Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без Вашингтон 11 страни се обединяват и подписват ново търговско споразумение

1 коментар
Без Вашингтон 11 страни се обединяват и подписват ново търговско споразумение

Преди година за Транстихоокеанско партньорство (ТТП) се коментираше, че то погребано след излизането от него на САЩ, но тази седмица то се възражда от пепелищата и ще бъде подписано на 8 март от 11 страни от Америка и Азия. Това е силен сигнал, даващ отпор на протекционистките изкушения, пише Франс прес.

Агенцията припомня, че договорът беше лансиран от Вашингтон по време на управлението на президента Барак Обама и подписан през 2016-а след години на преговори между 12 страни с излаз на Тихия океан: САЩ, Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам.

Само че преди той да влезе в сила, Доналд Тръмп обяви, че страната му ще се оттегли от него, поставяйки под въпрос успеха на това амбициозно споразумение, чиято цел е да обхване 40% от световния брутен вътрешен продукт (БВП) и почти 25% от международната търговия.

Натоварен със задачата да оглави чилийската делегация на преговорите, Фелипе Лопеандия си спомня, че в момента на обявяването на тази шокираща новина "веднага последва много силен ангажимент от всички, че е наложително да се даде политически сигнал на света и на Съединените щати, за да се разбере, че става дума за едно добро споразумение (...) и че няма да останем безучастни след решението на Тръмп".

Година по-късно, в чилийската столица, на 8 март ще бъде подписано споразумението, което вече се нарича Всеобхватно и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство - ВПСТП (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership - CPTTP) или ТТП-11. То съдържа почти всички разпоредби от първоначалния текст освен отнасящите се за интелектуалната собственост, наложени от Вашингтон.

Противовес на протекционизма

Това подписване е като вятър, отнасящ разпрострялата се миризма на протекционизма, в момент, когато Тръмп обяви преди броени дни, че ще въведе мита за стоманата и алуминия и създава опасност от избухване на търговска война.

"Това възвръща в известна степен доверието в силата на регионализма или на различните страни да напредват във важни споразумения", обяснява Лопеандия.

При все това е трудно да се пренебрегне тежкия удар, какъвто е оттеглянето на САЩ: новият текст вече засяга само 15 до 18% от световния БВП. В същото време обаче "това не е каквото и да е споразумение. Това е най-съвременното споразумение, подписвано някога в света", твърди Иняцио Бартесаги, професор във факултета по корпоративна наука в Католическия университет в Уругвай.

"Няма друго търговско споразумение, което да обхваща толкова много страни и да има 30 глави, които регулират най-съвременните въпроси на международната търговия", допълва той.

Замислено от Вашингтон като механизъм за спиране на нарастващото влияние на Китай в световната търговия, ТПП стана по-късно "черната овца" на Тръмп, който се разтревожи от опасността за "американските трудещи се", която то крие.

При все това, в края на януари, той леко отвори вратичката за евентуално връщане на страната му, уточнявайки, че за целта ще бъде необходимо да бъде постигнато "много по-добро споразумение" от новия пакт, който според него е "ужасен".

"Лека полека съветниците на Тръмп успяха да го накарат да си даде сметка за ролята, която САЩ играят в азиатско-тихоокеанския район, и за ролята, която ТПП играе в този район не само в икономическо и търговско измерение, но и в геополитическо", обяснява Бартесаги.

"Нов стандарт"

Япония обаче прояви скептицизъм.

"Ако САЩ отново застанат на по-благоприятна позиция по ТПП, ние ще приветстваме това", но "няма да бъде толкова лесно да се промени допълнително споразумението", заяви Казуйоши Умемото, който отговаря за преговорите от страна на японското правителство.

Споразумението предвижда да бъдат премахнати митническите и немитническите бариери, да се създадат общи норми в редица сектори на бизнеса между тези 11 страни, в които живеят близо 500 милиона души.

Според чилийското външно министерство "ВПСТП ще определи нов стандарт за другите споразумение за икономическа интеграция, включително и за бъдещите преговори в

Световната търговска организация или пък с АТИС (Азиатско-тихоокеанския форум - Apec).
След като бъде подписано, споразумението ще влезе в сила 60 дни след ратифицирането му от най-малко 6 страни от 11-те.

"За Чили това означава увеличение на потенциалния ни пазар и възможност за нашия народ да има достъп до по-голям брой продукти", подчерта Марио Монджиларди, президент на Търговската камара в Лима.

От износа на южноамериканската страна 17% отива в икономиките от ВПСТП. Макар вече да има споразумения за свободна търговия с някои от 11-те страни, този нов договор ще подобри условията на достъп до тези пазари. Един пример - 1000 продукти, които не бяха включени в споразумението с Япония, сега ще се облагат с по-ниски мита.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #1

    На сърдитко Тръмпко май ще му остане празна хазната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.