Белгия се развихри второто полувреме и разгроми класически Ейре

Снимка: УЕФА

Белгия излезе на второ място в група „Е“, след като успя да разкрие потенциала си през второто полувреме в мача срещу Ейре и вкара три безответни гола за най-голямата победа на европейски първенства в историята ѝ.

Две от попаденията вкара Ромелу Лукаку, а едно добави Аксел Витсел. След вторите мачове в групата Италия е сигурен осминафиналист с 6 точки, докато Швеция и Ейре са само с 1 и ще гонят задължителни победи в последните си мачове – съответно срещу Белгия и Италия.

През първото полувреме „червените дяволи“ не успяха да наложат бързия си стил на игра, като първото им положение дойде чак в 21-ата минута, когато ирландците избиха лошо центриране на Кевин Де Брюин, Лукаку понатисна Киърън Кларк във въздушния дуел и така кълбото се озова в краката на Азар на около 13-14 метра от вратата. Капитанът обаче шутира над вратата.

Четири минути по-късно Ферейра-Караско прати топката в мрежата, но гол не последва, тъй като съдиите забелязаха засадата при паса на Де Брюин.

Другата голяма възможност за Белгия дойде в 42-ата минута. Де Брюин центрира от ъглов удар, като намери Алдервейрелд при точката на дузпата. Защитникът се извиси и стреля параболично с глава към горния десен ъгъл. Вратарят Рандълф нямаше как да се намеси, а това стори застаналият до гредата Уес Хулахан. Играчът на Норич изчисти с глава и предотврати сигурен гол.

Второто полувреме стартира далеч по-успешно за „дяволите“, които откриха само след 2 минути игра. Де Брюин показа чудесна техника, за да остави на тревата Стивън Уорд, докато пробиваше отдясно при контраатака. Той сви топката към дъгата, където Лукаку пое и шутира фалцово с левия крак. Топката тупна на тревата и влетя в мрежата покрай плонжа на на Дарън Рандълф – 1:0.

Ефективността на белгийците продължи да впечатлява, защото в 61-ата минута те удвоиха аванса си с едва второто си чисто положение. Продължителна тяхна атака завърши с връщане леко назад към Мюние. Десният бек завъртя кълбото перфектно от ъгъла на наказателното поле, за да може включилият се от втора позиция Аксел Витсел да го засече между централните бранители на Ирландия. Дарън Рандълф докосна топката с ръка, но не можа да я избие – 2:0.

Девет минути след втория гол Мюние отне топката от резервата Джеймс Маклейн и с пас по тъчлинията намери Азар. Капитанът на Белгия елегантно чукна топката покрай отчаяния шпагат на Киърън Кларк и тръгна към вратата. Той и Лукаку бяха сами срещу Джон О'Шей, който не можа да противодейства – Азар пусна по тревата за съотборника си, а той от 8-9 метра разпечата ирландската врата за 3:0.