Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безпринципните компромиси ще доведат до пълна симулация на съдебна реформа

Защо изобщо ще променяме конституцията, ако отстъпим от основните идеи, пита съдия Борислав Белазелков

6 коментара
Борислав Белазелков

Идеите за алтернативна съдебна реформа, лансирани през последните дни от АБВ и ДПС, които предвиждат разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС), но запазват възможността кадровите решения да се взимат от целия състав, а не от професионалните колегии, ще доведат до "пълна симулация" на съдебна реформа.

Такова становище разпространи в сряда Съюзът на съдиите в България (ССБ) малко, след като премиерът Бойко Борисов нападна правосъдния министър Христо Иванов и Реформаторския блок с констатацията, че повече "политиканствали", отколкото посочвали аргументи в полза на предлаганите конституционни промени.

"Предложеният пакет от законодателни изменения беше подложен на безпрецедентно широко обсъждане в съдилищата. Резултатът от него очерта ясен консенсус по три много важни въпроса, които именно са в основата на предлаганите промени в Конституцията. Те са: обособяването на отделни колегии (за съда и за прокуратурата и следствието), всяка от които със самостоятелни правомощия по въпросите за кариерното развитие и дисциплинарната отговорност на магистратите; намаляването на мандата на Висшия съдебен съвет; премахване на конституционното изискване за тайно гласуване при вземане на решения от членовете на ВСС. Тези промени логично се ползват с пълната подкрепа на съдийската общност. В продължение на години съдиите са "вътрешни" свидетели на натрупваните системни проблеми и са наясно както с източника им, така и с ефективните възможни средства за разрешаването им", се казва в позицията на ССБ, подписана от председателя му Борислав Белазелков.

Той отбелязва, че необходимостта от предлаганата съдебна реформа не се отрича от нито една политическа сила, но поведението на част от парламентарните групи е "в противовес на декларативните позиции".

Както е известно, макар Стратегията за съдебна реформа да бе приета с голямо мнозинство от парламента още в началото на мандата на правителството, преговорите на премиера Борисов през последните дни не доведоха до съгласие по внесените идеи за промени в конституцията.

Преди ден лидерът на ДПС Лютви Местан дори даде ултиматум, че партията му ще даде подкрепата си за реформа, но само ако настоящият проект бъде изтеглен и бъде внесен нов, който да е базиран на трите точки, за които Борисов се разбра с АБВ в понеделник – разделяне на ВСС, при което кадровите решения се взимат от Пленум, а не от отделните колегии, пряк избор на членовете от магистратската квота и разширяване на функциите на съдебния инспекторат.

"Разделянето на ВСС на две колегии има смисъл, ако те са снабдени със съответните правомощия по горепосочените кадрови въпроси, но не и ако последните се възложат на Пленума на Съвета, каквото предложение отправят някои парламентарни групи като условие да подкрепят промените. Очевидно е, че ако подобна алтернатива бъде приета, обособяването на отделни колегии ще е напълно безпредметно, защото на практика решенията по кадровите въпроси ще се вземат точно както досега. Отстъпление от предлаганите промени в тази насока би било равно на липса на каквото и да е промяна. Това се отнася и до другите две предложения за изменение на Конституцията, които са предвидени с цел повишаване на мотивацията за работа и отговорността на членовете на ВСС. Компромисът с тях също ще резултира в пълно запазване на статуквото", заявява още съдия Белазелков.

В позицията му се подчертава, че въпросните три промени "са същностните и те почти изчерпват предложенията за изменения в Основния закон".

"Затова и се поставя въпросът, ако се отстъпи от тях, защо изобщо ще е нужна промяна в Конституцията. Широката общественост може и да не е запозната в детайли с предлаганите мерки за реформа и техния смисъл, но магистратите са и могат да преценят дали действително се въвеждат такива или се касае за тотална подмяна на съдържанието и замисъла им", се казва още в позицията на ССБ.

Съдийската организация изразява надежда, че парламентът няма да допусне "безпринципни компромиси", за да приеме предложените промени, защото това би довело до "пълна симулация на реформаторски процес, какъвто в действителност няма да започне, ако бъде подменено съдържанието на предлаганата промяна".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мила
    #6

    Ако не чуваш партньорите си от РБ,чуй поне съдиите бе,Борисов.Те знаят за какво става въпрос.

  2. Васил Митов
    #5

    ССБ са напълно прави. Бойко или не вижда по-далече от носа си, или и той е от "тях". На него явно не му се отива на избори, защото ГЕРБ може да се окаже "големия губещ". На предишните избори РБ щеше да получи много повече депутати, ако не беше страха, че РБ няма да влезе в парламента и че ако гласуваш за РБ, а не за ГЕРБ, гласът ти ще се загуби. Сега, обаче, не е така.

  3. Pilgrim
    #4

    Най-смешното и парадоксално нещо което съм чул по темата, че промяната на Конституцията и в съдебната власт искана от Брюксел-Уош-берлин е условие за приемането ни в Шенген. пак се смилиха "само" 500 тъй наречени емигранти-засега десетина хиляди дирекктно от югоизток като наслещен план за тази година.

  4. анита хегерланд
    #3

    Политическата класа е разнородна, но най-силната част от нея са бизнесмените в НС, които създават законите за себе си. Такъв пример имаме с отстраняването на Христо Бисеров от неговата бизнестеритория и разрастването на хазарта с "триещи се печалби", тото, лото и други финансови балони за бърза печалба в празната ниша. Политиците имат бизнес, който минава през съдебната система. Те са изградили стабилна мрежа, която обслужва техните кредити, дела, документи и няма да отстъпят от тези свои интереси. Те не искат независима съдемна система!

  5. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #2
  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.