Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Берлин демонстрира сдържаност след победата на СИРИЗА в Гърция

5 коментара

Ако липсваше доказателство, че Берлин е стъписан от победата на СИРИЗА в Гърция, комюникето, разпространено от Ангела Меркел, щеше да послужи за целта. Обичайно забързана да поздравява своите колеги, този път германската канцлерка изчака до 11 ч. сутринта във вторник, за да публикува комюнике от няколко реда:

"Многоуважаеми г-н министър-председател, поздравявам Ви по случай Вашето номиниране за министър-председател на Република Гърция. Вие поемате поста в труден период и сте изправени пред голяма отговорност. Надявам се нашето сътрудничество да затвърди и задълбочи традиционното дълбоко приятелство между нашите народи. Желая ви много сили и успех в бъдещата дейност като премиер. Искрени поздрави."

Разликата в тона с комюникето от Елисейския дворец бие на очи. Още в понеделник впрочем президентът на Републиката покани победителя от изборите в неделя Алексис Ципрас в Париж - Ангела Меркел не го стори. Безспорно отчасти по тактически съображения. Говорителят ѝ Щефен Зайберт припомни в понеделник, че между Гърция и Германия няма никаква конфронтация, а се води дискусия, която ще засегне всички европейски страни. Става ясно, че в близките седмици Германия няма желание да излиза на преден план, а ще търси начин да повлияе на поведението на другите европейци.

"Врял и кипял политик"

Гърция със сигурност ще намери място в насрочените за днес разговори на Ангела Меркел с поляка Доналд Туск - новия председател на Европейския съвет, а също така с Франсоа Оланд и с Мартин Шулц, социалдемократ и председател на Европарламента. Ролята на последния се очертава интересна, доколкото социалдемократическата партия изглежда също смутена от събитията в Гърция. "Той не дава на СИРИЗА политическото доверие, което ѝ дава социалистическата партия", посочва в анализ Ернст Хилебранд, отговорник по европейските въпроси във фондацията "Фридрих Еберт".

Управляващата коалиция в Берлин може да се надява само Алексис Ципрас да забрави част от предизборните си обещания и да се покаже по-отстъпчив. "Избирането му не е изненада и независимо от привидностите той вече е врял и кипял в политиката. Надеждата ни е да бъде реалист", заключава Хилебранд.

Тези надежди споделя и част от печата. Във вторник "Зюддойче цайтунг" писа оптимистично: "Щом гърците начело с Ципрас разчистват корупцията, не пълнят вече администрацията с уютни местенца и облагат най-богатите с истински данъци, германците начело с Меркел трябва да направят отстъпки във връзка с лихвите, инвестициите и разсрочването на дълга. Това е в интерес на всички".

Според левоцентристкия всекидневник впрочем донякъде става дума за символични жестове. "Разсрочването на дълга, представяно от Ципрас вече месеци наред за чудодейно лекарство, всъщност не би подпомогнало Гърция кой знае колко. Страните от еврозоната удължиха вече до 30 и повече години изплащането на заемите, отпуснати на Атина - съответно гръцкото правителство не е длъжно да възстанови нито едно евро чак до 2020 г. Само се трупат лихви", обяснява вестникът.

Демократично избран парламент

Така смята и берлинският ляв всекидневник "Тагесцайтунг". Той вижда в тази историческа победа "шанс Гърция да се отърси от десетилетия корупция и непотизъм, с които неизменно бяха свързвани Нова демокрация и ПАСОК". Вестникът обаче изтъква рисковете, застрашаващи СИРИЗА: с предизборната си риторика тя е вдъхнала "неутолими надежди" и си е създала "опасни врагове", а при това "ще ѝ се наложи да преговаря с вносителите на средства в европейските фондове".

В заключение "Тагесцайтунг" отправя предупреждение към всеки, пожелал да оспори поемането на властта в Гърция от радикалната левица: "Гърция избра демократично своя парламент. Резултатът е достоен за уважение. Иначе механизмът на демокрацията би се озовал в опасност - и не само в Атина". Така че надмощие взема демокрацията; трябва да се зачита вотът на гръцкия народ и да не се приема лекомислено: "Европейците ще постъпят разумно, ако преговарят сериозно".

Консервативният всекидневник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" обяснява защо е "немислимо гърците веднага да погасят своите дългове" и напомня по-специално, че еврозоната се стреми "да избегне създаването на прецедент". Франкфуртският вестник отрича гърците да са претоварени с тежък дълг: "Популистът Алексис Ципрас заяви, че държавният дълг, достигащ 180 на сто от БВП, "задушава" гръцката икономика. Това не е вярно, поне в краткосрочен план". И пояснява, че заемите за Гърция предвиждат изплащане след много дълго време, а най-вече "средно са по-малки от плащанията на Германия по държавния ѝ дълг".

Според изданието, "минимални, но нееднократни отстъпки от страна на другите държави" биха дали на СИРИЗА възможност "да спечели гърците и в по-болезнени области", т.е. "надежда". "Франкфуртер алгемайне цайтунг" обаче смята, че реформите, обещани от Ципрас, няма да станат реалност "поради недостиг на средства".

По-лесни за осъществяване реформи

"От икономическа гледна точка, един "Грекзит" вече не изглежда нещо така рисковано, както преди няколко години - заради спасителните планове и действията на Централната банка", се казва в материала. На въпроса какво би означавал един "Грекзит", тоест излизане на Гърция от еврозоната, всекидневникът отвръща без недомлъвки, че "това ще струва много пари на германския данъкоплатец".

Нищо чудно, че всекидневникът "Билд" избра за темата уводно място. Във вторник той писа под снимка на Алексис Ципрас: "Неговите обещания ни струват 20 милиарда евро". Това сочат изчисления във връзка с изборната кампания, направени от Института за световна икономика в град Кил. Според самата СИРИЗА стойността на програмата ѝ е 12 милиарда евро.

Консервативният всекидневник "Велт" от същата медийна група - "Шпрингер", представя оригинално гледище, като изтъква, че Ципрас ще може лесно да прокара необходимите реформи: "Доверието на народа към Ципрас говори в негова полза. За разлика от кандидатите на традиционните партии той не е смятан в страната за марионетка на чуждестранните кредитори - по-специално заради нападките му срещу Брюксел и Берлин. Кой друг освен него би могъл да наложи необходимите реформи въпреки съпротивата оттук и оттам?". И благодарение на този "великолепен популист" гърците ще могат според "Велт" занапред да не "отричат реалността".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #5

    Германия влачи на гърба си такива мърди като Гърция. Гърците не сам о че не проявяват никаква благодарност ами и ритат , хапят благодетеля си и сипят ругатни по негов адрес. Е кажете ми, може ли това да продължава вечно? Мисля че развръзката ще дойде много скоро имайки предвид че гърците си избраха най-неблагодраната и креслива пасмина от всички. Скоро добродушните европейци няма да могат повече да устояват на гръцката лошотия и простотия и просто ще ги пуснат да се търкалят по нанадолнището. В края на краищата всеки стига там за където се е запътил.

  2. simply blue
    #4
  3. LoudSpeaker
    #3
  4. marij
    #2

    Къде останаха декларациите от преди изборите Германия демонстрира несериозност. Като не си в състояние да застанеш зад думите си, кой те приема на сериозно от тук нататък...

  5. boby1945
    #1

    Добре казано от в.Велт....."За разлика от кандидатите на традиционните партии той (Ципрас) не е смятан в страната за марионетка на чуждестранните кредитори - ....... Кой друг освен него би могъл да наложи необходимите реформи въпреки съпротивата оттук и оттам?\"Кой наистина, стария Венизелос?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.