Безредици избухнаха в Аржентина в деня на годишнината от войната за Фолклендските острови.
Шествие в памет на загиналите при въоръжения конфликт между Аржентина и Великобритания през 1982 г. прерасна в сблъсъци с полицията.
Агресивни активисти на ляворадикална групировка започнаха да хвърлят камъни и бутилки със запалителна смес по полицаите, охраняващи сградата на британската дипломатическа мисия в Буенос Айрес.
Полицаите са използвали сълзотворен газ, водни оръдия и гумени патрони, за да разпръснат демонстрантите.
Местните медии съобщават, че няколко полицаи са ранени.
Аржентина смята за абсурдно желанието на Великобритания в 21-ви век да запази своя колония на 14 000 километра от бреговете си. Това заяви в Ушуая (Южна Аржентина) президентката на страната Кристина Кирхнер по повод 30-годишнината от войната за островите, наричани от британците Фолклендски, а от аржентинците - Малвински, предаде Франс прес.
Абсурдно е да претендираш, че владееш отдалечените на 14 000 км Малвини, които се намират в наши води, каза Кирхнер на церемония пред бивши военни и местни видни фигури в най-южно разположения град в света.
Кирхнер определи като несправедливост факта, че в 21-ви век все още съществуват колониални анклави и 10 от общо 16 принадлежат на Великобритания.
Тя отговори сухо на британския премиер Дейвид Камерън, който каза вчера, че целта на дебаркирането на аржентинските войски на архипелага в южния Атлантически океан през 1982 г. е била "да се отнеме свободата" на жителите на островите чрез мълниеносна 74-дневна война между двете страни.
Не е ли в течение той, че тогава заложник беше свободата на всички аржентинци, каза Кирхнер, имайки предвид военната диктатура в Аржентина от 1976-1982 г., взела решението да си върне собствеността над островите.
Аржентинската президентка за пореден път настоя Великобритания да се съгласи на диалог. Не искаме нищо повече от диалог между двете страни, за да обсъдим въпроса за суверенитет, зачитащ интересите на жителите на острова, добави тя.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ген. Аугусто Пиночет: Много поздрави на г-жа Кирхнер от мен и британските съюзници. Може ли госпожата да ни обясни защо покойният и сапруг носи немско име, кои и по какви причини са се преместили от Германия и Австрия в Аржентина? Тази госпожа рабира ли, че макар и на 14 хиляди км. тези острови са ключа към преминаване от Атлантическия в Тихия океан или тя не е учила достатъчно география в училище? Тази госпожа знае ли , че един остров в отдалечена част е място за военна база, където флота презарежда? Ако не е това островче, британския премиер трябва да и целува обувките, за да му позволи британската флота да акостира на аржентинския бряг.
Аржентинскта кака се заиграва с нациoнализма по популистки подбуди. Но да внимава че да не стане от играчка плачка отново. Населението на островие е почти изцяло британско и не иска да има нищо общо с Аржентина. Великобритания ги притежава островите още от преди Аржентина да стане независима страна. С такъв тип емоциoнално поведение без капка разум, Аржентина може само да губи.
Хамлет: Фолклендски ли са, Малвински ли са? Я по-бързичко да се пръждосвам оттам, че пак ще има таркалче май, а?!
Бог да дава сили на аржентинците за защита на земята им от нашественици!
Само силата ще реши нещата и аржентинците да се въоръжават. Всъщност първия път се справиха доста добре.
Тоест Малвинските острови, каквото е истинското им наименование. Но, както се казва, на колониализма краката са къси, макар езикът да е змийски.