Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бездомните кучета са пореден тест за нашето (гражданско) обществото

72 коментара
Бездомните кучета са пореден тест за нашето (гражданско) обществото

Гражданското общество функционира само ако значителни групи в него са обединени консенсусно около работещи решения в тяхна полза, а по възможност - и в полза на други групи. Може ли обаче да бъде едно решение консенсусно, ако в мотивите му отсъства обективна истина и хуманна кауза?

За да не изглежда въпросът циничен в контекста на "полемиката за кучетата, а не за хората", да вземем само две неща – икономическата ситуация в България и мнението на близка на починалия като последица от ухапвания проф. Тачков. Според нея не кучетата, а обществото е виновно за възникването на инциденти като този в кв. "Малинова долина” и самият проф. Тачков не би искал да се превръща в причина за масовото избиване на животни.

Ако тръгнем от икономиката, трябва да отбележим, че българската държава се отплаща на гражданите си през последните 15 години с финансова стабилност, ниски данъци и предсказуема икономика. Какво обаче означава това?

- Растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) не се генерира от ядра, които правят икономиката по-конкурентоспособна, т.е., той не може се окачестви като резултат от случващи се структурни промени в нея. През 2011 г. постигнатият растеж на БВП е следствие на рекордния за страната ни износ като обем, но структурата на износа си остава изключително консервативна в продължение на десетилетия и основните ѝ компоненти – износ на горива от руски петрол, химични продукти с характер на полуфабрикати и суровини, други суровини (преобладаващо цветни метали) и селскостопанска продукция оформят неизменно около 62 – 68% от него. Това не води до функционален растеж, респективно на благосъстояние.

- Малките и средните предприятия, които са 99.7% от всички предприятия в страната и осигуряват поминък на 73.5% от заетите лица в икономиката, създават едва 5% от българския износ. Само 22% от техните продукти също могат да се окачествят като нови дори на вътрешния пазар, а над 65% от дълготрайните им активи са по-стари от 8 години. Едва 2% са ползвали някога средства по програми на ЕС;

- Частният дълг към външни кредитори, макар да намалява през последните 2 години, възлиза на 80.2% от БВП и е почти равен като съотношение с пропорцията си към активите на българските банки. Добавен към растящата междуфирмена задлъжнялост, прехвърляща 170% от БВП, той оформя дългова тежест от около 250% спрямо БВП;

- Делът на работещите лица в икономиката е под 28% от общото население и националната статистика не отчита около 1.2 млн. души в трудоспособна възраст като заети или безработни, а те живеят все пак в границите на България;

- В пенсионно-осигурителната система съществуват устойчиви структурни дефицити, повлияни от демографските процеси и ниските доходи на населението. Дефицитите се финансират от косвените данъци за сметка на и без това свитото потребление. Ситуацията е особено неблагоприятна във втория стълб на задължителното доброволно пенсионно осигуряване, от който предстои да се изплащат първите пенсии през 2018 г., но към 30.11.2011 г. акумулираните резерви в пенсионно-осигурителните дружества са по-малки от размера на преведените им до сега вноски;

- Размерът на неформалната икономика възлиза между 20-40% от БВП, а в някои сектори, напр., добива на скално-облицовъчни материали, той достига 95 – 98%.

Има пряка връзка между слабата икономика и липсата на консенсус за изграждането на граждански структури и самосъзнание. А ако имаше такова самосъзнание, обществото щеше да търси по-настойчиво отговор на такива въпроси:

- Кой контролира процеса на създаването им? Колко общински инспектори го правят в София?

- Строителството на депа концлагери или назначаването на инспектори за събиране на такси от домашни кучета е по-рентабилно и ефикасно начинание? И кое между концлагера и инспекторския контрол е първично като приоритет, за да не се превръщат депата в нескончаеми кучешки месомелачки, никога не оставащи без работа? (не е ли това, за което призовават близките на проф. Тачков?)

- Къде е регистърът на чипираните кучета (липсата на общ интерфейс не може да е причина да няма локални регистри)? Колко домашни кучета са регистрирани изобщо в общините и защо броят им в Столичната община е символичен?

- С какво истерията относно кучешката напаст допринася хората да обичат или да се ограмотяват за безопасно общуване и с най-презрените четирикраки бездомници, което да обуславя хуманното намаляване на рисковете за инциденти с тях?

- Бездомните кучета ли са причина за това, че България освен европейски лидер по заразите с тении е и сред лидерите в заразите с хепатит и ехинококоза? Защо досега не е наказан никой, който е изоставил домашния си любимец или поколението му на улицата?

Ако обществото и политическата класа не могат да отговорят честно на тези въпроси, то тогава неизбежно в публичното пространство ще се въртят само възклицания от сорта "предпочитате трупове на бездомни кучета или да се съпреживява съдбата на полуизядени хора” и "бездомните кучета или децата ви са по-мили”?

За да бъдат те избегнати, е задължително да отхвърлим бърборенето на министри как като нямаме пари, можем да си правим сами козунаци, и покрай козунаците е разумно да евтанизираме бездомни кучета, как към кучетата отношението било прекалено либерално. А иначе всичко си било наред с хората, икономиката и кучешките концлагери.

Не го ли отхвърлим и не пощадим ли по-безпомощните от нас същества (приемайки, че човек, а не животните са виновни за възникващи инциденти), кучешките месомелачки ще ни избавят от проблема по същия начин, както финансовата стабилност, ниските данъци и предсказуемата икономика ни спасяват от мизерията.

Иначе алтернативата на гражданското общество винаги е била проста – лумпенизирано общество и псевдополитици, които лъжат лумпените, че ще ги отърват от собствените им недъзи. Сиреч и от ненаказуемото пускане на кучета по улиците и следващите от това инциденти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

72 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #72

    Но аз не разбирам как може кучетата да са собственици на имот че ги наричат бездомни? Още малко им трябва на тези човекомразци и ще започнат да определят този животински вид като такъв с орязани граждански и обществени права. Абе какво става бе хора? Тия за малоумни ли ни вземат? Парите ни вземат - ок, в българия така се прави. Живота ни вземат - ок, в русия и нейните губернии е така. Ама да ни правят на съвсем малоумни същества, ей това вече си е за бой! Докато не смажем главата на змията, не руснаци,

  2. Анонимен
    #71

    Още съображения: Усилията на общината да назначават кучкари са безплодни. Кучкарите нямат интерес да изловят всички кучета, защото ще останат без работа. Трябва в София и страната да се организират пунктове, и всеки, който докара куче (зло, разбира се), да получава по 10 лв на парче. За две седмици едно куче няма да остане в града. Кучетата в София били 9000 - т.е. ще струва 90000 лв, много по евтино от кучкарник за милион.

  3. Анонимен
    #70

    Някои съображения: "Защо досега не е наказан никой, който е изоставил домашния си любимец или поколението му на улицата?" - Ами идете и го намерете този "никой"! "С какво истерията относно кучешката напаст допринася хората да обичат или да се ограмотяват за безопасно общуване и с най-презрените четирикраки бездомници.." - защо да се обучават хората, ами нека куче-защитниците да тръгнат и да обучават кучетата да обичат хората! "да отхвърлим бърборенето на министри как като нямаме пари" - бърборенето е факт, но все пак не съм съгласен от моите данъци да се плащат милиони за кучкарници и др. Да плащат "Четири лапи" и другите подобни!

  4. Анонимен
    #69

    Кучелюбците са езичници, техният бог е Анубис.

  5. Анонимен
    #68

    "Не носете в храма цената на псетата". Май БОГ не е кучкар, а? Да не вземе да накаже човекомразците кучелюбци!

  6. Анонимен
    #67

    До 48 - Умен Бъди сигурен, че БОГ ще ги накаже!

  7. Анонимен
    #66

    Авторът на това нелепо есе почти в пряк текст ни казва: липсва ви необходимата кохезия да изградите действащо общество, икономиката ви е деформирана и не струва, следователно не заслужавате заради вас да се избиват бездомните кучетата. Не гледайте как е в Западна Европа, там обществата са цивилизовани, и имат това право, вие не.

    Да разгледаме само един от многото нелепи примери - наглият въпрос към публиката в България. Авторът пита:

    - "С какво истерията относно кучешката напаст допринася хората

  8. Анонимен
    #65

    63 към 53: добро попадение, човече! Тъжно, че заради некадърието на управляващите сме опрели да там да избираме между деца и кучета. Малко като на гражданска война. Едно бездомно куче в съседния двор роди 4 сладки кученца. Започнаха да прохождат. До дни ги смазаха и осакатиха коли на улицата. ???!!!??? Уат да фак?

  9. Анонимен
    #64

    До 53 Ами дай личен пример. Вземи и се гръмни

  10. Анонимен
    #63

    62, клошарите са малко и значително по-безопасни, освен това са хора, кучетата не са. Бе какво да обяснявам на такива като вас - ти му думаш, оно рупа ли рупа. Утре като ви захапят и вас или ваш близък, ще ви питам, а пораженията, които нанася кучешката тения......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.