Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безхаберието в напоителните системи потвърдено от нов одитен доклад

Неефективно управление на водите, отчете Сметната палата

9 коментара
Безхаберието в напоителните системи потвърдено от нов одитен доклад

Липсват данни за стойността на съоръженията и системите за напояване, за извършените публични разходи за тяхното изграждане, експлоатация, възстановяване, ремонт, реконструкция и модернизация. Освен това не всички хидромелиоративни съоръжения са актувани като публична държавна собственост, сочи публикуван в сряда доклад на Сметната палата за дейността на министерствата на земеделието, на екологията и на външните работи срещу климатичните промени в периода от 1 януари 2006 г. до 31 декември 2010 г.

Новият одит идва няколко месеца след като през ноември миналата година Сметната палата откри, че в активите на агроминистерството липсват цели язовири.

Освен документалния хаос в напоителните системи одитната институция сега констатира и неособено адекватна политика в управлението на водите, в резултат на което хидромелиоративните съоръжгение не се използват ефективно, годните за напояване площи намаляват, които от своя страна спира инвестициите в земеделието.

Така например към края на декември 2010 г. годните за напояване площи са намалели над два пъти за период от 10 години и възлизат на 542 000 ха. Това е 17 на сто от обработваемата земеделска земя и 11 на сто от използваната земеделска земя. В доклада се констатира още, че в проверявания период от изградената хидромелиоративна система се ползва незначителна част - средно 6.7 на сто от годната за напояване площ.

Една от причините за намаляване на общо полетите земеделски площи е двойният ръст в цената на водата за гравитачно напояване и тройно на помпеното.

Докладът отчита, противоградовата защита на селскостопанската продукция е една от най-ефективно изпълняваните дейности като остава проблемът за разширяване на защитаваната територия, но това зависи от осигуряването на достатъчно бюджетни средства.

Към края на 2010 г. от градушки са защитени 34 на сто спрямо използваемите ниви и 38 на сто от обработваемите площи в страната.

Само в горския сектор са предприети адекватни мерки за предотвратяване на климатичните промени като е увеличено залесяването за предотвратяване на засушаването.

Като пропуск на правителствата в проверявания период Сметната палата отчита липсата на национална стратегия за адаптация на уязвимите сектори на икономиката към измененията в климата.

Докладът отчита, че Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е изпълнявало контролните си функции в управлението на водите и е писало актове за нарушения, но проблем е, че няма цялостна политика за сектора. "Липсва обвързаност между целите, приоритетите и индикаторите за оценка, предвидени в дългосрочните планови и програмни документи в сектора и наблюдаваните и отчитани от МОСВ показатели при оценката на степента на изпълнение на утвърдените политики и програми в областта на управление на водите", пише в одита.

В него се посочва още, че системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението при опасност от наводнения не е доизградена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    lipsa na pari za remonti na 50god kanali niski zaplati i kragbi na kapaci tova e napoitelni s mi

  2. Анонимен
    #8

    Трагедията с двете момичета от Асеновград също стана в язовир на "Напоителни системи".

  3. Анонимен
    #7

    до кога само ще се констатира,а няма да се търси отговорност и да се вкарват хора в затвора ???? което би трябвало да се случва след установяване на бежаберието

  4. Анонимен
    #6

    От извора - при идването на власт на Герб първото което е направено е да се изнесат колкото се може повече документи - безследно изчезнали! А сега - се 'учудват' че нямало 'данни'! Да бе, да!

  5. Анонимен
    #5

    Някой знае ли какво стана с обвинението към убийците на жителите на с. Бисер?

  6. Анонимен
    #4

    При проведените конкурси за управители на регионалните поделения на "Напоителни системи" професионалистите бяха игнорирани и се назначиха хора на местните кадровици на ГЕРБ. Резултатите от некадърността им ще ги отчитаме дълго ако не се проведат реални конкурси. А ресорният министър да спре с толерирането на невежеството по принцип и конкретно.

  7. Анонимен
    #3

    За циганите всяко съоръжение от напоителна система, което няма денонощна въоръжена охрана, е куп железни и медни отпадъци. Те си ги събират и си ги продават.

  8. Анонимен
    #2

    За всичките тези калинки и хлебарки трябва да се потърси отговорност, в т.ч. съдебна, от най-големия бръмбър.

  9. Анонимен
    #1

    Е как ще са в ред напоитерлните системи като за шеф на Язовири и каскади бяха сложили някакъв съден-недоосъден с третокласно образование, който имал дарбите на Бил Гейтс. Нещо като небезизвестния Лучано с началното образование, заради когото промениха закона, та да може да стане министър при Падаря от Мадрид.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.