Новият екип в министерството на икономиката трябва да намери механизми, за да компенсира изоставането в процеса на приватизация, се казва в редовния тримесечен доклад на Центъра за икономическо развитие (ЦИР). В него пише, че елиминирането на Агенцията за приватизация е също един възможен вариант.
Според ЦИР продължава изоставането от приватизационната програма на АП. През последното тримесечие агенцията не е сключена нито една ключова сделка за големи предприятия, което е довело до отлагане на заема PAL 2 от Световната банка (този заем трябваше да бъде насочен към изграждане на стабилни публични институции).
Липсата на капацитет или липсата на желание от страна на АП да приватизира е довело до идеи за елиминирането ѝ от процеса на приватизация и създаване на структура, подобна на Банковата консолидационна компания, която да се заеме с приватизацията на ключовите дружества.
Оценката на ЦИР е, че икономиката продължава да се развива положително и през третото тримесечие, въпреки забавянето на темпа в отделни сектори и отделни области на държавната икономическа политика.
Общата положителна оценка за тримесечието се основава върху макроикономически показатели като ръст на БВП, инфлация и безработица. В същото време продължава да расте дефицита в търговския баланс поради изпреварващия темп на нарастване на вноса пред износа.
Натрупаният за деветте месеца дефицит от 2126.2 млн. долара е с близо 814 млн. долара повече отколкото през същия период на 2002 година. Според експертите на центъра, нарастването на вноса на потребителски стоки не може да се смята за обезпокоително, а нарастването със същите темпове на вноса на инвестиционни стоки и на суровини говори за работеща икономика и за подобрен достъп на българската продукция до международните пазари.
Притокът на преки чуждестранни инвестиции продължава да нараства и е много вероятно да се сбъднат прогнозите за година с най-много чуждестранни вложения. Според ЦИР това нарастване се дължи главно на кредитите, получени от смесените дружества, функциониращи на българския пазар, от техните преки инвеститори.
С тези кредити се финансира разширяването на производството и изграждането на нови производствени единици. От центъра не виждат основания за това растежът на БВП за третото тримесечие на 2003 година да надхвърли растежа за същия период на миналата година, който беше 6.4% на годишна база.
Очакванията за икономическия растеж се определят основно от очакванията за запазване на сравнително висок темп на крайното потребление и за растеж на инвестициите в дълготрайни активи с двуцифрен темп на годишна база.
В доклада се казва, че въпреки промяната в Конституцията, няма съществени стъпки към подобряване работата на правоприлагащите и правораздавателните органи в България. През последните три месеца бяха обявени резултатите и от два доклада за нивото на корупцията в България - на "Коалиция 2000" и на "Трансперънси интернешънъл". Индексите на корупция, обобщени в докладите, не показват съществено изменение на нивата от предходните периоди.
В сферата на здравеопазването през третото тримесечие на 2003 година като основен проблем в доклада се посочва дълговете на болниците и финансирането им от Министерството на здравеопазването.
Недостатъчните средства за лекарства, заложени в бюджета на НЗОК за тази година, принудиха НЗОК да поиска от Народното събрание актуализация на бюджета на касата за 2003 година. От ЦИР отбелязват, че това се случва за първи път в историята на касата.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.