Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безпрецедентно: ЕК върна проектобюджета на Италия

1 коментар
Лидерите на управляващите в Италия партии Луиджи де Майо и Матео Салвини

Европейската комисия отхвърли проектобюджета на Италия за 2019 година заради прекомерни разходи и призова Рим да представи преразгледан бюджетен план до три седмици, предадоха световните агенции.

Брюксел отхвърля проектобюджет на страна членка за първи път в историята на ЕС, отбелязва Асошиейтед прес. Решението за отхвърлянето на италианския бюджет е било взето в ранния следобед на заседание на еврокомисарите в сградата на Европейския парламент, уточнява АФП.

Според европейските правила сега Италия разполага с три седмици, за да представи преразгледан проектобюджет. В противен случай е застрашена от процедура за прекомерен дефицит, която може да завърши с финансови санкции, съответстващи на теория на 0,2 процента от нейния брутен вътрешен продукт (или 3,4 милиарда евро според данните за 2017 година).

Европейската комисия няма друг избор, освен да отхвърли проектобюджета на Италия за 2019 година, заяви заместник-председателят на Европейската комисия и комисар за еврото и социалния диалог, и за финансовата стабилност, финансовите услуги и капиталовите пазари Валдис Домбровскис, цитиран от ДПА.

"Днес за първи път Комисията е принудена да поиска от страна от еврозоната да преразгледа проектобюджета си", изтъкна Домбровскис, цитиран от Ройтерс. Според него обаче "няма алтернатива, освен да се поиска това от италианското правителство".

Може да се наложи Еврокомисията да преразгледа решението си, взето по-рано тази година, да не открива процедура за прекомерен дефицит срещу Италия, допълни Домбровскис.

На пресконференция в Страсбург еврокомисарят за икономическите и финансови въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси отбеляза също, че става въпрос за "ясно, определено и съзнателно" отклонение от нормите, информира АФП.

Московиси, цитиран от АП посочи, че Комисията не поставя под въпрос целите на италианското правителство, което заявява, че годините на драстични икономии и орязване на разходите са оставили безработицата на високо равнище, а икономическият растеж - слаб. Според него обаче безпокойствата са за отражението на бюджета за италианския народ. Италианският държавен дълг е над 130 процента от БВП - вторият по големина в ЕС след гръцкия, и повече от два пъти над определения от ЕС праг от 60 процента от БВП.

В проектобюджета на Италия за догодина е заложен бюджетен дефицит от 2,4 на сто - над три пъти повече от обещаното по-рано.

"Италия трябва да продължи да намалява дълга си, защото той е враг на икономиката", подчерта Московиси.

"Още от утре ще продължим да обясняваме този финансов закон", заяви италианският вицепремиер Луиджи Ди Майо още преди комисията да съобщи решението си.

Италианският министър на вътрешните работи Матео Салвини заяви пред журналисти в Букурещ, че Италия няма да направи никакви промени в бюджетния си план въпреки отхвърлянето му от ЕК, съобщи ДПА. По думите му "Комисията атакува италианския народ".

Заложеният бюджетен дефицит от 2,4 процента от брутния вътрешен продукт в бюджет 2019 година не е в съответствие със съществуващите правила на Пакта за стабилност и растеж на ЕС, призна вчера министърът на икономиката и финансите Джовани Триа. Той обясни, че правителството е трябвало да реагира след години на слабо икономическо представяне, като добави, че Италия не възнамерява да повишава бюджетния дефицит през 2020 и 2021 година.

Досега европейската изпълнителна власт, натоварена да следи за спазването на бюджетната дисциплина в еврозоната, винаги е предпочитала диалога с "лошите ученици" и никога не е санкционирала никого, отбелязва Франс прес.

Основният повод за безпокойство на Европейската комисия е държавният дълг на Италия, който е 131% от брутния вътрешен продукт (БВП), а това означава, че съотношението му е най-високо в еврозоната след Гърция.

Брюксел настоява Италия да намали разходите си и да свие бюджетния си дефицит, макар той да е под прословутия праг от 3% от БВП от 2015 година. През 2018-а той би трябвало да бъде 1,7%, според пролетните прогнози на Европейската комисия.

На 3 октомври италианското правителство сложи на масата проектобюджет, предвиждащ бюджетен дефицит от 2,4% от БВП през 2019, после 2,1% през 2020-а и 1,8% през 2021 година.

Според Европейската комисия става дума за "значително отклонение спрямо досегашното развитие" на италианските държавни сметки и европейските препоръки.

"Италия не държи на думата си", каза председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в интервю за в. "Монд". Бившето италианско правителство на лявоцентристки партии беше обещало бюджетен дефицит от 0,8% за 2019 година.

Европейската изпълнителна власт поиска от Италия да направи "структурни усилия" (с други думи да намали темпа на увеличение на разходите, което може да се изрази в реформи на трудовия пазар, например, или пък на пенсионната система) с 0,6% от БВП през 2019 година.

Сегашното популистко правителство обаче реши да поеме точно по противоположния път и според проектобюджета то предвижда "структурно влошаване" с 0,8% на БВП.

Международната рейтингова агенция “Мудис“ понижи преди два дни кредитния рейтинг на Италия до една степен над спекулативната зона - от Baa3 до Baa2, предаде ДПА във вторник.

Решението на “Мудис“ бе очаквано на фона на плановете на италианско правителство да увеличи бюджетния дефицит въпреки големия държавен дълг на страната. Понижението на кредитния рейтинг по всяка вероятност ще засили допълнително пазарния натиск върху Италия, която е третата най-голяма икономика в еврозоната.

В изявлението “Мудис“ изразява безпокойство от "значителното отслабване на фискалната сила на Италия" и от "спирането на плановете за структурни икономически и фискални реформи".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. безпартийна
    #1

    Нова Гърция не трябва на никого. Най-малко на Италия. Защо де Майо и Салвини го правят, не ми е ясно. Надявам се, че на тях им е ясно. Но се съмнявам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.