Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безобразията в научния фонд продължават със скъпи консултантски договори

Над 180 000 са потънали във фирми, дублиращи работата на служителите

7 коментара
Безобразията в научния фонд продължават със скъпи консултантски договори

Две години и половина след скандала с нагласеното финансиране на проекти от фонд "Научни изследвания", одитен доклад на образователното министерство разкрива, че безобразията не са загърбени. Този път става въпрос за разхищаване на бюджетни средства тъй като управата на фонда е сключвала договори за счетоводни, правни и други услуги с външни лица и фирми, при положение че за същата дейност плаща заплати на свои служители.


Одитът, с който Mediapool разполага, обхваща периода от началото на 2013 г. до края на 2014 г., а заключението на одиторите е, че сключените договори за външни услуги на стойност 181 376 лева представляват "неикономично и неефективно разходване на бюджетни средства". Освен това е допускано 100% авансово плащане, което е предпоставка за некачествено изпълнение на услугите, посочват одиторите.


72 000 лева за зле извършвано счетоводство

От одита става ясно, че за главен счетоводител на фонда е назначен човек без конкурс, който освен това не отговаря на изискването за петгодишен опит в областта на счетоводството. Вероятно заради това управата на фонда сключва договор и със счетоводна фирма.

От октомври 2013 до октомври 2014 година счетоводното обслужване на фонда е извършвано от фирма "Рис одит" ЕООД. Предметът на договора е: "Пълно счетоводно обслужване, организация и провеждане на вътрешен контрол на отчитането на предоставените на бенефициентите средства".

Възнаграждението съгласно договора е 72 000 с ДДС или 6 000 лева месечно. През октомври 2014 година става ясно, че счетоводната фирма не си върши добре работата, заради което приключването на финансовата година е под въпрос. Не е ясно обаче защо, въпреки проблемите, фирмата е получавала месечните си хонорари.

След прекратяването на договора с "Рис одит" през октомври 2014 г. е сключен договор с фирма "Акаунтис" със сходен предмет на договора - "Одит на извършените разходи по проекти" на стойност 36 000 с ДДС за една година.

Фондът щедро сключвал договори за юридически услуги

Сключени са били и договори за адвокатски услуги с две различни кантора. В същото време фондът разполага с щатна бройка за юрисконсулт, който обаче е в дългосрочен отпуск по болест. Става въпрос за бившия управител на фонда Христо Петров – едно от главните действащи лица в скандала по източването на фонда с нагласените конкурси. Въпреки разкритията от края на 2012 и началото на 2013 година Петров се завърна на мястото си на юрисконсулт, след като уж бе уволнен за назидание като управител на фонда.

И така, докато Петров е в дългосрочен отпуск по болест, управата на фонда не се е възползвала от опцията да назначи служител по заместване или на срочен трудов договор и вместо това е платила 16 700 лева за правни услуги през 2014 година.

Освен това фондът е плащал и по-малки суми за еднократни юридически консултации, в това число и устни.

Отделно по друг договор за 12 000 лева фондът е получавал консултации по прилагане правото на ЕС за държавна помощ и за подготовката на конкурсната документация.

18 000 лева за препоръка персоналът да се обучава регулярно и извън София

Платени са и близо 18 000 лева на "Ийст юръп консултинг" за изготвяне на анализ за нуждата от обучение на служителите на фонда, като в последствие се оказва, че анализът обхваща по-малко служители от договореното.

Анализът завършва не с конкретни планове за обучения, а с препоръка те да бъдат регулярни, организирани в смесени групи и да се провеждат извън София.

Сайтът на фонда обгрижван от двама служители и фирма

Без да е нищо особено, сайтът на Фонд "Научни изследвания" е вероятно един от най-обгрижваните в държавата или поне това сочат констатациите в одита.

Управата е сключвала дублиращи се договори за пиар и администриране на сайта на фонда.

Освен, че има двама служители, в чиито задължения влиза администриране на сайта и медиен мониторинг, фондът сключва и договор за пиар услуги на 2 юни 2014 г. с "Агенция Инсайт" ЕООД на стойност 19 000 лева без ДДС. В договора отново влиза като задължение поддръжката и информационната политика на уеб сайта.

Основният предмет на договора всъщност е изготвянето на комуникационна стратегия на фонда, но въпросната стратегия така и не е предадена.

Поддръжката на компютрите също е възложена на външен изпълнител, макар че фондът има служител, който отговаря за това.

През ноември 2014 година фондът сключва договори с две фирми – със "Станкос ПС Съпорт" за абонаментна поддръжка на компютрите и видеонаблюдението на стойност 1300 лева и с "Дъ Нет" ЕООД на стойност 9 178 лева за еднократно мрежово оборудване и включване на кабели, тестване на локалната мрежа, проверка за шпионски софтуер и др.

При толкова щедро пръскане на държавни средства за външни услуги не учудващо, че през 2014 г. фондът превишава с 85 764 лева утвърдените си разходи за административно обслужване, които надхвърлят 1 млн. лева.

През одитирания период фондът сменя четирима управители – Христо Петров, Владимир Овчаров, Валери Коцовски и Николай Христов, като последният оглавява фонда от април 2014 година.

Просветното министерство е в "изчаквателна позиция"

Миналата седмица просветния министър Тодор Танев потвърди за "смущаващи" констатации в одита на научния фонд в отговор на питане на депутат от Патриотичния фронт по време на парламентарния контрол.

Танев обаче посочи, че констатациите се оспорват от управителя Николай Христов, поради което се налагала "допълнителна външна експертиза".

Председателят на Изпълнителния съвет на фонда проф. Венелин Енчев обаче смята, че става въпрос за умишлено отклоняване и присвояване на средства, както и за опит констатациите да бъдат потулени, заради което е подал сигнал до прокуратурата.

Танев вече даде заявка, че мисли за промени в структурата и организацията на научния фонд, но все още не е оповестил официално намеренията си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #7

    Изобщо не става дума за милостиня! Ако парите за науката като цяло са нищожни, то за отделни личности са стотици хиляди, дори милиони. Необходима е не само проверка, но и прокурорска (от ненашенски тип) намеса. Има цели групи, източващи фонда като организирани престъпни групи. Те са добре известни. Нужна е сериозна следователска работа и издирване на много съзнателно унищожени документи.

  2. strobo
    #6
  3. lubo
    #5

    ФНИ е последният от цяла верига проблеми във висшето образование и по-общо, в държавата. Ще повярвам, че нещо се случило, когато нашите висши училища започнат да правят международни конкурси, които се печелят от хора, дошли от чужбина. Както е в развитите държави, и както е в редица държави от бившата Източна Европа (Чехия, Полша...). Колегата от първия коментар (Емил Хорозов) наскоро бе принудително пенсиониран с дружния вот на целия Академичен съвет на СУ "Кл. Охридски". Същият човек, е най-добрият български математик, живеещ все още в България. Ето до там сме стигнали: дори най-добрият български университет е вече едно провинциално блато. Какъв Научен Фонд, какви пет лева?

  4. ivancho ivanov
    #4

    “... Не е ясно обаче защо, въпреки проблемите, фирмата е получавала месечните си хонорари.?” - Брей - не било ясно! Съвсем ясно е - КРАЖБА! И КРАЖБИ!Но няма прокуратура!

  5. Boriana Boneva
    #3

    защо е възможно това разхищение. Защото цялата дейност на този Фонд е формалистична. Правила съм рецензии на проект за ФНИ. Питам се обаче какъв е публичния ефект, научният, от темите които спечелиха. Никой не проследява това. Личното ми наблюдения върху един такъв проект бяха разходките на участниците в музеите на съседните страна, хонорара за участие и все още не съм чула нищо за ефекта от крайния продукт.

  6. strobo
    #2

    Когато се харчат бюджетни средства, винаги е така, има далавера и преразпределние по принципа \"ти на мене, аз на тебе\"!!! Който дава средствата, следва и да си ги управлява и първо да помисли дали наистина има смисъл да ги харчи......Иначе \"милостинята\" за нАука се превръща в далавера и скандали до без край....

  7. Емона-т
    #1

    Безобразията във ФНИ текат от много години и тези от 2012 не са нито най-големите, нито първите. началото трябва да се търси от времената на "професор" Албена Вуцова, която класираше проекти без да ходят в комисии и спираше подадени проекти пак така. Нейните верни ученици проф. А. Герджиков, сега зам-ректор на СУ и съпартиеца му Христо Петров, главен юрист-консулт на ФНИ надминаха учителката си през сесиите 2008-2009 като класираха проекти за 250 милиона лева практически без рецензиране. Сред многото

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.