Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без такса тротоарно право, ако обновяваш блока в София

Сега таксата излиза колкото санирането и възпира хората от ремонти на фасадите

12 коментара

Гратисен период за столичани, в който да не плащат тротоарно право, ако обновяват жилищната сграда, в която живеят. Това предлагат общинските съветници Владимир Кисьов и Вили Лилков от “Синята коалиция”. Предложението им предстои да бъде разгледано на сесията на Столичният общински съвет на 11 октомври. Управляващите от ГЕРБ все още не са решили дали да го подкрепят.

 

В момента има случаи плащането на тротоарно право да излиза по-скъпо или на една цена с боядисването на фасадата на блока за живеещите в центъра. Това възпира собствениците на имоти да обновят олющените си фасади. Това е и причината да внесем такова предложение за промяна в Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, обясни Вили Лилков пред Mediapool.

 

Сигналът за нереално високата такса тротоарно право, за да стегнеш дома си, е дошъл от живеещи на ул.”Узунджовска”. Те с ужас установили, че санирането на кооперацията ще им струва колкото тротоарното право, което трябва да платят на общината.

 

В момента общинската наредба не прави разлика дали става въпрос за строителството на нова сграда или за ремонт на фасадата и покрива. Така собствениците на олющените стари сгради, както и паметниците на културата, които са предимно в центъра, трябва да плащат толкова колкото им струва самото саниране, показват разчетите на бизнеса. Той също подкрепя идеята за въвеждането на гратисен период, посочи Вили Лилков.

 

Такса тротоарно право се плаща предварително за броя дни, в които ще се монтира скеле на тротоара и движението ще бъде възпрепятствано. По този начин дори ремонта да приключи по-рано, бизнесът не е мотивиран да махне скелето, защото вече е платил примерно за месец.

 

София е разделена на четири зони, в които такса тротоарно право варира от 0.80 лв./кв.м до 1.20 лв./кв.м. Това означава, че например при фасада с дължина 10 метра, заеманата площ на тротоара ще е около 30 – 40 кв.м и за месец, в зависимост от това в коя зона е, блокът ще трябва да плати от 720 лв. до 1560 лв. При площ на фасадата от 250 кв.м цената на ѝ боядисването е 2000 – 2500 лв., мотивират се двамата съветници от “Синята коалиция”.

 

За това те предлагат при ремонт на фасади да се дава седем дни гратисен период за сгради до 6 етажа и 10 дни за блокове над 6 етажа и паметници на културата. Тези срокове не са определени случайно. Те се основават на данни от бизнеса за нужното време за саниране на една фасада, обясни Вили Лилков. При сградите паметници на културата е необходим по-дълъг срок, защото по фасадите им има орнаменти, чието възстановяване отнема повече време.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  2. Анонимен
    #11

    Ало-о-о, ГЕРБа! Какво стана с намаляването и премахването на разрешителните, съгласувателни, позволителни, ..... режими, практики и такси, бе? Както милиционерското ви добиче-шеф, така и вие лъжете, крадете и мародерствате над данъкопладците си! Пфу!

  3. Анонимен
    #10

    Спекулата с битието на гражданите в София се развива с бурни темпове.

  4. Анонимен
    #9

    Добра идея! Подкрепям!

  5. Анонимен
    #8

    Do 7: Да, ама само ако живееш в панелка или ЕПК, или нещо което няма покрив с керемиди!:) При покрив с керемиди си задръж алпинистите за себе си, а моято фасада е с варовикови плочи и там ако боядисаш, прецакваш всичко, по-скоро се шлайфат и подмиват, и ми е чудно как ще ми стигне времето за обновяване на фасадата от една седмица!:)

  6. Анонимен
    #7

    Проблемът се решава с алпинисти и не трябва скеле!

  7. Анонимен
    #6

    Във район "Възраждане" (кметица от ГЕРБ) таксите за тротоарно право за скеле са от 2 до 5 лева на кв.м. на ден! Обиконовено таксуват по максималната тарифа! Ако имате 15 м фасада х 1,5 м ширина х 7 дни х 5 лв. = 767,50 лв.! Освен това ти искат проект за скелето от 2 инженери и едни архитект, членове на съответните камари (оклоло 600 лв.)! Плюс съгласуване (30-50 лв.) в Градска мобилност (???), плюс съгласуване в КАТ (???) - още 30-50 лева! Плюс търчането, нервите, банковите такси за внесени суми,

  8. Анонимен
    #5

    Къде санират фасади без пари бе?!

  9. Анонимен
    #4

    40 кв.м., 2 месеца работа, 1 лв/кв.м. = 80 лева. Тази такса очевидно е фактор само за фирмите, които опъват реклами по 12 месеца срещу ремонт на фасадата. Но не е редно цетрални места да стоят запушени с месеци и в ущърб на сигурността на пешеходците,за да могат да си санират фасадата без пари

  10. Анонимен
    #3

    Такси и таксички, явно тия цоцат яко!И сега ще пуснат грам "гювеч" на плебисцита. Браво! И да не забравите да си изкарате Разрешение за строеж, че .... други глоби и такси!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.