо направи 2:0 след асистенция от Неймар.