Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бежанска криза в Македония, полицията спира прииждащите от Гърция с шокови гранати

2 коментара
Бежанска криза в Македония, полицията спира прииждащите от Гърция с шокови гранати

Ден след като македонските власти обявиха извънредно положение по границите си, за да се справят с огромния бежански поток, стремящ се на север към страните от Европейския съюз, специални полицейски сили използваха сълзотворен газ и шокови гранати, за да разпръснат хилядите мигранти, струпали се в ничията земя в района на град Гевгелия на границата с Гърция, съобщи агенция АП.

Ройтерс съобщи по-рано, че полицията за борба с безредиците е използвала сълзотворен газ, за да отблъсне гневна тълпа, напираща да премине на територията на Македония и да продължи на север към Унгария и шенгенското пространство.

Преди два дни сръбският премиер

Тълпата от около 3000 имигранти, прекарали студената нощ на открито, е направила няколко опита тази сутрин да изтласка македонската полиция и да проникне в Македония, след като границата бе затворена за преминаване предишния ден. Някои са успели да преминат, но повечето не са.

Най-малкото осем души са били ранени в блъсканицата, съобщи гръцката полиция. Младеж кървеше от шрапнел от шоковите гранати, изстреляни директно в тълпата, посочва АП.

Полицията, подкрепена от бронирани коли, разпъна бодлива тел над железопътната линия, използвана от мигрантите, за да преминават пеш от Гърция в Македония.

Самата Гърция бе залята тази година от безпрецедентна бежанска вълна, главно от хора, бягащи от войната в Сирия и Афганистан, които от турското крайбрежие достигат до близките гръцки острови. Техният брой от началото на годината е над 160 хиляди.

Малцина от мигрантите искат да останат в Гърция, изпаднала в хватката на финансова криза. Затова огромна част от тях се насочват на север през границата с Македония, откъдето с влакове се опитват да достигнат през Сърбия и Унгария към проспериращи европейски страни като Германия, Холандия и Швеция.

В четвъртък говорителят на македонското МВР Иво Котески заяви, че полицията и армията ще контролират 50-километров граничен участък за спиране на "масивен" приток на мигранти, идващи от Гърция. "Тази мярка очакваме да даде резултат в две насоки. Първо да се увеличи сигурността и спокойствието на местното население и второ да се осигури по-цялостен подход в третирането на лицата, които са изразили намерение да поискат убежище в Република Македония съгласно препоръките на конвенциите, подписани от нея, които се опитваме да спазваме последователно", заяви говорителят.

Полицията е издала временни транзитни документи на 181 мигранти за последните 24 часа. Позволяваме влизането на брой хора, които отговорят на нашия капацитет да им предоставим подходящи медицински грижи, каза Котески.

Досега границата между Македония и Гърция бе лесна за пресичане със само няколко гранични патрула от двете страни.

Преди ден Котески призна, че няма координация между полицията в гръцката и македонската полиция. Както е известно, двете държави са в тежък конфликт заради отказа на Атина да признае името Македония на бившата югославска република, както се нарича и северната област на Гърция.

В сряда сръбският премиер каза, че прииждащите в страната му мигранти ще бъдат пренасочвани към България и Хърватия заради оградата, която изгражда Унгария по своята 175-километрова граница със Сърбия, охранявана от допълнителни патрули с цел да не допускат бежанци.

Същия ден Македония призова съседните страни да ѝ изпратят жп вагони, за да може да товари прииждащите мигранти.

Почти 39 000 имигранти, повечето от тях сирийци, са регистрирани при преминаването си през Македония през изминалия месец, два пъти повече от месец по-рано.

Стотици пристигат всеки ден на гръцките острови. Гръцката брегова охрана заяви в петък, че през последните 24 часа е спасила 620 души, а 15 се издирват край островите Лесбос, Самос, Агатониси, Лерос, Фармакониси, Кос и Мегисти. В тази бройка не включват много повече мигранти, които успяват да стигнат сами да островите с надуваеми лодки.

На този фон българските власти заявиха след специално съвещание в петък, че на този етап няма прехвърляне на бежанци към страната, но се обмисля възможността армията да се включи с допълнителни мерки за защита на границите с Македония и Гърция.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. vladidim59
    #1

    Историята се повтаря - преди 4 века и половина нахлуването на турците заварва разпокъсаните на отделни държавици Балкани и стремежа всяка да сама да се спасява. И тогава Запада не оценява степента на заплахата и турците стигат до Виена, Унгария 200 години е под турски мениджмънт. Последните години преди падането на Константинопол (май 1453), последният византийски император обикаля Европа и иска войски за да отблъсне турците, всички му дават пари, но не и хора. Аналог на сегашната ситуация!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.