Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Берлускони напусна

Бившият еврокомисар Марио Монти ще спасява страната от кризата

18 коментара

Премиерът на Италия Силвио Берлускони подаде официално оставка късно в събота вечер, докато стотици демонстранти се бяха събралив центъра на Рим, за да приветстват неговото оттегляне. Президентът Джорджо Наполитано прие оставката и още в неделя започна разговори за ново правителство. Очаква се той да натовари бившия еврокомисар Марио Монти да поеме бремето да извади страната от дълговата криза и да състави кабинет от технократи още преди отварянето на пазарите в понеделник.

Берлускони, който не можа да спечели вот на доверие във вторник, обяви, че ще напусне поста си, след като парламентът приеме пакета от мерки, изисквани от европейските партньори с цел възстановяване на доверието на пазарите към публичните финанси на Италия.

Долната камара на италианския парламент направи това в събота, като гласува Закона за финансова стабилност с 380 срещу 26 гласа и двама въздържали се. Берлускони застана прав, докато депутатите го аплодираха след вота, но отвън пред седалището на правителството стотици хора се събраха, за да станат свидсетели на последните му часове.

По-рано през деня Берлускони обядва с Монти - ясен знак, че полиитическият преход вече е в ход. Макар че членове на неговата коалиция и евроскептичната Северна лига остават против номинацията на Монти, някои депутати намекнаха, че те може да подкрепят негов служебен кабинет за няколко месеца, за да приложи исакните от ЕС реформи, преди да се произведат избори в началото на 2012 г.

Президентът Наполитано призова депутатите да поставят интересите на страната над краткосрочните локални интереси - косвен апел към партията на Берлускони и неговия съюзник Северната лига да работят с новото правителство. Всички политически сили трябва да действат с чувство за отговорност, каза президентът.

След гласуването в парламента Берлускони свика за последен път заседание на кабинета преди да отиде при президента, за да връчи оставката си.

Междувременно хиляди демонстранти се събраха на различни места в Рим, за да отпразнуват оставката на Берлускони. Те скандираха "Оставка, оставка!", размахваха италиански знамена и носеха плакати с текстове като "Бай-бай, Силвио!" или просто "Най-сетне!".

Някои стояха пред двореца Киджи, седалище на правителството, други - пред Монтекиторио до Камарата на депутатите, трети предпочетоха двореца Квиринал, седалище на президентството, или личната резиденция на премиера Палацо Грациоли.

Пред Квиринал оркестър и хор изнесоха импровизиран миниконцерт, изпълнявайки "Алелуя" на Хендел. "Тук сме, защото сме много щастливи, че Берлускони най-сетне  се маха! Чао, отивай си у дома и повече не се връщай!", викаше един от участниците. Лидерът на Виолетовия народ, опозиционното движение срещу Берлускони, зародило се в интернет - Джанфранко Маша, беше сред демонстрантите пред двореца Киджи. Той каза за Берлускони: "Сега той е съвсем сам, наистина сам, изоставен от своите, но ние решихме да не го оставим и да го последваме до резиденцията му, като излезе, после до президентството, за да сме сигурни, че ще подаде оставка". "Ще му направим малък кортеж, това ще бъде като бунга-бунга за нас", пошегува се той.

Пред Палацо Грациоли пък се събраха привърженици на Берлускони.

По-късно Берлускони заяви, че ебил дълбоко огорчен отосвиркванията, които го посрещнаха при публичното му появяванеслед последното заседание на правителството. Това ми причини много болка, казал той на няколко членове на ръководството на неговата партия, събрали се в личната му резиденция, преди да отиде в двореца Куиринал, седалище на президентството на републиката.

Новият премиер ще бъде излъчен още в неделя

В неделя италианският президент Джорджо Наполитано започна консултации, преди официално да определи премника на Силвио Берлускони на премиерския пост. След оставката на Берлускони държавният глава по конституция трябва да се срещне с всички политически формации, преди да номинира новия председател на Съвета на министрите, което ще стане вероятно довечера.

Днес 86-годишният президент комунист започна маратона от срещи, приемайки председателя на Сената Ренато Скифани, последван от председателя на Камарата на депутатите Джанфранко Фини. Следват представените в парламента партии, малките формации, представляващи Южен Тирол (Северна Италия) или Юга, както и Северната лига и Италия на ценностите на бившия антикорупционен съдия Антонио Ди Пиетро.

Едва след общо 19-те срещи, които се предвижда да приключат около до 19 българско време, Наполитано ще обяви името на наследника на Берлускони. Той би могъл да го направи и утре, но както изтъкват наблюдателите, той иска да утвърди бързо Монти - признат и уважаван икономист, преди отварянето на борсите утре сутрин и новата емисия облигации.

Монти днес запази типичната си любезна резервираност, когато журналистите го атакуваха, докато излизаше със съпругата си от хотела им в Рим на път за църква, отбелязва Асошиейтед прес. Запитан дали е развълнуван от перспективата да е следващият премиер, той отговори: "Забелязали ли сте и какъв прекрасен ден е днес?"

Новият кабинет на Италия най-вероятно ще е с 12 министри, всичките експерти, пише в. "Стампа". Ограничен ще е броят на заместник-министрите. Джулиано Амато е сочен за фаворит за поста на министър на вътрешните или на външните работи. Ако Амато стане министър на вътрешните работи - пост, който заемаше в кабинета на Романо Проди - то начело на външното министерство може да бъде номиниран Джанпиеро Масоло, досегашен главен секретар на ведомството.

Президентката на асоциацията на италианските производители Емма Марчегалия е сред фаворитите за поста на министър на икономическото развитие. За този пост има още един голям фаворит. Това е  професорът по европейска политическа икономика в университета Бокони в Милано сенаторът Карло Секи. Изданието припомня, че президент на университета Бокони е Марио Монти.

За министър на икономиката фаворитът е Гуидо Табелини, а за министър на правосъдието - Чезаре Мирабели. Табелини е известен италиански икономист и понастоящем е ректор на университета Бокони. Мирабели е  виден италиански магистрат, който в миналото беше председател на Конституционния съд на Италия, а сега е член на висшия съвет на Италианската централна банка. Берлускони до последно е настоявал начело на правосъдното министерство да остане досегашният му титуляр Нито Палма.

Ябълката на раздора все още е Джани Лета, приближеният на Берлускони политик, който беше три пъти главен секретар на правителствата му. Берлускони настоява за присъствието на Лета в кабинета. Против идеята са опозиционната Демократическа партия и Третият полюс, така че накрая Берлускони може да отстъпи от искането си.

След 17 години в италианската политика

Силвио Берлускони доминираше 17 години в Италия с неповторима смесица от политически талант и безочливо поведение, но напусна поста си под натиска на фондовите пазари и на фона на възгласите на римската тълпа, радваща се на неговата оставка, коментира Ройтерс.

Според агенцията 75-годишният медиен магнат е по рождение шоумен с истински талант да бъде харесван, но сега  е огорчен и изолиран. В сцена, подобна на тази как посрамилият се негов предшественик Бетино Кракси напуска римски хотел през 1993 г., Берлускони излезе от политическата сцена, докато гневни тълпи сипеха обиди срещу лимузината му. След като връчи оставката си на президента Джорджо Наполитано, Берлускони напусна двореца "Куиринале" от страничен вход, докато хиляди демонстранти скандираха: "Клоун! Клоун!" - обичаен възглас към провалил се италиански политик, отбелязва Ройтерс.

Възползвайки се от несъмнените си способности за комуникиране и от водещата си позиция на медийния пазар, Берлускони от години сякаш бе имунизиран от поредица скандали, които биха унищожили кариерата на политик в много други части на света, припомня агенцията и изрежда случаи като сексуалната му връзка с непълнолетна проститутка, полицейските записи за оргиите в луксозната му миланска вила и двата съдебни процеса срещу него за измама.

Но след като месеци наред вестниците се пълнеха със сензационни детайли за неговите сексуални и корупционни скандали, а вътрешните дрязги в правителството тровеха атмосферата около него усетът на Берлускони постепенно го напускаше. Изглеждаше, че той има шансове да се представи добре на предвидените за 2013 г. избори, но пазарите се паникьосаха от гръцката криза и тя се прехвърли в Италия заради неспособността на разкъсваното от раздори правителство на Берлускони да предприеме необходимите реформи, посочва в коментара си Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Берлускони напусна,но Бойко се натиска и остава.Берлускони знае,че вече не го искат и си тръгна.Бойко знае,че не го искат,но си трае и продължава да вреди на България.

  2. Анонимен
    #17

    Боко да му изпрати съболезнователна телеграма. Нали са гъсти.

  3. Анонимен
    #16

    Берлускони не беше ли наскоро в Москва, за да чества рожденния ден на близкия му приятел Путин ? Сега е момента приятелите му дадат рамо !

  4. Анонимен
    #15

    Gen. Augusto Pinochet: tezi naivni , likuvashti lica ot snimkata na hora, koito ne obichat mnogo da rabotiat i pretendirat , che sa umni (evropeiski liberali i socialisti ot srednia elit) ne znaiat samo kakvo gi ochakva sled Berlusconi ! Bezrabotica i faliti ! Taka beshe i s Obama. Placheha na stadiona v Chicago ot radost, a srednite i drebnite sobstvenici v America vednaga se podgotviha za eventualnoto vdigane na danacite, zashtoto znaeha che na vlast idva edin po-goliam bezobraznik po otnoshenie

  5. Анонимен
    #14

    Gen. Augusto Pinochet: Berluskoni e provala i srama na italianskata desnica. Toi imashe mnogo lichni i semeini problemi, beshe uaizvim ot strana na politicheskite si oponenti i ne uspia da konsolidira desnicata. Italia ima nujda ot mnogo seriozni reformi, koito shte nalojat stradania i mnogo lishenie ot strana na grajdanite i. Kogato imate takava ikonomicheska situacia, koiato iziskva kruti merki i nepopuliarni reshenia, togava choveka na varha triabva da e primer za podrajanie, a ne za prismeh (mladi

  6. Анонимен
    #13

    Приятелят на Борисов – Берлускони се изниза от задния вход под скандирания: „Палячо! Палячо!”

  7. Анонимен
    #12

    Италианците както имат навика да сменят правителствата си през няколко месеца ще плачат за Берлускони. Не одобрявам личният му живот, но като политик само той се справи в италианската политическа джунгла. Просто световната икономическа криза му изигра лоша шега.

  8. emma
    #11
  9. Анонимен
    #10

    Безгранична е радостта на италианците, че този долнопробен бандит и фашио Берлускони най-после се махна. Такава е съдбата на всички диктатори, така ще свърши и Боко Тиквата, големият приятел на този италиански мафиот. Следват Саркози и Меркел.

  10. Анонимен
    #9

    Когап ли ще напусне и нашият клоун?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.