Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Берлин през нови очи: сирийски бежанци предлагат туристически обиколки

1 коментар
Берлин през нови очи: сирийски бежанци предлагат туристически обиколки

Ако се включите в туристическа обиколка на Берлин с екскурзовода Фирас Закри, не очаквайте да видите Бранденбургската врата, известната телевизионна кула в града или други популярни забележителности в германската столица.

Като начало, Закри дори не посреща групите си в туристическия район на Берлин - Мите. Мястото, откъдето групата тръгва, е тъмен ъгъл на улица в шумен имигрантски квартал. Там, застанал между долнопробни заложни къщи и мърляви магазини за кебап, 34-годишният сирийски бежанец ви представя своята собствена и много лична версия за Берлин.

Закри е един от четирима бежанци екскурзоводи, които работят за "querstadtein" ("През града") - компания с нестопанска цел, стартирала дейността си с обиколки на Берлин, водени от някога бездомни хора. Тази година, за да реагира на големия брой мигранти, пристигнали в Германия през 2015 г., групата присъедини към екипа си кандидати за убежище и започна да предлага нова туристическа обиколка, в която са включени бежански приюти, сирийски ресторанти и други подобни обекти.

"Целта ни е да представим бежанците такива, каквито са - особено във времена, когато толкова много хора говорят за "наплив или вълни" от бежанци, каза Тилман Хьофкен, ръководител на проект към "querstadtein".

По думите на Хьофкен както бездомните, така и бежанците често могат да бъдат изолирани от останалите жители на града - проблем, който организацията се опитва да преодолее, събирайки заедно хора, чиито пътища се пресичат, без те да се свързват.

Когато Закри пристигнал в Германия през юни 2015 г., той бил един от 890 000 кандидати за убежище миналата година, дошли да потърсят защита от война или трудности в държави като Сирия, Ирак или Афганистан.

Той не говори добре немски, но вече съвсем професионално представя на туристическите групи важните за кандидатите за убежище места в Берлин.

"Искам да отворя очите на другите хора и да им покажа какви в действителност сме ние, бежанците", каза Закри, който говори на туристите на английски.

Развеждайки наскоро международна група от дизайнери, артисти и студенти, Закри им показа някои от най-важните горещи точки за бежанци в града: добри сирийски ресторанти.
"Разбира се, турските имигранти отдавна продават кебап в града", каза Закри, усмихвайки се лукаво. "Но той просто не е толкова добър, колкото истинския сирийски кебап."

Новите ресторанти и пекарни, изникнали в имигрантския квартал Нойкьолн, са основни дестинации за хиляди изпитващи носталгия сирийски кандидати за убежище, които в момента консумират безвкусни, масово произвеждани храни в приютите за бежанци в Берлин.

Закри води туристите в ресторант "Шам", където млади мъже са насядали около масите и лакомо поглъщат чинии с хумус, поръсен с леблебия, тахан и много зехтин, или ядат завити на руло питки, пълнени с пилешки кебап, домати и магданоз.

Туристите нямат време да седнат да похапнат, защото Закри вече продължава към следващата спирка - някогашен универсален магазин, превърнат в импровизиран приют за стотици кандидати за убежище. След това групата се отправя към засипана с боклуци задна улица, където Закри си почива и разказва за себе си и какво е да си бежанец.

Застанал под старите липи, за да се подслони от дъжда, Закри изважда ламинирани снимки на града, който преди е бил негов дом - Алепо. Той показва снимки от миналото на града и на търговци, които продават украсени с орнаменти медни съдове на известен пазар, преди да бъде разрушен от касетъчни бомби и ракети.

"И аз някога имах нормален живот", каза Закри на групата. "Бях учител по английски, жена ми работеше в банка, имаме малко момченце, имахме дом. Живеехме добре."

Сега, след петгодишна смъртоносна война в Сирия, домът му е разрушен. Жена му и синът му не са успели да получат германски визи и са принудени да останат при роднини в Дубай.
Потрепервайки от студ в синьо-сивото си яке, Закри добави, че след повече от година в Германия молбата му за закрила още не е обработена. Да станеш бежанец не е избор, който хората правят доброволно, казва той, и допълва, че се натъжава, когато мигрантите биват категоризирани като терористи или храненици.

Антимигрантските настроения се засилват в Европа и в Германия, особено след два атентата през юли, извършени от кандидати за убежище, за които отговорност пое "Ислямска държава". В някои части на Германия рязко се увеличава и подкрепата за популистки партии, организиращи кампаниите си въз основа на антимюсюлмански платформи.

"Благодарен съм, че съм тук", казва Закри. "Но ако можех, щях да си отида у дома още довечера."

След това той извади малки бели листчета с напечатани на тях арабски думи и ги раздаде на хората от туристическата група. Прикани ги да търсят същите думи на нашарените витрини на магазините за месо халал, кафенета с наргилета и други магазинчета на "Зоненалее", най-арабската улица в Берлин.

Докато туристите се бореха с листчетата на арабски, Закри им обясни, че и той се е чувствал точно така, когато е пристигнал за първи път в Германия.

"Не знаех какво е "Strasse" или "Allee", каза Закри, цитирайки немските думи за "улица" и "булевард". Трябвали му две седмици, за да разгадае думата, показваща сегашния му статут на закрила: Aufenthalsgestattung ("разрешително за престой").

"Показвам ви преживяното, само че наобратно, за да придобиете представа колко е трудно и тежко да се справяш с новото положение" на бежанец, каза той.

Обиколката с екскурзовод бежанец отвори очите на някои от включилите се в нея - точно както беше обещал Закри в началото.

"Когато чуеш някои от тези истории, разбираш, че нямаш проблеми, че собственият ти живот е много лесен", каза 25-годишната бразилка Ана-Каролина Фалкао.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Журналистите и любопитните ще ходят на екскурзия в Германия, за да видят сирийци?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.