Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белгийският премиер Верхофстат търси "третия път"" за бъдещето на ЕС

0 коментара


2 юли 2001
Ги Верхофстат, министър-председател на Белгия, а от вчера и човекът, който поема управлението на поредното шестмесечно председателство на Европейския съюз, има голям проблем.

Както подобава на лидера на най-федералната държава в Европа, той желае да насърчи европейската интеграция. Но поема ръководството на ЕС в момент на дълбоко обществено недоверие към неговите политици и институции и с накърнено самочувствие след ирландското "не" на договора от Ница и грозните сцени на насилие, които съпътсваха демонстрациите по време на срещата на високо равнище в Гьотеборг.

Тези противоречиви чувства ясно проличават по време на интервюто на белгийския премиер. Припряната реч на г-н Верхофстат, неспокойните жестове на ръцете, които не спират да се движат, самата му поза, в която нетърпеливо е приседнал на ръба на стола - всичко говори за един човек, който няма търпение да се захване с преустройството на ЕС. Но 46-годишният фламандски либерал става по-предпазлив, когато говори за приоритетите на председателството и за надеждите, които възлага на срещата на високо равнище в кралския дворец Лакен през декември, която може да доведе до европейска конституция.

Ирландското "не" на договора от Ница, както и датското "не" на еврото внушават на европейските лидери по-скоро да се вслушват, отколкото да нареждат.

"Хората се тревожат и имат съмнения за бъдещето на ЕС", казва г-н Верхофстат. "Те усещат липсата на ефективност и на прозрачност вътре в съюза, недостатъчната демократичност и загубата на идентичност. Ние приемаме сериозно този проблем и предпочитаме да гледаме на него като на удобна възможност за положителни промени".

Освен че формулира цели 16 приоритета, г-н Верхофстат не остави и капка съмнение, че най-важното събитие на председателството му ще бъде срещата в Лакен, която трябва да приеме декларация за организацията на консултациите и преговорите за следващата голяма реформа в ЕС през 2004 година.

Според него Лакен може да проправи пътя към по-целенасочена интеграция в ЕС, но към подготовката ѝ не бива да се подхожда като при предишните срещи. Тя трябва да започне с "добър анализ", казва той, признавайки, че някои от упреците срещу ЕС са оправдани.

Един от тях е, че съюзът може би се занимава с ненужни неща, които са напълно по силите на отделните страни-членки, а от друга страна - не винаги изпълнява задачите, които хората очакват от него.

Верхофстат цитира данните от неотдавнашно социологическо проучване. "Мнозинството от хората казаха: "Добре, имаме нужда от обща външна политика, по-развита отбранителна политика, както и от позиция за миграцията и политическото убежище - единна за всички страни-членки, дори скептичните като Дания, Швеция, Великобритания и Ирландия. В същото време хората питаха: наистина ли е необходимо Европа да пише всички тези дребни правила и наредби, които повече подобават на националните и регионалните власти?"

Той е силно привлечен от идеята, предложена от Германия и подкрепена от британския премиер Тони Блеър - да се разграничат ясно правомощията на ЕС, страните-членки и регионалните и местни власти.

Все пак г-н Верхофстат допуска, че мнозина, които са гласували против ЕС, всъщност са скрити проевропейци. "Не мисля, че едно "не", казано на референдум, означава "против" интеграцията". Според него "може би хората просто гласуват срещу Европа на дребнавите разпоредби, лишена от такива атрибути, присъщи на демокрацията, като избираем председател на Европейската комисия, която е неспособна да влезе в Косово, а трябва да чака американците".

Ако зависеше само от него, би предпочел "качествен скок" - конституция да замести многобройните договори, върху които се гради ЕС. Но е достатъчно реалист, за да не звучи прекалено въодушевено в самото начало на председателството. "Дипломатите ме посъветваха да съм по-мълчалив след 1 юли", шегува се той.

Затова предпазливо се въздържа да разкрие доколко упорито ще се старае да прокара идеята си за европейски данък, който предложи заедно с белгийския финансов министър Дидие Рейндерс като средство за укрепване на бюджета на ЕС. "Не искам да го поставям на челно място в декларацията от Лакен, защото въпросът е много деликатен", казва той.

И без това белгийското председателство си има достатъчно други важни въпроси за решаване. Доверието на гражданите към съюза ще зависи от подготовката за въвеждането на евробанкнотите и монетите от 1 януари догодина. Верхофстат също така иска да наблегне на разширяването и на социалната политика на ЕС.

Но Декларацията от Лакен за бъдещето на Европа ще бъде тест за шестмесечното белгийско председателство. "Трябва да намерим начин да покажем, че сме съгласни с някои от нещата, които говорят евроскептиците, но че не приемаме техните решения, без да ставаме фанатици на Европа".

Макар че се колебае да употреби фразата, свързвана Блеър, все пак накрая признава, че целта му е "третият път" към европейското бъдеще.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.