Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без обяснения. София очаква Скопие да се задейства и да преодолее стереотипите

Може ли да продължат разговорите между двете страни?

10 коментара
Екатерина Захариева

България очаква управляващите в Северна Македония да предприемат конкретни действия  за изпълнението на Договора за добросъседство между двете страни, за да може София да преразгледа отказа си да подкрепи преговорната рамка на страната за ЕС. Дотогава българското правителство не смята да влиза  в обяснителен режим със Скопие. Това обясни вицепремиерката и външна министърка Екатерина Захариева в парламента. 

"Нашата съседка трябва да преодолее редица стереотипи, за да тръгне по пътя за присъединяване към ЕС. Най-същественият проблем в българо-македонските отношения е неизпълнението на Договора за добросъседство от Скопие", каза Захариева по време на днешния парламентарен контрол.

България настоява между двете страни да бъде подписан нов документ с повече конкретика и гаранции за изпълнение на ангажиментите, отколкото  в договора от 2017 година, който се провали. Скопие до скоро даваше сигнали, че е готово да подпише подобен документ под формата на пътна карта, но в последните дни отношенията между двете страни се изостриха.

Македонският премиер Зоран Заев определи българското вето като безотговорна геостратегическа грешка, която обижда всички македонци. Изявление, което бележи рязка промяна в тона му към София.

На този фон Захариев каза, че България има желание да продължи преговорите, но при определени условия. Към момента обаче не е ясно как могат да продължат разговорите при тази атмосфера. Заев е изправен под силен политически натиск от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ да не прави никакви отстъпки на България, а в последната седмица няма много сигнали, че той е готов на такива.

Скопие очакваше с помощта на германското ротационно председателство на ЕС да се предвижи към членство в общността и след българската реакция Северна Македония влезе в политическа турбуленция. 

"Ние ще продължим да бъдем доброжелателни, но си мисля, че това, което трябва да се случи, е страстите от другата страна на границата да се успокоят и с рационален поглед да започнем да говорим какво ще направи правителството на Република Северна Македония, така че да започне да изпълнява Договора (за добросъседство), да спре езика на омразата и да се държи като истински кандидат за член на Европейския съюз", каза Захариева. 

България обаче не успя да убеди останалите страни членки на ЕС добросъседството да влезе като критерий в преговорната рамка, въпреки че заяви изискванията си. София дори се оплака, че една кандидатка получава повече подкрепа от страна членка. 

Без обяснителен режим 

"Добросъседството трябва да стане част от преговорната рамка, защото това са най-силните гаранции за България, че подписаните документи ще се изпълняват и ще се наблюдават през цялото време на преговорния процес, с ясни критерии за напредък", каза Захариева. 

Тя бе категорична, че страната ни винаги е имала единна външна политика по тази тема, а условията на София са ясни както в България, така и в Северна Македония.

"Не трябва да влизаме в обяснителен режим със Северна Македония. Скопие положи много усилия да изкриви позицията на България. Не трябва да влизаме в обяснителен режим. Това е моят призив. Ние сме разяснили и продължаваме да разясняваме нашата позиция за причината за невъзможност на България да подкрепи преговорната рамка", каза Захариева. 

Според София засега няма напредък в разрешаването на спорните исторически въпроси, прекратяването на езика на омраза и активизирането на бизнес отношенията. България обвинява Скопие, че работи за македонско малцинство у нас и не желае наистина да изчисти историческите спорове. 

"Има неизпълнение по отношение на езика на омразата от страна на Република Северна Македония, има забавено изпълнение на инфраструктурните проекти. Съжалявам, че за времето от оповестяване на рамковата позиция от миналата година, дори от времето на двустранното заседание на комисията по изпълнение на договора, Република Северна Македония не предприе почти никакви действия да започне да изпълнява договора - напротив, в страната се разрази истинска антибългарска истерия, посочи Захариева. 

Заев няма намерение да подава оставка 

След българското вето за преговорите на Република Северна Македония с ЕС очаквано се нажежи реториката на политическите лидери - председателят на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски иска оставка от премиера Зоран Заев и обяви парламентарна процедура за вот на недоверие в правителството, а Заев не само че не планира да подава оставка, но и обяви увеличаване на парламентарното мнозинство, начело със СДСМ, пише "Слободен печат", цитиран от БТА. 

Мицкоски вчера поска да се формира правителство на националното спасение, което заедно ще изгради "необорими червени линии като щит на македонската идентичност", а след това да се произведат предсрочни парламентарни избори през пролетта, когато се създадат здравни условия, при това заедно с местните избори, пише изданието.

Премиерът Заев, пък, в интервю за Слободна ТВ заяви, че сега има работа и не може отново да дава оставка, "заради истерията на Мицкоски.

През 2019 г. призовах народа на избори да се изясни дали остава на пътя на ЕС и народът със своя глас каза кой е пътят и че той няма алтернатива. Затова ние нямаме друг избор освен да търсим всички опции, за да постигнем решение за отворените въпроси с България, за да започне процесът на преговори за членство в ЕС, е заявил Заев за Слободна ТВ.

Премиерът е повторил становището си от завчерашното си обръщение към обществеността, че страната води европейска политика, гради приятелства и не нанася вреда на региона и че с България е приет диалог за въпроси, за които може да се разговаря, особено за по-бързото изпълнение на Договора за приятелство и за реализация на всичко, което е договорила съвместната историческа комисия, пише "Слободен печат".

За исканията на опозицията Заев каза, че играят на картата на национализма и държат като заложник напредъка на страната, а гражданите очакват по-добър живот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #10

    Утре, неделя, 13 декември, от 15:55 по БНТ ще се излъчи филма на Милена Милотинова "Само защото бяха Българи". Филмът съдържа покъртителни истории, включително и тази за спасението на българските войници от охридчани, които събират 10 килограма злато, за да откупят и спасят живота им от германците през есента на 1944 година. Охридчани за какви са смятали българските войници? Дали са ги смятали за "фашистки окупатори ?

  2. fantom
    #9
    Отговор на коментар #8

    И ти си готов да се признаеш за татарин и да се откажеш от историята си само защото някой щял да получи повече гласове на изборите. Ами народът, за разлика от тебе, държи на историята, езика и достойнството си. Като искаш гласове, подкрепи народа си.

  3. Valpet
    #8

    Ветото на Герб по македонското членство е на път да се окаже "златна кокошка" в предизборната надпревара за властта напролет. Свидетелство за това е видимото нарастване на форумните "плюсовете" в подкрепа на баналните про-вето изявления на доскоро непопулярни гербери от рода на Захариева. Ще се окаже, че дори и такова компрометирано правителство като на ББ, ще се задържи на власт и след пролетта, само защото е наложило вето и така е угодило на голяма част от електората, който иначе не би гласувал.

  4. Борис
    #7

    Без минаване през Международния наказателен трибунал в Хага едва ли ще стане. За да има прошка трябва да има и покаяние.

  5. Коментарът е изтрит в 22:36 на 11 декември 2020 от автора.
    #6
  6. Entdecken
    #5

    Тоз псевдоним Никола Лалов много продуктивен - кой откъдето се появи и иска да плюне по БГ все него ползва в медията. Прилича на един псевдоним - Момчил Неделчев май беше - вечно ползван от вестник Капитал. Никаква иновативност! Иначе може да се каже че товарищ Сахарова умира от мъка като се сети за Захариева - въпреки сходството в имената...

  7. перо
    #4

    Хубаво е да ядеш тиква, ама сурова сигурно не ти харесва! А това с непипането повече на власта сме го гледали - от оригинала на сегашният изотоп!

  8. Boris Kamov
    #3

    ЕС притиска България да се поддаде на македонските тарикатии по политически причини, без да обръща внимание на основателните български оплаквания. Ще бъде голяма грешка ако българското правителство (сега или след изборите) се поддаде на шантажа и отстъпи. Приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари...

  9. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Без обяснение? Езика на омразата и грубото отношение към българите в Скопие? Фалшификация и КРАЖБА на история? Специален закон от времето на Груевски ограничава до минимум Бг инвестициите в Македония. Тоталитарна Титовска БРЮМ ни третира кат врагове. деТитовизация на Оруеловата държавица!Позицията на Сорос, Дневник, Медияпул , ДВ е едно към едно тази на сръбския националист Шешел!

  10. QMTIKVA
    #1

    с удоволствие чакам деня, в който страната ще отиде да гласува против ОПГ ГЕРБ !! Тая хунта миризлива никога повече няма да пипне власт!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.