Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безработицата в света ще расте до 2019 година, а неравенствата да се задълбочават

1 коментар
Безработицата в света ще расте до 2019 година, а неравенствата да се задълбочават

Броят на безработните вероятно ще се увеличи най-малко с 11 милиона през идните четири години, а неравенствата в света ще се засилят, предупреди Международната организация на труда (МОТ) в публикуван във вторник доклад, цитиран от Франс прес.

През 2019 година над 219 милиона души се очаква да бъдат безработни. Миналата година без работа са били 201 милиона души по света, а броят им ще се увеличи с 3 милиона тази година и с още 8 милиона през следващите четири години, уточнява МОТ.

Над 61 милиона работни места са загубени от началото на световната криза през 2008 година и прогнозите ни сочат, че безработицата ще продължи да се задълбочава до края на десетилетието. Това означава, че кризата в заетостта не е близо до края си и няма място за задоволство, посочи генералният директор на организацията Гай Райдър.

Въпреки че ситуацията със заетостта се подобрява в САЩ, Япония и Великобритания, тя остава и ще остане трудна в много развити икономики, преди всичко в Европа. МОТ не прогнозира значителен спад на безработицата във Франция до 2017 година, когато равнището на безработица вероятно ще спадне малко под 10 процента (9,9 процента), колкото се очаква да бъде и тази година. В Германия безработицата също може да нарасне и да превиши 5 процента спрямо 4,7 процента тази година.

Политиката на икономии, особено в Европа, е допринесла за огромното увеличение на безработицата. Не мисля, че тя бе неизбежна, посочи Райдър.

Основната причина за продължителното нарастване на безработицата е, че почти никоя страна не е достигнала равнището си на икономически растеж от преди кризата, отбелязва МОТ. Увеличаването на неравенството в доходите подкопа потребителското търсене и забави икономическия растеж, посочват експертите в доклада.

Те допълват, че до 40 процента от общите световни доходи се печелят от 10-те процента най-богати хора, а най-бедните 10 процента получават едва 2 процента от общото доходи в света.

Нарастващата пропаст в заплатите, наред с увеличаващата се младежка безработица и намаляващото доверие в правителствата по света може да доведе до социално недоволство, според МОТ.

От 2009 година социалните протести са станали по-чести в Близкия изток и Северна Африка, както в части от Източна Европа, бившите съветски републики и Южна Азия, отбелязва ДПА.

Положителното според МОТ е, че над една трета от служителите в развиващите се страни са част от средната класа.

Организацията прогнозира най-високи равнища на безработица през 2015 година в Мавритания (30,9 процента), остров Реюнион (29,4), Македония (28,2), Босна (27,5), Гваделупа (25,8), Лесото (25,7), Палестинските територии (25,3), Южна Африка (25), Гърция (24,6) и Испания (23,6).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Майтапчия
    #1

    Не е много сигурно, че с работа и икономии се става богат. Поне у нас няма гаранции!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.