Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нагласени поръчки, липса на конкуренция, безнаказаност, занижен контрол и некомпетентни служители в МО

25 коментара
Сградата на МО в София

Служебният военен министър Тодор Тагарев обяви на раздяла куп проблеми, които създават риск за корупция във ведомството – от липсата на конкуренция до занижен контрол, еднолични решения и некомпетентни служители.

 

Бившият военен министър Аню Ангелов (ГЕРБ) прослави ведомството, обявявайки че в него най-много се е крало и обяви, че е предприел сериозни мерки, за да спре корупцията. Анализ на наследника му Тодор Тагарев, обявен във вторник, обаче показа, че в министерството продължават да действат много странни практики, отварящи врати към различни злоупотреби.

 

Служебното правителство е провело широка анкета сред служители в министерството за корупционните рискове, а инспекторатът на МО е обобщил данните. Като най-рискови са били обявени редица дейности, за които се говори от години.

 

В областта на доставките и сключването на договори това са липсата на финансов разчет за целия жизнен цикъл на използване на продукта и честите промени в договора с първоначалния печеливш (понякога също и единствен участник), който обикновено е изпълнител и в последващи договори за осигуряване на експлоатацията.

 

Анализът е засякъл и определяне на изискванията и/или техническите спецификации в полза на един определен продукт или контрактор. Създаваща предпоставки за корупция е и недостатъчната компетентност на служителите, които се занимават с управление на проекта и са на позиции, свързани със сключване и изпълнение на договори.

 

За "рискова дейност" са определени и продажбата на отбранително оборудване по преценка на отделни служители или малка група служители в отбраната, сключването на договори за доставка при липса на конкуренция, липса на изисквания към участници в търг за договори за доставка и утилизация, участие на фирми, за които се знае, че са участвали в дейности, свързани с корупция.

 

Според анкетата в МО проблемна е и ограничената прозрачност в управлението на търговски дружества с принципал министъра на отбраната и липса на ефективни механизми за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.

 

В областта на бюджетирането и финансовия мениджмънт като рисково е определено използването само на вътрешни източници на експертиза по бюджетно планиране и липсата на стриктни и прозрачни процедури за формиране на цени и норми и на система за събиране и валидиране на данни.

 

Анкетираните са отбелязали като корупционен риск и незащитеността на тези, които сигнализират за нередности и предоставят доказателства за корупция, несанкционирането на публично известни случаи на корупция или конфликт на интереси.

 

Отчетен е и подборът на военнослужещи и цивилни служители за заемане на международни длъжности или дългосрочно обучение в чужбина "по собствена преценка", както и вземането на самостоятелни решения от страна на ръководителите за назначаване, повишаване и освобождаване на цивилни служители.

 

Редица рискови за корупция дейности са отчетени и по отношение на участието в мисии зад граница. Става въпрос за невъзможността за осъществяване на контрол по договори с местни фирми, сключени от цивилни служители или военнослужещи, които са в театъра на операцията, липсата на конкурентна среда поради наличието на един или малко потенциални участници в търговете и липса на общи изисквания към потенциалните участници в търга относно извършването на проверка за потенциален конфликт на интереси, връзки с организираната престъпност и други.

 

В отчета на военния министър Тодор Тагарев се посочва, че въз основа на оценката на корупционния риск в отбранителния сектор са били определени краткосрочни и средносрочни мерки за предотвратяване на конфликт на интереси и корупция в отбранителния сектор, но не е посочено какви са те.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Хайде стига глупости, в коя държава обществените поръчки не крият риск за корупция.

  2. Анонимен
    #24

    Тоя мухльо трябва още утре да бъде призован от прокуратурата за да дава свидетелски показания за престъпленията на подчинените му. А може и на него да му се потърси сметка за престъпно бездействие с власт.

  3. Анонимен
    #23

    до 12. И какво ако беше останал - след като за 77 дни не направи нищо, кое гарантира, че за 770 или 7700 дни ще свърши и за 5 лева работа? Прав е 21, Тагарев се изживя не като шеф на ИЗПЪЛНИТЕЛНА власт, а като завеян учен - наблюдател и теоритично анализиращ нещата.

  4. Анонимен
    #22

    Крайно време е да има шокови съкращения на Дякон Игнатий. Да се провери трафика в столовата и оттам да се започне

  5. Анонимен
    #21

    Тагарев се оказа най-тъпия министър - констатира един куп проблеми, но не предприе нищо за да реши дори един от тях. Продължи жалката традиция на гАньо да е единственият министър плюещ по подчинените си. И не е вярно, че не е имал време - беше на власт почти 100 дни (колкото е времето за реакция на нормален кабинет) и почти всички констатирани от него проблеми са решими на ниво министър или министерски съвет. Би трябвало да се съди за бездействие с власт, защото няма как да се оправдае с незнание на проблемите.

  6. Анонимен
    #20

    А искат и самолети да купуват. Без търг естествено.

  7. Анонимен
    #19

    Така става, когато дядовия управлява такова министерство. А на Бойко му дремеше на висулката.

  8. Анонимен
    #18

    Of №16 Наистина, след всичките гербер@стки скандали, в които се замеси, кога най-сетне ще бъде махнат най-големия гербер и ортак на ББ и ЦЦ в спецслужбите ни - лицето Драгомир Здравков Димитров, директор на НРС? Та той ще продължи да работи срещу всички други по света и у нас,които не са за ГЕРБ.Този селски стражар държи контактите с чуждите разузнавателните централи, които директно докладват на своите правителства. А оттам има и огромно влияние...Да не говорим, че продължава да се отчита само и единствено на Бойко Борисов.

  9. Анонимен
    #17

    На трети номер:
    През 1987 година подчинения на президента ДрагомирДимитров, шеф на НРС е бил на школа в Москва. Платен І-ви секретар на ДКМС-гр. Участвал като военнослужещ в поделение край Драгоман в преследване, залавяне и разпити на бягащи от соцлагера източногерманци,което предизвиква международен скандал. Назначен е за шеф на РДВР – В. Търново с комбинация от тогавашният гл. секретар на МВР Б.Борисов за да уреди приятеля си на ръководен пост.Често злоупотребява с алкохол в големи количества.

  10. Анонимен
    #16

    До №3 Министърът, новият, на отбраната следва да направи предложението пред правителството за отстраняване на шефа на НРС Драгомир Димитров, а след това президентът да издаде указ за това. Такъв е редът, г-н Найденов...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.