Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бежанци искат, но не могат да напуснат страната

Млада бежанка опита да се самозапали пред еврокомисаря Малстрьом

7 коментара
Центърът в Харманли, сн. Моника Гецова

Млада бежанка със запалка в ръка опита да пробие полицейския кордон, за да се запали пред еврокомисаря Сесилия Малстрьом, която във вторник посети лагера в Харманли заедно с вицепремиера Цветлин Йовчев. Двамата бяха посрещнати със засилени мерки за сигурност, които обаче не успяха да попречат на друга бежанка да ги разцелува.

 

След посещението близо 150 бежанци от лагера блокираха международния път Е-80 към Турция заради слух, че държавата възнамерява да ги държи затворени в лагера и да не им дава статут 4 години.

 

"Това, което чух от тях е, че всички искат да отидат някъде другаде. За съжаление, съгласно европейското законодателство, това не е възможно, тъй като България е първата страна на прием на исканията за статут", коментира еврокомисарят.

За съжаление, България е страна с ограничени ресурси и бежанците представляват голям натиск за нея, допълни тя.

"Затова МВР и правителството като цяло работят върху разработването на стратегия за интеграция, за да могат бежанците да научат езика, децата да тръгнат на училище, хората да си намерят работа", каза Малмстрьом.

 

Тя разговаря с бежанци и обясни, че някои от тях все още очакват да получат официалния си статут и е изключително важно да се осланят на надеждна информация.

 

Йовчев: Много български граждани биха дошли да живеят в лагерите за бежанци

"Полагаме извънредни усилия, за да им осигурим нормални условия. Аз съм убеден, че много български граждани, на които им предложат такива условия, биха дошли в такива места за настаняване. И да получават тези пари, които чужди граждани считат, че са недостатъчни", коментира вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев.

 

Средствата наистина са недостатъчни, но това са възможностите на България, допълни той.

 

"Много от хората, които са тук като бежанци, не виждат бъдещето си в България - те преследват мечта. Тази мечта, може би, за много от тях не е реална. Те искат да отидат в Западна Европа, където считат, че биха могли да намерят работа", каза министърът.

 

По думите му много от чуждите граждани не са с добро образование и нямат съответна професионална квалификация.

 

Чужденците не са привлечени от българската социална система

 

Според него, сред тях има и хора, които искат да се възползват от социалните системи в Западна Европа.

 

"Те не са привлечени от българската социална система. Много от тези хора може би са оставили начин на живот, който е много по-добър, отколкото имат много от българските граждани", отбеляза Цветлин Йовчев, цитиран от БТА.

 

Йотова обрисува непосилен евромониторинг – ще искат повече, отколкото можем

 

Сесилия Малмстрьом обяви готовността на Брюксел за нова финансова помощ за България, но при условие, че бъде разработена стратегия за интеграцията на бежанците. Комисарят оцени високо напредъка на България по отношение на настаняването на бежанците, но евродепутатът от БСП Илияна Йотова заяви, че Сесилия Малстрьом иска да подложи България под европейски мониторинг за справянето с миграционния натиск.

 

През януари ЕК уведоми българското правителство за намеренията си да предприеме мерки срещу България заради неспазване на европейското законодателство относно недопускане на лица да търсят закрила на територията на страната, условията за настаняване на бежанците и забавяне на регистрациите по Евродак

 

Според Йотова евентуалният мониторинг ще да обхване условията, при които са поставени бежанците, скоростта на издаване на хуманитарния им статут и осигуряване на интеграцията им.

 

Сесилия Малмстрьом иска да активира член от Дъблинското споразумение за бежанците, според който дадена страна, която не може да отговори адекватно при засилен натиск, трябва да предостави план за действие, продължи Йотова. Европейската комисия одобрява мерките, запознава Европейския парламент и следи за неговото изпълнение.

 

Йотова посочи, че в България този план е приет още през октомври миналата година и се изпълнява, но има опасност да влезе в сила вторият етап от съответния член, при който функциите на държавата членка се изземват и самата Европейска комисия предлага такъв план.

 

"Тогава всъщност се изземват функциите на държавата членка и самата Европейска комисия предлага такъв план. Запознава съответно Съвета, Европейския парламент и на всеки три месеца тя пише доклади за това до каква степен и как се изпълняват мерките, препоръчани от нея, от съответната държава. Разбирайте в случая - от България. Имаме огромни притеснения какво ще пише в този план. И да не стане така, че те да изискват повече неща, отколкото разполагат българските граждани", каза Йотова.

 

Не е ясно и откъде ще бъдат осигурени средствата за изпълнение на мерките, разписани от ЕК, продължи тя.

 

Йотова съобщи още, че европейските служби са предупредили за нова бежанска вълна към България след изтеглянето на международните сили от Афганистан тази година.

 

Освен това според нея страната ни има много голям опонент в лицето на Върховния комисариат за бежанците, който също поставя много тежки условия.

 

България и Румъния са единствените държави членки, които Брюксел подложи на мониторинг в областта на правосъдието и вътрешния ред.

 

ЕС вече е одобрил 15 млн. евро за България

 

Сесилия Малмстрьом съобщи, че Европейският съюз е предоставил на България 15 милиона евро за подкрепа на дейностите, свързани с бежанците. Половината от средствата вече са преведени, а останалата сума предстои да бъде получена.

 

"Могат да се предоставят още финансови средства, но след като бъде изготвена структура и бъде разработена стратегията за интеграция, за да можем да сме сигурни, че европейските средства ще се оползотворяват по максимално ефективен начин", отбеляза Малмстрьом.

Тя разговаря с настанените в центъра бежанци, като коментира след срещата, че повечето от тях искат да напуснат страната, но европейските закони не им позволяват.

 

"За съжаление, съгласно европейското законодателство, това не е възможно, тъй като България е първата страна на прием на исканията за статут", каза еврокомисарят във вторник.

 

За съжаление, България е страна с ограничени ресурси и бежанците представляват голям натиск за нея, допълни тя.

 

Според Цветлин Йовчев към момента не се предвижда откриването на нови места за настаняване на чужди граждани, търсещи закрила у нас.

 

"Дължим всички като общество голяма благодарност на момчетата, които са на границата. Без тях сега щяхме да сме в една ситуация, която нямаше да можем да я управляваме", отбеляза министърът.

 

По думите му от началото на годината задържаните у нас нелегални имигранти са средно по малко от 160 души на месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. GMO
    #7

    тези малко в ролята на "измаменото камилче" са влезнали - стигнали до Еуропската мечта, ама не съвсем ... е, според ЕУ правилата е така - ще те връщат до откат в първата държава, в която си влязъл/влязла като бежанец ... да бяха помислили малко, преди да бяха бягали през най-разпърпаната ЕУ граница ...

  2. Pilgrim
    #6

    И аз размахвам една запалка да си паля цигарата но засега никой не вярва че ще се запаля. Иначе българите когато искат могат да напуснат страната- това е най-големият ни успех за демократизация на БГ през последните 25г. Даже и на екскурзия можем да ходим и да се връщаме, та и доган да не се оплаква.

  3. гражданинът
    #5

    Американците надробиха попарата, а българите трябва да я сърбат. Тези бежанци си бяха много по-добре в страните си, преди да дойде "американската демокрастия" под формата на "арабска пролет" или наложена чрез бомбардиране.

  4. boi
    #4

    Незабавно да бъдат изхвърлени от България !

  5. Kurifey
    #3

    Незавидна съдба. Два пъти бежанци.

  6. guardian
    #2

    да ги пратят в Германия и Франция.Там са царете на интеграцията.

  7. Apostol
    #1

    Е, как ще ги интегрираме, като те не искат да стоят у нас? Това става малко като с ромите - харчат се едни пари, под формата на интеграция, които отиват в каца без дъно. Защо др. Йовчев ги пусна миналата година да препълнят лагерите, а сега се чуди как да ги интегрира?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.