Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без общи мерки на ЕК срещу енергийната криза

Положението в отделните страни е различно, всяка да си решава

56 коментара
Кадри Симсон, сн. ЕПА/БГНЕС

Енергийните министри на Европейския съюз не успяха да се разберат за конкретни общи мерки в отговор на високите цени на енергоресурсите и всяка държава ще преценява как да противодейства на кризата. Това стана ясно от изявление на еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсон сред извънредно заседание на министрите от Съвета на ЕС, състояло се във вторник в Люксембург.

По думите ѝ положението в отделните страни е различно - от гледна точка на състава на т. нар. енергиен микс, на данъчните ставки, на икономическата сила на обществата, което налага всяко правителство да преценява мерките самостоятелно.

Симсон посочи, че мерките, предложени по-рано този месец от Европейската комисия, ще бъдат достатъчни. Според нея засега не се налагат промени в европейското законодателство, за да бъдат предприети необходимите стъпки в помощ на по-бедните домакинства и малките фирми.

В същото време тя заяви, че ЕК е длъжна да ликвидира спекулациите на газовия пазар на ЕС, които според нея са главният източник на ръста на цените. "Длъжни се да продължим да гарантираме, че европейският пазар е достатъчно свободен от спекулации и манипулации4, каза още еврокомисарят. ЕК вече е упълномощила регулаторите на пазарите на електричество и ток да проведат анализ дали има спекулативни тенденции. По думите ѝ засега не се забелязват спекулации на пазара на въглеродните емисии, които се сочат като другата причина за поскъпването на електроенергията.

Симсон съобщи още, че предстои ЕК да оцени дали да включи ядрената енергия в списъка на енергийни източници, подходящи за прехода към природосъобразна икономика. По нейните думи обсъждането на този въпрос в Съвета на ЕС е напрегнато. Според нас всяка държава може да избира пътя към достигане на целта производствата да не замърсяват, посочи Симсон. Тя отбеляза, че е различен прочитът на отделните страни за отраженията за природата от ядрената енергетика.

Еврокомисарят каза още, че е имало предложения от редица членки да се разделят цените на тока, произведен от възобновяеми енергийни източници, от тези на електроенергията от природен газ, но това би означавало да се създадат паралелни пазари. Според нея не може да се каже как подобна система би работила реално.

По време на заседанието българският енергиен министър Андрей Живков е предложил да се създаде временна европейска рамка за държавни помощи заради настоящата криза с цените на електроенергията. България се обявила още за създаване на европейски кризисен фонд, който да мобилизира финансови ресурси чрез продажба на допълнителни количества квоти за емисии парникови газове, освободени от резерва за пазарна стабилност, информират от пресцентъра на енергийното ведомство. Не се посочва обаче дали идеите са били приети.

Забавянето на икономиките в ЕС ще окаже допълнителна тежест върху българската икономика предвид силната ѝ свързаност с европейските пазари, особено в сектори като машиностроенето, текстилната индустрия, производството на електроника, добивната индустрия, строителството и др,, посочил министър Живков.

По думите му предстоящият зимен сезон допълнително да изостри ситуацията, което налага да се прилагат допълнителни национални мерки за адекватна реакция и механизми за подпомагане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #56

    Всеки напън на русия за величие завършва с купони за хляб.

  2. The Rock
    #55

    Ха пак "хванах" медиапул. Медиапуул и руската дума "сво-лоч" не я признавате? Вече ставате жалки. "Травес-тит", "ибр-ик", "свол-оч", "сг-ан" това са забранени думи тук. Но пък ема потребител с никнейм "Ай Сиктир", което е грозна турска псувня. "Сик" на турскии значи мъжки полов член, "тер"-"тир" на турски значи "слагам".

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #54
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #53
  5. The Rock
    #52

    На нашите русофили постоянно трябва да им бъде припомняно това. Унизителните вопли на Русия към САЩ за помощи във вид на храни: Россия просит у США еще немного еды 18:50, 29 сентября 1999 https://lenta.ru/news/1999/09/29/food_aid/

  6. anton nikolov
    #51

    ЕК да не се прави на ударена, защото може спокойно да санкционира Газпром за монополно положение с милиарди, както направи с няколко американски банки преди време и технологични гиганти. Вместо това излиза с някакви жалки обяснения и практически бяга от отговорност. Под давлението на Германия,за която далаверите с кремълския престъпник и агресор се оказват по-скъпи от принципите на общоевропейската сигурност и солидарност.

  7. Stefan
    #50

    Ама че смотан съюз. "Положението в отделните държави е различно", само че цените на наложените от ЕК въглеродни квоти са еднакви за всички! Можело да има спекулации с цените на вносния газ но с цените на наложените въглеродни квоти "е изключено да има спекулации". Нагли, по-нагли, най-нагли, Брюкселски евробюрокрари! Този съюз или ще се реформира в полза на своите граждани, или ще се срине.

  8. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #49
  9. Илиев Пешо
    #48
    Отговор на коментар #31

    Тази опорка са ти я дали и я копи-пействаш навсякъде? ПАк ти пиша и тук - Газпром се е отказал да продава по спотови контракти, а борсови не не само спотови. Дългосрочните са за години (4, 10, 15 ....) напред с фиксирани количества и начин на изчисляване на цената, а Газпром продава и на борсата, но по спотови договори. А защо "извиване на ръце" - нали пазара трябвало да решава - всеки продава както иска и колкото иска. САЩ продават в Азия, защото е по-скъпо, и са забравили за "ще ви дадем евтин шистов газ!".

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #47

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.