Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безпаричието и корупцията са основните проблеми на здравеопазването

12 коментара

Липсата на средства, корупцията и неправилното разпределение на парите в здравеопазването са основните проблеми на сектора, според българите. Това сочат резултатите от национално представително проучване, изготвено по поръчка на “Филипс“ от агенция “Ноема“, и представено в четвъртък.

Проучването обхваща здравноосигурени българи от столицата и другите областни градове на възраст между 18 и 70 години. 22.6 % от анкетираните посочват като основен проблем недостатъчните средства в здравеопазването, а 21.6% - корупцията и неправилното разпределение на средствата. Други близо двадесет на сто определят като проблем на системата некомпетентните или нечестни лекари.

Лошата политика на правителството се посочва от 17.2% от анкетираните. Същият процент хора определят като проблем високата цена на здравните услуги.

По-малко са оплакващите се от недостига на направления, лекарства, лошата материална база и техника и недостатъчния брой професионалисти.

Въпреки че много проучвания показват, че българите са една от най-болните и недоволни от здравната си система нации, изследването на “Ноема“ констатира, че 90% от хората у нас оценяват здравето си като “добро“, “много добро“ или “отлично“.

Половината от анкетираните са на мнение, че здравето им не е изложено на риск. Притеснения от сърдечно-съдови заболявания през следващите пет години имат 13.6 % от жените и 18.4% от мъжете, а от онкологични – 2.6% от жените и 0% от мъжете. Оптимистичните нагласи на хората контрастират на националната статистика, която сочи 51% смъртност от сърдечно-съдови заболявания и 28% - от онкологични. 19.5% от българите се притесняват от влошаване на зрението, а 16,9% от проблеми с опорно-двигателния апарат.

Повече от половината българи смятат, че у нас няма достатъчно медицинско оборудване за ранна диагностика и борба със заболяванията срещу 25.7%, които смятат, че техниката е достатъчна и двадесет на сто без мнение.

Проучването показва още, че близо половината от хората над 56-годишна възраст и 20% от хората между 46 и 55 години страдат от хронични заболявания.

“Застаряването на населението по света се развива с темпове, каквито не са били наблюдавани досега. Ако през 2000 г., броят на хората на възраст над 60 години е бил 600 милиона, то през 2006 г. тази цифра надминава 700 милиона, а до 2050 г. се очаква техният брой да се утрои и да достигне впечатляващите 2 милиарда души на възраст над 60 години. Прогнозира се, че до 2050 г. 50% от хората в развитите държави ще страдат от хронични заболявания“, заяви Питър Блажевац, директор корпоративни комуникации в компанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Болен
    #12
  2. Петя
    #11
  3. Чарли
    #10
  4. N
    #9
  5. пациент
    #8
  6. Петя
    #7
  7. Анхус
    #6
  8. Чарли
    #5
  9. Чарли
    #4
  10. Петя
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.