Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Берлин с най-много власт в ЕС

0 коментара

Германия е била наричана по най-различни начини - от "болния човек на Европа" до "спящия великан на Европейския съюз". Но съгласно една малко забележима последица от заседанията на Конвента за бъдещето на Европа изглежда Берлин ще бъде най-големият печеливш във вътрешната борба за власт в съюза, твърдят наблюдатели.

Един ключов компромис, постигнат през миналата седмица, предоставя на Германия значително по-голяма тежест в новата система вместо старата, в която Германия имаше паритет с Великобритания, Франция и Италия.

Позицията на Германия в ЕС бе подсилена и от полското "да" на референдума за членство. Икономиките на Полша и повечето от дестетте източноевропейски държави, които през май 2004 г. ще се присъединят към съюза, са много по-обвързани с Германия, отколкото с която и да било друга страна.

Освен това вчерашното решение на Великобритания да остане на практика частичен член на ЕС - като участва в политическата система, но не и в общата валута на съюза, измества центъра на тежестта към Германия и новоприетите.

Това развитие на нещата сочи "затвърждаване" на географския център на Европа, казва Питър Лъдлоу, експерт от Брюксел по европейска политика. Според него новата сила на Германия в гласуването е "главната геополитическа промяна в историята на съюза".

За страна, наскоро низвергната от САЩ и белязана като наранена икономическа сила, перспективата Германия да се сдобие с политическо влияние може да се възприема като изненада.

И изглежда това не е последица от координирана лобистка кампания на Берлин. За разлика от Испания и Великобритания, две от най-гласовитите държави в Конвента за бъдещето на Европа, Германия се държеше на относително по-заден план.

По ирония на съдбата може би слабостта на Германия е работела в нейна полза. При настоящите си политически и икономически трудности сякаш Берлин не заплашва лидери като Франция и някои страни, които в други случаи са имали желание да намалят силата на Германия.

"Дойде им наготово", казва Хедър Грабе, директор на изследователското звено на Центъра за европейски реформи в Лондон, по повод увеличената тежест на германския вот. "Германия все още е спящият великан на Европа." Преди три години, когато ръководителите на ЕС направиха в Ница първия опит да променят системата на гласуване в бъдещия разширен съюз, президентът на Франция Жак Ширак едва не провали преговорите с настояването си Германия и Франция да получат право на глас с еднакво относително тегло.

Резултатът бе комплексен, а и в донякъде произволната система на гласуване Германия със своето 80-милионно население бе доста подценена. На дебатите в Конвента за конституцията Германия внимателно наблюдаваше как председателят на Конвента, бившият френски президент Валери Жискар д'Естен, предложи проста математическа система, която дава повече тежест на страните с по-голямо население. Ширак се примири с това.

Миналата седмица Д'Естен каза за пръв път, че Конвентът се приближава до консенсуса. Новите процедурни правила трябва да влязат в сила най-рано през 2009 г.

Според Грабе "фактът, че Германия не лобираше зад кулисите, позволи на Франция да се оттегли с достойнство".

Конвентът за бъдещето на Европа има задачата да опрости властовата структура, като същевременно задълбочи сътрудничеството между настоящите 15 членки на ЕС. Освен това Конвентът трябва да направи съюза по-ефективен, когато от догодина има 25 и вероятно по-късно през това десетилетие - 27 членки.

Разширяването на изток ще осигури на Германия повече власт и ще измести географския център на ЕС далеч от Франция, твърдят наблюдатели.

Полша, Чехия и Унгария осъзнават необходимостта да продължат да вървят в крак с Германия, казва Лъдлоу относно трите най-влиятелни източноевропейски страни, които ще се присъединят към ЕС през май 2004 г.

*Публикуваме статията "Берлин с нова власт" със съкращения, заглавието е на Mediapool

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам