Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без разпознаваеми личности и най-блестящите процедури нямат смисъл

59 коментара
Маргарита Попова

Когато се избират личности на високи постове като конституционен съдия и главен прокурор, са важни не процедурите, а да бъдат номинирани разпознаваеми и достойни личности, носители на ценности. Тази гледна точка защити в неделя вицепрезидентът Маргарита Попова. Така тя обясни позицията си, изразена по-рано през седмицата, че "когато се избират личности на високи постове летвата трябва да бъде изключително висока”.

"И летвата се вдига високо не само когато се създадат едни процедури, които да бъдат дори публично отчетени като добри, като много добри или като брилянтни, като блестящи. Ако няма съгласие, ако няма разум и ако няма можене тези процедури да бъдат приложени достолепно и достойно от наистина достолепни и достойни хора, ако в процеса на номинацията не бъдат посочени разпознаваеми личности, които да бъдат носители на ценности, които обществото да познава с това, което те са направили до момента, с техния принос към обществения и към държавния живот, няма как да се случи ние да отчитаме успехи с брилянтно построени процедури. Просто не се случва”, каза Попова пред БНР.

"Когато в държавния и в обществения живот играят разпознаваеми личности, трябва да ви кажа, че лично за мен никакви процедури не са важни и не играят. Когато сложиш една личност, един човек, който си върши работата и за когото хората казват да, може, става, за какви процедури говорим. Ами този човек си изпълва самата процедура. Личностите, личностите, оценката на тези личности и желанието личности да водят, личности да правят политики, това е отговорност и желание да ръководят хора, които могат и които да не правят компромиси в личен интерес, хора, които доказват, че могат да работят повече и по-задълбочено в обществен интерес. Това имам предвид”, добави вицепрезидентът.

Тя направи уговорката, че лидерството е в криза не само в национален мащаб. Това според нея е важно за Европейския съюз в усилията му да излезе от кризата. "Тя обхваща много неща и, аз казах, за много изследователи, а и моето лично мнение е такова, че тази криза трябва да започне с намиране на приоритетите. И за мен, разбира се, като юрист, аз съм пристрастна, този приоритет е безкомпромисност в правото. Върховенство на закона, спазване на принципа на правовата държава. Ако липсва този фундамент, не можем да се справим с търсенето само на икономически и на финансови пътища. Правото и моралът, това е алгоритъмът за излизането на света от тези проблеми, от тези кризисни ситуации”, каза Маргарита Попова.

Тя обясни и позицията си за ролята на президента при избора на главен прокурор. "Така е написана конституцията ,че президентът няма много големи възможности. Предложението от Висшия съдебен съвет за главен прокурор се изпраща на държавния глава, той може веднъж, ако не е съгласен, да върне това предложение, но Висшият съдебен съвет, ако не се съгласи с неговите аргументи, може отново, според решение отпреди години на Конституционния съд, да върне същото свое решение отново в президентската институция и тогава президентът няма избор, той трябва да издаде указ. Това беше и поводът да кажа, че моят прочит като юрист на тази част в конституцията е, че има конституционен дефицит, защото, и веднага обяснявам, за да се аргументирам, че този текст не е най-добро огледало за междуинституционални взаимодействия и, разбира се, за тежестта на институцията президент на Република България”, каза Попова.

Тя обаче обясни, че това е позицията ѝ като юрист, а като вицепрезидент не се отказва от казаното по време на предизборната кампания – че няма нужда от увеличаване правомощията на държавния глава.

Попова обяви, че е избарана за председател на 11-членния борд на новата Международна антикорупционна академия с шестгодишен мандат.

Тя обясни, че изказаното от нея през седмицата предложение доживотната присъда без право на замяна да отпадне от Наказателния кодекс не е ново, а е направено още от създадената през 2009 г. работна група от магистрати и университетски преподаватели за осъвременяване на наказанията в Наказателния кодекс.

"Никъде в друга държава няма закон, в който присъдата "доживотен затвор" да е посочена два пъти като при нас", каза Попова. Според нея, ако в нашия кодекс остане това дублиране, от Страсбург няма да се поколебаят да ни накарат да плащаме пари, защото този вид наказание би могъл да засяга човешкото достойнство и правото на живот.

От години имаме това наказание, но то очевидно не е повод да се намали престъпността. Вместо това то е жестоко и ни прави да изглеждаме нецивилизовани, коментира вицепремиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #59

    Някой имат в главата само конспирации!Когато има достоен кандидат веднага започва оплюване ,защото не им е удобно да има мислещи и можещи хора

  2. Анонимен
    #58

    Личности се оценяват чрез процедури. И това е! Похвали не важат. Услади им се скандала с Марковска ли що ли?

  3. Анонимен
    #57

    За първи път има ясна открита процедура за избор ама по български давайте да се чуе как всички са маскари, то не бяха писма то не беше вой Като , че ли преди година бяха неграмотни сега са саги с продължения Кой ли го интересува професионализъм , концепции..

  4. Анонимен
    #56

    Много гнус има в лая на Кунева и Костов. Защо ли? Явно са гузни и ги е страх!

  5. Анонимен
    #55

    Всяка процедура има смисъл.Тя затова е працедура.В противен случай настъпва хаоса и анархията.Разпознаваемостта на личността е монета с две страни!Категорично трябва да отпане наказанието "доживотен затвор без замяна".

  6. Анонимен
    #54

    Ами тази откачена кифла да не би да беше разпознаваема фигура когато я избраха за министър и след това за вице?

  7. Анонимен
    #53

    По правило на високи постове в съдебната власт се избират мижитурки, които не вършат работа. Примери колкото щеш.

  8. Анонимен
    #52

    Има ли смисъл от Виципрезидент?

  9. Анонимен
    #51

    СЪСИПВАТЕ СЕ ДА ПОКАЗВАТЕ ТАЯ МАЙМУНА И НЕЙНИТЕ ТЪПИ ПРИКАЗКИ.ИМА ТАКИВА БОЛЕЗНЕНИ ТЕМИ ВИЕ САМО ПОКАЗВАТЕ ТАЯ БАБА ЯГА...

  10. Анонимен
    #50

    За съжаление така наречените разпознаваеми личности в нашата държава са тези, които са се прочули или със престъпления, тъпотия, арогантност, нахалство, безочие. Тежко наследство, завещано на народа от комунистическото ни минало, воденичен камък на шията на н-за да се измъкнем от това тресавище. Дали е възможно? "Надежда всяка тука оставете..." - това ни е посъветвал Данте, време е да помислим върху това, па дори и пред чаша ракия и под звуците на Радка-пиратка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.